Ryzyko dotyczące Grecji, para GBP/USD na poziomie 1,5000

Ryzyko dotyczące Grecji, para GBP/USD na poziomie 1,5000
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2015-04-17 (20:48)

Trwa taniec na linie greckiego rządu: gabinet Tsiprasa odmówił właśnie wprowadzenia niektórych z kluczowych reform, których domagają się wierzyciele przed odblokowaniem dalszych środków z pakietu ratunkowego. Kończy się również czas – w przyszłym miesiącu Grecja musi zapłacić MFW łączną kwotę 1 mld EUR.

Wczoraj rentowności trzyletnich greckich obligacji skarbowych osiągnęły nowe lokalne maksimum powyżej 28%. Dlaczego zatem EUR umocniło się po tej wiadomości? Moim zdaniem wytłumaczenie tej sytuacji jest w istocie bardzo proste. W perspektywie krótkoterminowej transakcje sprzedaże euro to transakcje carry, które wymagają wsparcia ze strony mocnego apetytu na ryzyko. Po wczorajszym załamaniu apetytu na ryzyko rynek wstrzymuje swoje krótkie pozycje. 

Naturalnie, jeżeli sytuacja w Grecji wywoła większe obawy dotyczące potencjalnego „zarażenia”, może zacząć się wyprzedaż EUR, jednak uważam, że wczorajsze odbicie kursu wspólnej waluty wskazuje na to, że w najbliższym czasie najważniejszym wsparciem dla słabszego EUR będzie właśnie apetyt na ryzyko.  

Poza obawami o awersje do ryzyka/sytuacje w Grecji, zastanawiam się, czy para EUR/USD ma w tym momencie potencjał wzrostowy. W pierwszej kolejności obserwuję poziom 1,0840, a jeżeli zostanie osiągnięty - poziom 1,1000. Niektórzy sugerują, że koniec kwietnia będzie dla Grecji krytyczny, inni jednak argumentują, że Grecja może powstrzymać bankructwo nawet do lipca, o ile opóźni wydatki publiczne.

GBP/USD

Dzisiejszy brytyjski raport w sprawie zatrudnienia i dane dotyczące zarobków będą ważne dla pary GBP/USD, która ponownie znajduje się w okolicach poziomu 1,5000. Spready stóp procentowych na początku krzywej sugerują, że powinno nastąpić przełamanie z powrotem do wyższego przedziału powyżej poziomu 1,5000, jednak w najbliższych tygodniach na kursie funta zaważy również niepewność dotycząca nadchodzących wyborów. Łatwo zakładać zniesienie w dół w przypadku słabszych odczytów, czy jednak mocne dane mogą spowodować rajd powyżej poziomu 1,5000 w przyszłym tygodniu?

Podsumowanie w koszyku G-10:

USD: waluta robi krok w tył, ponieważ rynek znajduje się w minimum cyklu pod względem oczekiwań dotyczących podwyżki stóp Fed – najbliższym wydarzeniem ryzyka w tym zakresie będzie dopiero posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku 28-29 kwietnia. Tymczasem dziś czeka nas odczyt CPI; gdyby okazał się mocny, mógłby spowodować interesujący test sceptycyzmu wobec USD po ostatnim osłabieniu kursu.

EUR: apetyt na ryzyko i pozycjonowanie kolejny raz wydają się odgrywać kluczową rolę dla tej waluty, ponieważ posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego w środę nie zapewniło wsparcia dla EUR. Jeżeli para EUR/USD powróci poniżej poziomu 1,0700, niedźwiedzie mogą zyskać nowe argumenty. W przypadku odwrotnego scenariusza, poziom 1,0840 to taktyczny wyznacznik możliwości nowego testu poziomu 1,10.

JPY: jen ostatnio zachowuje się niczym niska beta USD (słaba, jednak znacznie mniej niż USD, a w przypadku rajdu USD – mocna, jednak mniej, niż USD). Nie jestem pewien, co mogłoby wpłynąć na dynamikę tego kursu, mimo iż para USD/JPY zbliża się do istotnego wsparcia w okolicach poziomów 118,75/50.

GBP: mocny dzisiejszy raport w sprawie zatrudnienia może skłonić parę GBP/USD do umocnienia się powyżej poziomu 1,5000 (taki ruch wspierany byłby również przez różnice stóp procentowych), o ile niepewność dotycząca nadchodzących wyborów nie utrzyma tej pary w niższym przedziale.

CHF: frank wyraźniej reaguje na wydarzenia w Grecji: para EUR/CHF w efekcie wczorajszych doniesień znalazła się pod presją, co jednak może otwierać drogę do wzrostu w przypadku ewentualnego rozstrzygnięcia sytuacji w Grecji.

AUD: waluta nadal stara się podtrzymać rajd po wczorajszym raporcie w sprawie zatrudnienia. Pierwszym kluczowym obszarem oporu będą maksima przedziału w okolicach poziomu 0,7938. Z inwestowaniem czekam na odwrócenie w dół, które nastąpi raczej wcześniej niż później.

CAD: rajd CAD oferuje niedźwiedziom inwestującym długoterminowo zachęcające poziomy dla strategii opcyjnych zakładających osłabienie waluty w dłuższym horyzoncie czasowym (trzymiesięcznym i dłuższym). Tymczasem z perspektywy Fibonacciego pierwsze istotne wsparcie pojawia się dopiero na poziomie 1,2000, a 200-dniowa średnia ruchoma szybko rośnie, jednak nadal znajduje się w okolicach poziomu 1,1650.

NZD: przed nami duży test dla NZD, ponieważ już w poniedziałek opublikowany zostanie raport w sprawie CPI w I kwartale, który wykaże, czy para AUD/NZD ma jakiekolwiek szanse na uniknięcie testu parytetu w tym cyklu. Ważnym poziomem w parze NZD/USD jest 0,7700, a następnie 200-dniowa średnia ruchoma, która od okolic poziomu 0,7865 powoli spada.

SEK: wczoraj para EUR/SEK pokonała lokalny poziom wsparcia i znalazła się poniżej 200-dniowej średniej ruchomej bez jakiegokolwiek prawdziwego katalizatora. 

NOK: dla korony kluczowym wsparciem jest wzrost cen ropy, a zatem rajd waluty zakończy się w momencie zakończenia rajdu cen ropy. W ujęciu lokalnym wyprzedaż w parze EUR/NOK wydaje się wyczerpana, a pierwszym poziomem istotnego oporu w przypadku odbicia będzie 8,50.

Najważniejsze dane ekonomiczne

Japonia: indeks zaufania konsumentów w marcu wykazał 41,7 w porównaniu z przewidywanym 41,3 oraz z odnotowanym w lutym 40,7 

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

Strefa euro: saldo na rachunku bieżącym w lutym (08:00) 
Wielka Brytania: zmiana liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w marcu (08:30)
Wielka Brytania: średnia płaca tygodniowa w lutym (08:30)
Wielka Brytania: stopa bezrobocia (ILO) w lutym (08:30) 
Strefa euro: odczyt CPI w marcu (09:00) 
Strefa euro: konferencja prasowa Weidmanna z EBC i niemieckiego ministra finansów Schaeuble (11:30) 
Stany Zjednoczone: odczyt CPI w marcu (12:30) 
Kanada: odczyt CPI w marcu (12:30) 
Kanada: sprzedaż detaliczna w lutym (12:30) 
Stany Zjednoczone: wyniki badania nastrojów Uniwersytetu Michigan w kwietniu (14:00)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

12:07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

10:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.