Znakomite dane wspierają złotego

Znakomite dane wspierają złotego
Rynki po południu
Data dodania: 2015-04-20 (18:07)

Dzięki dobrym odczytom makroekonomicznym z polskiej gospodarki, złoty umacnia się na szerokim rynku względem wszystkich walut. Przypomnijmy, że opublikowane o 14.00 dane dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej były znacznie lepsze niż zakładał konsensus rynkowy i w konsekwencji inwestorzy rozpoczęli zajmowanie długich pozycji na PLN.

Dzięki temu notowania EURPLN spadły poniżej psychologicznego poziomu 4,00 i obecnie znajdują się w okolicach 3,9893. Presji spadkowej uległ też dolar amerykański, który obecnie traci do złotówki prawie 0,3%.

Dobry dzień odnotowuję również dolar kanadyjski, mocno wspierany przez odbicie cen ropy naftowej na światowych rynkach. Notowaniom tej waluty pomagają również opublikowane w zeszły piątek dane makroekonomiczne z tamtejszej gospodarki. Okazało się, że inflacja CPI była znacznie wyższa niż oczekiwali ekonomiści (0,7% vs 0,5% m/m, 1,2% vs 1% r/r) i na fali tych danych inwestorzy z chęcią dokonują zakupu dolara kanadyjskiego wierząc, że gospodarka powoli się odbudowuję po spowolnieniu spowodowanym przez silną przecenę ropy naftowej trwającą od kilku miesięcy. Nad strefą euro w dalszym ciągu rozprzestrzenia się widmo problemu greckiego zadłużenia. Tamtejszy rząd nie może dojść do porozumienia związanego z obsługą międzynarodowego długu i każdy mijający dzień tylko wzmaga rosnącą niepewność wśród inwestorów. 24 kwietnia ma dojść do spotkania greckich decydentów z przedstawicielami Eurogrupy na którym obydwie strony mają uzgodnić szczegóły spłaty kolejnych rat kredytów. Przypomnijmy, że Grecji powoli kończą się fundusze na wypłacanie pensji dla pracowników sektora rządowego i w zeszłym tygodniu jej przedstawiciele zwrócili się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego z prośbą o opóźnienie spłaty zadłużenia przypadającego na maj, którego wartość wynosi łącznie około 1 miliarda euro. Grecja jest obecnie zdecydowanie kluczowym tematem jeżeli chodzi o sentyment do europejskiej waluty na rynku.

Vitor Constancio, wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego próbował dziś uspokoić inwestorów i stwierdził, że greckie banki maja wystarczającą płynność aby dalej funkcjonować. Dodał również, że prowadzona obecnie polityka pieniężna w strefie euro przynosi oczekiwane rezultaty, poprawia warunki gospodarcze, a ożywienie staje się bardziej niezależne.

Dobre dane z polskie gospodarki wsparły nie tylko naszą walutę. Główny indeks giełdowy WIG20 umacnia się obecnie o ponad 1,6% i udało mu się przebić ważny poziom 2500 punktów. Ponad 3,5% zyskuje PKN Orlen, który korzysta z wyższych cen ropy na światowych rynkach i z podniesionej rekomendacji Deutsche Banku z „trzymaj” na „kupuj”. Główne europejskie indeksy giełdowe również świecą dzisiaj na zielono, a najlepiej z nich zachowuje się niemiecki DAX, który odrabia zeszłotygodniowe spadki i zyskuje obecnie 1,62%. Optymizm widoczny jest również na otwarciu rynków w Stanach Zjednoczonych. Indeksy S&P i NASDAQ na obecną chwilę rosną o około 1%.

Źródło: Daniel Kostecki, Analityk HFT Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

11:20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

11:18 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.
Wrócą wojny handlowe?

Wrócą wojny handlowe?

2025-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Wczorajsze niezłe dane Departamentu Pracy USA sprawiły, że rynek w zasadzie skreślił jakiekolwiek dywagacje, co do możliwości cięcia stóp przez FED jeszcze w końcu lipca. Dolar nie zyskał jednak wiele, gdyż pojawiły się inne wątki.
Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

2025-07-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W czerwcu amerykański rynek pracy wyraźnie osłabł, co potwierdzają dane z raportu ADP. Po raz pierwszy od ponad dwóch lat sektor prywatny odnotował spadek liczby miejsc pracy – firmy zlikwidowały łącznie 33 tys. etatów. Największy ubytek zatrudnienia wystąpił w usługach, szczególnie w sektorach usług profesjonalnych, ochrony zdrowia i edukacji, które razem straciły 66 tys. miejsc pracy. Jednocześnie wzrost zatrudnienia odnotowano w przemyśle, budownictwie i górnictwie.
Napięty dzień na rynkach

Napięty dzień na rynkach

2025-07-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejszy kalendarz jest bardzo napięty, ponieważ dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane dzień wcześniej ze względu na zamknięcie rynków amerykańskich w piątek z okazji święta 4 lipca. Co więcej, inwestorzy poznają kluczowe dane PMI z Europy oraz USA, dane ISM z USA, a także najnowsze komentarze Prezesa Glapińskiego w sprawie stóp procentowych.