Nadal bez przełomu

Nadal bez przełomu
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2015-06-26 (09:23)

Pomimo braku pozytywnych informacji potwierdzających optymistyczne nastawianie inwestorów do kwestii przyszłości Grecji w strefie euro z początku tygodnia, rynki nie skorygowały silnych wzrostów cen. Bazowym scenariuszem pozostaje porozumienie. Trzymamy się tego wierząc w kompromis pięć… po dwunastej, co uwolni potencjał do aprecjacji złotego.

Istną huśtawkę nastrojów zafundowali wczoraj negocjatorzy uczestniczący w rozmowach w sprawie pomocy dla Grecji. Co chwila pojawiały się sprzeczne w wymowie przecieki, doniesienia, komentarze. W prawdopodobnie ostatniej już rundzie weryfikacji propozycji rząd premiera A. Ciprasa przedstawił ofertę, która po raz kolejny nie znalazła uznania instytucji (Europejskiego Banku Centralnego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej). Kredytodawcy przedstawili swoje sugestie odnośnie do koniecznych do wprowadzenia rozwiązań oszczędnościowo-reformatorskich, która z kolei została odrzucona przez Ateny. Ostatecznie (po raz enty) nie udało się znaleźć kompromisu. Na rozpoczęte wczoraj wieczorem posiedzenie szefów państw przygotowano więc dwa dokumenty, które mają być podstawą do rozmów. Według ministrów finansów krajów reprezentujących najbardziej twarde stanowisko wobec Grecji (Niemcy, Austria, Słowacja, Finlandia i in.) różnice stanowisk są nadal bardzo duże. Mniejszość uważa, że porozumienie jest blisko, a chodzi wyłącznie o dopracowanie szczegółów. Nastroje szefów rządów przed spotkaniem (w tym, albo szczególnie, premiera A. Ciprasa) były doskonałe. Ciekawe czy po rozmowach podobny ton wypowiedzi zostanie zachowany.

Warto pamiętać, że nawet dogranie dziś szczegółów nie będzie oznaczało automatycznego końca kryzysu. W weekend grecki parlament będzie musiał, w iście ekspresowym tempie, przegłosować wszystkie reformy, co bynajmniej nie będzie zadaniem łatwym. Cipras musi liczyć na poparcie opozycji, ponieważ w gronie macierzystej Syrizy spora grupa posłów opowiada się za ogłoszeniem bankructwa i wyjściem ze strefy euro. Wtorkowe głosowania w parlamentach poszczególnych krajów członkowskich (szczególnie istotne w Bundestagu) powinny być formalnością, ale jest to założenie bardzo optymistyczne. Również w gronie wielkiej koalicji A. Merkel część deputowanych nie popiera żadnej formy złagodzenia warunków finansowania dla Grecji.

Niemal pewne jest, że 30 czerwca rząd w Atenach nie spłaci pożyczki MFW i nie przeleje pensji pracownikom sfery budżetowej. Wydaje się jednak, że z punktu widzenia rynków finansowych nie będzie to już miało większego znaczenia. Jak zapowiedziały już agencje ratingowe, ponieważ (w sytuacji opóźnienia spłaty) nie dojdzie do strat prywatnych inwestorów (MFW jako taka traktowany), nie będzie mowy o formalnym bankructwie. Dopiero niewywiązanie się z obietnicy wykupu obligacji będzie niosło znamiona zdarzenia kredytowego i uruchomi lawinę konsekwencji z tym związanych.

Rynki niezmiennie wierzą w porozumienie na ostatnią chwilę. Giełdy i obligacje utrzymały w czwartek większość zysków z początku tygodnia. Euro pozostało w paśmie 3-tygodniowej konsolidacji wobec dolara. Złoty również stabilnie, choć co rusz w reakcji na pojawianie się istotniejszych doniesień agencyjnych, kursy wykonują gwałtowne ruchy. Taka sytuacja będzie trwała do końca miesiąc. Z początkiem lipca, trzymając się tego, co podpowiada rynek, tj. zakładając pomyślne rozwiązania kryzysu, polska waluta zacznie systematycznie odrabiać straty. Rynki zaczną w III kw. w większym stopniu reagować na bieżące dane z gospodarek.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.
Wrócą wojny handlowe?

Wrócą wojny handlowe?

2025-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Wczorajsze niezłe dane Departamentu Pracy USA sprawiły, że rynek w zasadzie skreślił jakiekolwiek dywagacje, co do możliwości cięcia stóp przez FED jeszcze w końcu lipca. Dolar nie zyskał jednak wiele, gdyż pojawiły się inne wątki.
Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

2025-07-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W czerwcu amerykański rynek pracy wyraźnie osłabł, co potwierdzają dane z raportu ADP. Po raz pierwszy od ponad dwóch lat sektor prywatny odnotował spadek liczby miejsc pracy – firmy zlikwidowały łącznie 33 tys. etatów. Największy ubytek zatrudnienia wystąpił w usługach, szczególnie w sektorach usług profesjonalnych, ochrony zdrowia i edukacji, które razem straciły 66 tys. miejsc pracy. Jednocześnie wzrost zatrudnienia odnotowano w przemyśle, budownictwie i górnictwie.
Napięty dzień na rynkach

Napięty dzień na rynkach

2025-07-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejszy kalendarz jest bardzo napięty, ponieważ dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane dzień wcześniej ze względu na zamknięcie rynków amerykańskich w piątek z okazji święta 4 lipca. Co więcej, inwestorzy poznają kluczowe dane PMI z Europy oraz USA, dane ISM z USA, a także najnowsze komentarze Prezesa Glapińskiego w sprawie stóp procentowych.