Kolejne słabsze dane z USA oddalają podwyżkę stóp

Kolejne słabsze dane z USA oddalają podwyżkę stóp
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2015-04-07 (10:30)

Złoty powrócił do poziomów sprzed publikacji słabych danych z rynku pracy w USA. Eurodolar wyżej. Pierwsza podwyżka stóp w USA na pewno nie w czerwcu. Przed nami ubogi pod względem publikacji tydzień. Handel powinien przebiegać spokojnie z kontynuacją tendencji zarysowanych przed Świętami.

Po serii bardzo dobrych raportów z amerykańskiego rynku pracy, marzec przyniósł rozczarowanie. Liczba etatów stworzonych poza rolnictwem okazała się najniższa od grudnia 2013 r. Wyniosła zaledwie 126 tys., 119 tys. mniej niż konsensus ekonomistów (odczyt był pod względem przeszacowania przez prognostów najgorszy od grudnia 2009 r., nawet największy pesymista – 179 tys. – nie zbliżył się do rzeczywistego wyniku). Co gorsza, na niekorzyść zrewidowano dane za poprzedni miesiąc. W lutym wykreowano 264 tys., a nie 295 tys. etatów, jak pierwotnie szacował Departament Pracy. Słaby wynik to w największym stopniu efekt niższego przyrostu miejsc pracy w sektorze prywatnym (129 tys. wobec oczekiwanych 235 tys.). W wielu sektorach w marcu zatrudnienie spadło. Tak było u producentów dóbr (-13 tys.), w budownictwie (-1 tys.) i przemyśle (-1 tys.). Zwolnienia dotknęły również administrację (-3 tys.).

Pozytywnym aspektem piątkowych danych był natomiast (niewielki, uwzględniając drugie miejsce po przecinku) spadek stopy bezrobocia z 5,55 do 5,47 proc. – najniższego poziomu od blisko 7 lat (w maju 2008 r. wynosiła 5,4 proc.). Co mniej optymistyczne, stało się tak głownie z powodu wypadnięcia ze statystyk kolejnej grupy Amerykanów. Liczba mieszkańców USA nieuwzględnianych w raporcie (not in labor force) skoczyła o 277 tys. i wyniosła 93,2 mln osób (najgorszy wynik w historii). Stopa zatrudnienia wyrównała niechlubny, 35-letni rekord (62,7 proc). Dane o liczbie przepracowanych godzin okazały się nieznacznie słabsze od konsensusu. O wynagrodzeniach nieco lepsze niż prognozowano (wzrost o 0,3 proc. m/m i 2,1 proc. r/r, o 0,1 pp. więcej niż mediana).
Dane zdecydowanie zawiodły oczekiwania, choć na wynik niebagatelny wpływ mogły mieć warunki atmosferyczne (śnieżyce). Po 12 z rzędu miesiącach ze wzrostem zatrudnia o więcej niż 200 tys. przyszedł czas na rozczarowanie. W I kw. średnia liczba etatów stworzonych poza rolnictwem spadła do 197 tys. z 324 tys. kwartał wcześniej.

Z punktu widzenia Rezerwy Federalnej, piątkowe dane wskazują na brak możliwości przyspieszenia terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych. Rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w czerwcu w zasadzie nie wchodzi już w grę. Lipiec jest również wątpliwy. Bazowym scenariuszem pozostaje wrzesień, choć zapewne coraz więcej obserwatorów zakładać będzie od teraz także dwa ostatnie, tegoroczne terminy (28 października, 16 grudnia).

Nie dziwi więc reakcja eurodolara, który przebił się powyżej poziomu 1,10. Euro zyskało na wartości, przy czym złoty umocnił się jeszcze bardziej. W wielkanocny poniedziałek tendencje zarysowane pod koniec ubiegłego tygodnia uległy odwróceniu. Kurs EUR/USD powrócił poniżej 1,10, a EUR/PLN powyżej 4,07. Brakuje paliwa, by przebić się powyżej szczytów z II poł. marca (1,1050). Zakładamy kolejne testy tej bariery w tym tygodniu. Złoty zaś lekko zyskuje na otwarciu sesji we wtorek, ale jest wewnętrznie nieco słabszy niż przed świętami. Oczekujemy dalszego odbicia kursu w rejon 4,10.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

12:07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

10:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.