Czekając na „payrolle”

Czekając na „payrolle”
Poranny raport walutowy DM BOŚ
Data dodania: 2015-04-03 (11:47)

Po słabszych odczytach ISM dla przemysłu (51,5 pkt. w marcu) i szacunkach ADP (189 tys. etatów w ubiegłym miesiącu) rynek nastawił się na to, że dzisiejsze dane Departamentu Pracy USA mogą być słabsze od konsensusu. Mediana wynosi 244 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (NFP) i 235 tys. w prywatnym.

To i tak mniej, od tego, co obserwowaliśmy w lutym. Spekuluje się jednak, że odczyt NFP może być bliższy 200-220 tys. Do danych dot. stopy bezrobocia, które są liczone inną metodologią, rynek zwyczajowo podchodzi z mniejszą uwagą (mediana zakłada utrzymanie 5,5 proc.). Niewykluczone jednak, że kluczowe dzisiaj okażą się odczyty nt. przeciętnej tygodniowej płacy, gdyż na ostatnim posiedzeniu FED zwrócił uwagę, że mimo faktu, że rynek pracy wydaje się być silny, to dynamika płac wciąż pozostaje niska. Mediana oczekiwań, co do dzisiejszego odczytu za marzec wskazuje na 0,2 proc. m/m wobec 0,1 proc. m/m w lutym. Wyższy odczyt automatycznie wsparłby dolara, nawet przy założeniu NFP gorszych od konsensusu, gdyż te mogą być już zdyskontowane w obserwowanym od środy po południu osłabieniu dolara.

Tygodniowy układ koszyka dolara, tj. US Dollar Index może przemawiać za spadkami amerykańskiej waluty w przyszłym tygodniu, ale warto zaczekać na reakcję na dzisiejsze dane Departamentu Pracy o godz. 14:30. Nie zapominajmy też o tym, że w Wielkanocny Poniedziałek opublikowane zostaną dane nt. ISM dla usług. Z kolei przyszły tydzień zapowiada się też ciekawie dla Grecji. Grupa robocza złożona z przedstawicieli Eurogrupy i greckich władz ma spotkać się w środę wieczorem i w czwartek rano, aby przygotować grunt pod zawarcie nowego porozumienia ws. kształtu reform, na bazie którego Grecy mieliby szanse uzyskać ostatnią ratę z drugiego bailoutu (ponad 7 mld EUR) i być może ubiegać się o kolejny pakiet pomocowy (jeżeli zechcą – choć de facto większego wyboru nie mają – dopiero, jeżeli ECB wyraziłby zgodę na włączenie greckich obligacji w ramy programu QE, byłoby możliwe sensowne pozyskanie finansowania na rynkach). Na razie 8-9 kwietnia mogą okazać się dość nerwowym okresem dla rynków. W przyszłym czwartek Grecy powinni spłacić transzę zadłużenia dla MFW w kwocie 430 mln EUR, co nie jest do końca jasne (ostatnie dni przyniosły mix komentarzy ze strony przedstawicieli greckich władz). Tymczasem opóźnienie w tej sprawie mogłoby prowadzić do tzw. credit event, którego następstwem byłaby nawet niewypłacalność kraju. Czy idący za tym wzrost globalnego ryzyka nie sprzyjałby czasem dolarowi?

W ostatnich dniach amerykańska waluta zyskała tylko w relacjach z dolarem australijskim. Słabość AUD wynika z obaw przed przyszłotygodniową decyzją RBA ws. stóp, chociaż ekonomiści są podzieleni, co do obniżki. Znaczenie mają też spadające ceny rudy żelaza i powrót spekulacji, że Australia mogłaby utracić rating AAA, gdyby doszło do pogorszenia się sytuacji budżetu (wczorajsza opinia JP Morgan). Dolar minimalnie zyskał tez w relacji z funtem (tu słabość GBP tłumaczy się niepewnością polityczną związaną z „eventem” 7 maja), oraz koroną szwedzką (słaby SEK to pochodna ostatnich decyzji Riksbanku – ujemne stopy i QE). Z kolei amerykańska waluta najbardziej straciła w relacjach z euro i szwajcarskim frankiem. Siła CHF wynika z faktu, że ostatnie dane (indeks KOF i PMI za marzec) ze Szwajcarii nie były takie złe, oraz obaw, że SNB nie ma pomysłu co robić dalej, aby osłabić franka. Natomiast relacja EUR/USD nieco zastanawia w kontekście zbliżających się greckich „deadline’ów” w przyszłym tygodniu. Chyba, że przyjmiemy założenie, że czynnik grecki należy celowo niedoważać, gdyż jest polityczny, a zatem problem może zostać ponownie „nie do końca racjonalnie” zażegnany. Pytanie jednak, czy teraz problem nie jest większy… Pomijając kwestię Grecji to należy zwrócić uwagę na fakt, że w tym tygodniu mieliśmy dość dobre dane PMI dla europejskiego przemysłu, które potwierdzają zbliżające się większe ożywienie w gospodarce.

Czy na wykresie EUR/USD mamy szanse na formację RGR (głowy i ramion)? Tak i co ciekawe ma ona nachylenie wzrostowe, co sprawia, że będzie aktualna nawet, gdyby doszło do wybicia szczytu ponad ostatnie 1,1041-51.Niemniej w krótkim okresie zwyżka nie doprowadziła do wybicia wskazywanych we wczorajszym raporcie okolic 1,0905 bazujących na szczycie z 9 marca b.r. Reasumując, jeżeli popołudniowe dane z USA jednak zaskoczą rynek (głównie chodzi tu o dynamikę płac), to dolar może się umocnić jeszcze dzisiaj. Wtedy ważna będzie strefa wsparcia 1,0822-49. Jej naruszenie ustawiałoby rynek wyraźniej na spadki w przyszłym tygodniu.

Źródło: Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

12:07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

10:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.