Minutes bez rewelacji. Nie najlepsze doniesienia z Polski.

Minutes bez rewelacji. Nie najlepsze doniesienia z Polski.
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2015-05-21 (09:37)

Publikacja minutes Fed nie przynosi żadnych nowych informacji utwierdzając w graczy przekonaniu, że pierwsza podwyżka stóp procentowych będzie miała miejsce we wrześniu. Złoty słabszy po nie najlepszych danych z gospodarki. Będzie dalej tracić.

Z zapisków po ostatnim posiedzeniu Rezerwy Federalnej wynika, że wśród członków Komitetu wzrosły obawy o przyspieszenie gospodarki w II kw. br., jednak ogółem minutes nie zmieniły oceny, że pierwsza podwyżka stóp procentowych najbardziej prawdopodobna jest we wrześniu 2015 r. Wzrost oprocentowania w czerwcu jest praktycznie wykluczony. Sprawozdanie zawiera wiele gołębich uwag, jednak uważne wczytanie się w jego treść pozwala wskazać również stwierdzenia sugerujące nieuchronność podwyżek stóp w USA. Jedną z nich jest uwaga o możliwości przyspieszenia w najbliższych miesiącach inflacji bazowej. Drugą, informacja o dynamicznym wzroście płac w niektórych regionach USA.

Dolar pozostał stabilny po publikacji, zaś giełda w Nowym Jorku nie zdołała utrzymać historycznie wysokich poziomów do zakończenia sesji. Ceny obligacji nie uległy większym zmianom. Pozostajemy przy opini, że cykl zacieśnienia polityki pieniężnej rozpocznie się we wrześniu, zaś na najbliższym posiedzeniu Fed dość jasno da do zrozumienia, że również ten scenariusz zmian w polityce pieniężnej wydaje się optymalny dla rynków i gospodarki.

Od dłuższego czasu wskazujemy, że perspektywy wzrostu gospodarczego Polski w najbliższych kilku kwartałach nie wyglądają tak dobrze, jak sugerują najśmielsze prognozy ekonomistów (przyspieszenie dynamiki PKB do 4,0 i więcej proc. pod koniec br.). Gospodarka ma szansę rozwijać się w przyzwoitym tempie 3 proc. +/-0,5 pkt. proc. przez kolejne kilka kwartałów, ale do bardziej odczuwalnego przyspieszenia na dojdzie. Niejako na potwierdzenie tych tez GUS opublikował wczoraj znacząco słabsze od oczekiwań dane za kwiecień. Wzrost produkcji przemysłowej zwolnił do 2,3 proc. r/r po 8,8 proc. r/r zanotowanych w marcu i oczekiwaniach zwyżki o 5,5 proc. sezonowo wyrównana produkcja przemysłu wyniosła +2,7 proc. r/r. Pozytywnie zaskoczył sektor budowlany. Tempo wzrostu produkcji sektora było w kwietniu najwyższe od maja 2014 r. (8,8 proc. r/r). Duża w tym zasługa sprzyjających pracom warunków atmosferycznych w ubiegłym miesiącu. Wydźwięk raportu o produkcji przemysłowej był jednak negatywny. Podobna sytuacja miała miejsce w zakresie sprzedaży detalicznej. Spadła ona w kwietniu o 1,5 proc. r/r, co jest najgorszym wynikiem od kwietnia 2005 r. (załamanie r/r po szale zakupów przed wejściem Polski do Unii Europejskiej). Niski wynik to oczywiście efekt deflacji. Realna sprzedaż była jednak także niska (+1,5 proc. r/r – drugi najgorszy wynik w ostatnich 2 latach). Początek II kw. nie wypadł dla gospodarki szczególnie dobrze. Do roztaczanych przez niektórych wizji systematycznego przyspieszania wzrostu PKB Polski w 2015 i kolejnych latach (rzekomo na bazie cudownego odrodzenia gospodarki strefy euro) radzimy podchodzić z dużą dozą ostrożności. Czasy skoków PKB rzędu 5-7 proc. odeszły w niepamięć.

Słabsze odczyty z gospodarki negatywnie wpłynęły wczoraj na wycenę złotego. Kurs EUR/PLN powrócił w okolice 4,08, a USD/PLN wzrósł do najwyższego poziomu od końca kwietnia (3,68). CHF/PLN jest ponownie powyżej 3,90, a GBP/PLN ponad 5,70. Krótkoterminowe perspektywy polskiej waluty pozostają negatywne. Oczekujemy dalszego osłabienia złotego do większości walut.

Źródło: Damian Rosiński, Analityk AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

10:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.