W oparach domysłów i oczekiwań

W oparach domysłów i oczekiwań
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2015-06-03 (09:50)

Pomimo że więcej zamieszania niż klarowności jest wokół greckich negocjacji, optymiści przeważali we wtorek na rynku euro, generując silne ruchy na płytkim rynku. Porzucanie USD stanowiło drugą nogę transakcji, nawet jeśli większość inwestorów traktuje wczorajsze wahania jako chwilowe potknięcie niż odwrót sentymentu.

KE, MFW i ECB mają dziś zaprezentować Grecji szkic porozumienia wypracowanego na poziomie grup roboczych, licząc na zatwierdzenie warunków przynajmniej na poziomie politycznym. Naturalnie nie oznacza to jeszcze, że Grecja przystanie na warunki, ale nawet minimalna oznaka aprobaty może wzmacniać EUR. Ale grecka saga nie jest jedynym składnikiem mieszanki wybuchowej. We wtorek wsparcie dla unijnej waluty były silne dane z Europy, a dokładniej wyższa inflacja HICP za maj (0,3 proc. r/r, prog. 0,2 proc.). To korespondowało z wzrostem rentowności obligacji skarbowych strefy euro, co w przypadku niemieckich Bundów oznaczało skok aż o 30 proc. do 0,71 proc. Niewiadomą pozostaje, czy ECB w milczeniu będzie tolerował zacieśnienie warunków kredytowych?

Uważamy, że po dzisiejszym posiedzeniu ECB gołębi komunikat ze strony prezesa Draghiego jest bardziej prawdopodobny, niż inicjacja dalszego umacniania euro. Podkreślenie, że nie istnieje opcja przedterminowego zakończenia programu skupu aktywów powinna wygasić wszelkie spekulacje, które w ostatnich tygodniach narosły w tym temacie. Ostatnie dane o HICP mogą wpłynąć na korektę w górę prognoz banku na 2015 r., jednak ECB powinien pozostać skupiony na wskaźnikach bazowych, na które wahania cen ropy nie mają większego znaczenia. Prezes Draghi na konferencji raczej nie uniknie pytań dotyczących wypłacalności Grecji, ale najbardziej możliwe jest dyplomatyczne podejście do tematu, odwołanie się do trwających rozmów nas szczeblu głów państw z jednoczesnym zapewniłem podtrzymania ratunkowego wsparcia płynności dla greckich banków. Podsumowując, notowania euro w środę mogą być nie lada rollercoasterem.
Na krajowym podwórku Rada Polityki Pieniężnej ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych.

Oczekujemy, że RPP utrzyma stopę referencyjną na poziomie 1,5 proc. zarówno dziś, jak i do końca roku. Ostatnie słabsze dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej są silnie obciążone wahaniami sezonowymi (przesuniecie Świat Wielkanocnych) i nie oddają pełnego obrazu ożywienia gospodarczego. Bazowy trend PKB pozostaje solidny, a inflacja odbija od dna, co powstrzymuje Radę przed interwencją. Jednakże konferencja prasowa po posiedzeniu może przyciągnąć uwagę, gdyż prezes Belka może zostać zapytany o spekulacje o jego przedterminowej rezygnacji. Zgrabne dementi może w umiarkowany sposób umacniać złotego.

Reszta kalendarza z Europy to PMI dla usług i sprzedaż detaliczna ze strefy euro oraz PMI dla usług z Wielkiej Brytanii. PMI z Eurolandu są rewizją odczytów sprzed dwóch tygodni i będą mieć marginalny wpływ na rynek FX. Oczekiwany spadek wskaźnika dla Wielkiej Brytanii stanowi ryzyko dla funta. Popołudniowy zestaw danych z USA oferuje wiele impulsów do handlu. Raport ADP powinien pokazać poprawę sytuacji na rynku pracy, z kolei handel zagraniczny będzie analizowany pod kątem siły wpływu mocnego USD. W indeksie ISM ważny będzie komponent dotyczący zatrudnienia, jako kolejna cegiełka informując przed piątkowym NFP. USD wpadł w pułapkę ekstremalnego pozycjonowania względem euro, które wczoraj rządziło, a płytkość rynku po aktywowaniu zleceń stop loss powyżej 1,10 EUR/USD spowodowało efekt kuli śnieżnej na innych crossach. Wątpliwe jest, aby inwestorzy nagle przestali lubić dolara, ale przy niepewności o najbliższe dane makro i dominacji pozytywnych dla euro informacji, rynek stał się nadpobudliwy i podatny na nerwowe reakcje.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

10:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.