Grecka odyseja jeszcze się nie kończy

Grecka odyseja jeszcze się nie kończy
Popołudniowy komentarz walutowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2015-06-26 (15:27)

Po wstępnym osiągnięciu porozumienia Grecji z kredytodawcami w lutym bieżącego roku, raczej nikt nie spodziewał się rychłego osiągnięcia ostatecznego porozumienia. Warunkiem otrzymania środków pomocowych przez Grecję, było przedstawienie konkretnej listy reform, ...

... które pozwolą powrócić Grecji na wzrostowy tor, co pozwoli na samodzielną obsługę ogromnego zadłużenia.

Grecja już w lutym, po wstępnym porozumieniu przesłała proponowaną listę reform, ta jednak zdecydowanie nie zadowoliła kredytodawców, którzy szybko odrzucili „grecką listę” wskazując, że może to być co najwyżej wstępny szkic. Od tego momentu trwa w zasadzie gra Grecji z kredytodawcami: ta wysyłała coraz to nowsze wersje swoich propozycji, a instytucje europejskie oraz przede wszystkim Międzynarodowy Fundusz walutowy, odrzucały pomysły Greków. Gorąco zaczęło się robić na początku czerwca, kiedy to Grecja poinformowała, że nie jest w stanie spłacić raty do Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz wystąpiła z zapytaniem do tej instytucji o spłatę wszystkich czerwcowych rat, w jednej skonsolidowanej na koniec miesiąca.

30 czerwca mija nie tylko termin na spłatę 1,6 mld euro do MFW, ale wygasa wtedy również przedłużenie programu pomocowego dla Grecji, które może dać jej środki w wysokości 7,2 mld euro. Co ciekawe, nawet ze środkami tej wielkości Grecji może być ciężko sprostać zobowiązaniom w tym roku, gdyż już w zbliżającym się lipcu Grecja będzie musiała rozpocząć spłaty rat do Europejskiego Banku Centralnego. Za okres czerwiec-sierpień, nie licząc spłat bonów skarbowych, które i tak są rolowane, Grecja będzie musiała spłacić blisko 9 mld EUR.

Grecki rząd szacuje, że wprowadzając proponowane reformy uda się uzyskać dzięki nim środki w wysokości 7,9 mld euro. Jednakże z takim stwierdzeniem nie zgadzają się kredytodawcy, a w szczególności Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Propozycje złożone przez Grecję (o których pisaliśmy kilkukrotnie na Tradebeat.pl) pozwolą uzyskać środki w wysokości 7,9 mld EUR, ale aż 7,3 mld ma pochodzić z podwyżek podatków. MFW wskazuje, że Grecja jest i tak zbytnio opodatkowanych krajem i dodatkowe obciążenia mogą zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu, co z kolei może wywołać spore problemy ze spłatą zadłużenia. Krótko mówiąc, jeśli kredytodawcy zgodziliby się na plan Grecji, ta z pewnością w najbliższym czasie musiałaby poprosić o rozpoczęcie trzeciego programu pomocowego.

MFW oraz europejskie instytucje chcą od Aten przede wszystkim większych cięć emerytur, czy pensji. Jak wskazują dane MFW, pensje oraz emerytury stanowią 75% wydatków podstawowych greckiego rządu.

Grecy wielokrotnie oskarżali kredytodawców, iż chcą ukarać ich kraj za brak spłaty długu większymi cięciami. Prawda jest jednak taka, że bez takich rozwiązań Grecji może być trudno osiągnąć tak naprawdę wzrost gospodarczy, gdyż nałożenie nowych podatków może skutkować jeszcze większym spowolnieniem gospodarki.

Co w takim razie, gdy Grecja nie dokona spłaty zadłużenia w najbliższy wtorek? Nie będzie to wcale oznaczać natychmiastowego bankructwa Grecji oraz jej wyjścia ze strefy euro. Procedura wygląda następująco:

•Szefowa MFW, Christine Lagarde ma 1 miesiąc do poinformowania Zarządu Funduszu o zalegającej spłacie kredytu
•MFW wysyła zapytanie o natychmiastową spłatę 2 tygodnie po minięciu się z terminie
•Technicznie rzec biorąc dopiero 2 tygodniach po upomnieniu szef MFW informuje Zarząd o braku spłaty zadłużenia.
•Grecja będzie postrzegana jako „dłużnik”, nie jako „bankrut”

Na rynku słychać jednak informację, że Lagarde może nie czekać miesiąca z poinformowaniem Zarządu, a zrobić to natychmiast po odnotowaniu braku spłaty przez Grecję. Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny. Na najbliższą sobotę zwołane zostało dodatkowe spotkanie Eurogrupy, na którym spodziewane jest osiągnięcie porozumienia, na co wskazują liderzy UE, gdyż nie zostało zwołane dodatkowe, awaryjne posiedzenie liderów Unii Europejskiej przed 30 czerwca. Z kolei w godzinach popołudniowych w piątek na rynku pojawiły się plotki, że częścią ewentualnego porozumienia może być przedłużenie programu pomocowego lub wprowadzenie trzeciego-nowego.

Również 3 największe firmy ratingowe wskazują, że brak spłaty nie będzie oznaczać formalnego bankructwa. Praktyczne konsekwencje braku spłaty będą jedynie tymczasowe oraz mało znaczące. Z drugiej jednak strony Grecja zagości w mało szlachetnym gronie państw takich jak Zimbabwe, Sudan oraz Somalia, które są winne Funduszowi ok. 1,8 mld USD.

Poważniejszym zmartwieniem dla Grecji jest zapoczątkowanie płatności na rzecz EBC. W lipcu (patrz timeline na następnej stronie) Grecja jest zobowiązana spłacić obligacje za kwotę 3,5 mld EUR. Brak spłaty ze strony Grecji może oznaczać zamrożenie płynności, która jest dostarczana przez EBC w ramach programu ELA, a to oznacza niewypłacalność greckich banków. Podsumowując, brak spłaty ze strony Grecji na rzecz MFW nie będzie „ostateczną” katastrofą tego państwa. Oczywiście zdecydowanie zmniejszy to pozycję negocjacyjną Grecji. Ta nie będzie się również mogła starać o następne środki pomocowe od tej instytucji.

Nawet jednak, jeśli porozumienie zostanie osiągnięte nie oznacza to zakończenia greckich kłopotów. Będą one aktualne tak długo, jak długo kraj ten nie będzie się stabilnie rozwijać, co pozwoli pokrywać bieżące potrzeby i spłacać dług. W innym przypadku wcześniej czy później Grecy znów poproszą o pomoc i odyseja trwać będzie w najlepsze.

Źródło: Zespół Analiz XTB DM S.A
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.