Głód dolara

Głód dolara
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2015-05-22 (15:51)

Po trzech dniach marazmu piątek przyniósł ożywienie na rynku walutowym przy triumfie USD pozytywnie reagującym na dane o inflacji z USA. W kwietniu CPI wzrósł o 0,1 proc. m/m, co nie powstrzymało wskaźnika rocznego przed spadkiem do -0,2 proc. Ale ważniejsza okazała się inflacja bazowa, która wzrosła o 0,3 proc. m/m przy prognozie 0,2 proc.

Głębsza analiza danych pokazuje, że pozytywne zaskoczenie oparte jest na korzystnych zaokrągleniach. Inflacja bazowa wzrosła o 0,256 proc. Zatem z dzisiejszego odczytu nie można jeszcze wysnuwać wniosków, że inflacja zaczyna odbijać, perspektywy należy rewidować w górę i Fed jest bliżej podwyżki stóp procentowych. Mimo to USD jest kupowany względem wszystkich walut G10, a skala ruchu jest imponująca. To sugeruje, że po trwającej równo miesiąc fali pesymizm względem perspektyw dolara, sytuacja odwraca się o 180 stopni. Przez ten czas powszechne było zdanie, że w długim terminie USD powinien być silny, ale jakoś brakowało odważnych, by zainicjować ruch. Za to teraz „wygłodzone” dolarowe byki nie chcą się spóźnić na rajd aprecjacyjny, potęgując ruch.

Przyszły tydzień: zamówienia na dobra trwałe, Bank Kanady, rewizje PKB

Przyszły tydzień na poważnie zacznie się dopiero we wtorek z uwagi na święto bankowe w Wielkiej Brytanii i USA. Z amerykańskiej gospodarki kluczowe będą dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku (wt), indeks zaufania konsumentów (wt), sprzedaż nowych domów (wt) i drugi odczyt PKB (pt). Słaby odczyt zamówień bez środków transportu (prog. 0,4 proc.) będzie źle rokował dla oczekiwań odbicia ożywienia po słabym pierwszym kwartale. Dane o PKB za pierwsze trzy miesiące roku mają być solidnie zrewidowane w dół (z 0,2 proc. do -0,9 proc.) w oparciu o pogorszenie bilansu handlowego w marcu. Indeks zaufania konsumentów przyciągnie uwagę pod kątem porównania do wskazań indeksu Uniwersytetu Michigan, którego wstępny odczyt za maj okazał się najsłabszy od 7 miesięcy. Sprzedaż nowych domów może być najjaśniejszym dla USD punktem kalendarium, biorąc pod uwagę sygnały siły popytu, jakie otrzymaliśmy z rynku wtórnego. Nadchodzący tydzień może przynieść niezdecydowany handel na USD.

W strefie euro brakuje istotnych publikacji, gdyż indeks nastrojów w gospodarce (czw) i podaż pieniądza (pt ) to drugorzędne publikacje. Grecka saga może skupić więcej uwagi, ponieważ ostatnie informacje wskazują, że Ateny nie będą miały pieniędzy na spłatę MFW 5 czerwca. Okaże się, na ile rynek uważa za stosowne przejmować się tym tematem, a na ile euro będzie śledzić poczynania niemieckich Bundów, a inwestorzy dyskontować zbliżające się posiedzenie ECB 3 czerwca. W Wielkiej Brytanii PKB za pierwszy kwartał (czw) może zostać zrewidowane w górę (z 0,3 proc.), na co z resztą wskazywał prezes Banku Anglii Carney przy prezentacji Raportu o Inflacji. Dalej pozostajemy optymistycznie nastawienie względem GBP, szczególnie względem EUR. W przyszłym tygodniu mamy także PKB ze Szwecji (pt) i stopę bezrobocia w Norwegii (czw), które mogą dodać koloru na rynku SEK i NOK.

W Polsce mamy stopę bezrobocia za kwiecień (wt) oraz szczegóły dynamiki PKB za I kw. (pt). Nie oczekujemy, aby dane mogły mieć istotny wpływ na złotego, jednak zmienność w przyszłym tygodniu pozostanie podwyższona, gdyż po weekendzie rynek zapewne będzie chciał „przetrawić” wyniki wyborów prezydenckich, a płytkość rynku pod nieobecność inwestorów z Londynu i Nowego Jorku będzie sprzyjać szerokim wahaniom.

W Japonii wysyp danych nastąpi w piątek z główną uwagą na produkcję przemysłową i CPI. Produkcja w kwietniu powinna odbić po spadku z marca, z kolei ze wskaźnika inflacji zejdzie efekt bazy związany z zeszłoroczną podwyżką podatku VAT. Lepsze odczyty będą odbierane jako osłabienie zachęty dla Banku Japonii na luzowanie monetarne, co może krótkoterminowo wspierać jena. Jednak w dłuższym horyzoncie przewidujemy rozszerzenie ekspansji monetarnej BoJ, co będzie osłabiać japońską walutę.

Rynek dolara australijskiego będzie zwracał uwagę na wystąpienie Lowe’a z RBA (śr) i dane o wydatkach inwestycyjnych w I kw. (czw). W pierwszym przypadku niewykluczone są gołębie komentarze nakierowane na zbicie wartości AUD, z kolei po wydatkach oczekuje się dalszej deterioracji na pogorszeniu perspektyw dla spółek wydobywczych. W przypadku NZD oczekiwania względem bilansu handlu zagranicznego (wt) mogą być niedoszacowane, co stwarza potencjał do silnej reakcji przy oznakach siły eksportu. W Kanadzie na pierwszy plan wysuwa się posiedzenia Banku Kanady (śr) i PKB za I kwartał (pt). Bank Kanady nie otrzymał ostatnio podstaw do złagodzenia swojej optymistycznej retoryki, gdyż dane makro zaskakują na plus, a ceny ropy w ostatnim tygodniach pozostawały bliskie prognozom banku.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.