Byki dolarowe mogą mieć solidne podstawy do działania

Byki dolarowe mogą mieć solidne podstawy do działania
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2015-03-27 (15:57)

Wczoraj USD gwałtownie się umocnił we wszystkich parach z poziomu najnowszych lokalnych minimów z początku sesji europejskiej. Jest to oznaka możliwego zakończenia konsolidacji USD, mimo iż potwierdzenie tej tezy uzyskamy dopiero po publikacji istotnych danych amerykańskich w przyszłym tygodniu.

Co istotne, Yellen wygłosi dziś przemówienie w San Francisco pod koniec dnia; w ramach wystąpienia przewidziano również sesję pytań i odpowiedzi, dlatego istnieje szerokie pole manewru w kontekście potencjalnych reakcji.

Wczoraj miały miejsce dwa odczyty danych amerykańskich, które zapewniły wsparcie dla USD: pierwszym z nich był kolejny mocny odczyt liczby wniosków o zasiłki w Stanach Zjednoczonych, który potwierdził dobrą sytuację na rynku pracy, a drugim – odczyt flash PMI w sektorze usługowym (Markit) w marcu, który okazał się zgodny z oficjalnym odczytem dla sektora niewytwórczego (ISM) i odnotował najnowsze sześciomiesięczne maksimum.

Opublikowane w nocy dane na temat inflacji w Japonii kolejny raz odbiegały od wartości docelowych i wydaje się, że w kwietniu czekają nas odczyty deflacyjne, nieuwzględniające porównania VAT w ujęciu rok do roku. W odniesieniu do inflacji bazowej w ujęciu miesiąc do miesiąca - poziomu cen od końca maja ubiegłego roku, bazowy odczyt CPI spadł o -0,7%, a odczyt CPI z wyłączeniem cen żywności i energii spadł aż o -0,9%! Innymi słowy, nie tylko BoJ nie osiąga wartości docelowych, ale cała Japonia bezpośrednio zmaga się z deflacją.

Para EUR/USD uzyskała dziś solidne potwierdzenie wczorajszego odwrócenia i czekamy na dalszy spadek, który przygotuje nas na publikację kluczowych danych ekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych w przyszłym tygodniu.

Podsumowanie w koszyku G-10:

USD: waluta wydaje się umacniać; ostatecznym potwierdzeniem będą opublikowane w przyszłym tygodniu dane ekonomiczne. Osobiście biorę ten rajd za dobrą monetę po wczorajszym zdecydowanym odrzuceniu kolejnego gambitu w parze EUR/USD dotyczącego poziomu 1,1000. Uwaga na wystąpienie Yellen poświęcone polityce pieniężnej (w tym na sesję pytań i odpowiedzi).

EUR: wczorajsze ogólne osłabienie sugeruje, że squeeze się już zakończył; w parach EUR/USD, EUR/JPY i EUR/GBP nastąpiło odwrócenie. Uwaga na większe spadki we wszystkich trzech parach, które mogą zapowiadać test minimów cyklu w perspektywie tygodnia lub dwóch.

JPY: waluta nadal trzyma się mocno, mimo iż para USD/JPY dziś rano spadła nieco powyżej oporu na poziomie 119,25. Para EUR/JPY i pozostałe pary z JPY nadal są wrażliwe pod względem technicznym.

GBP: waluta jest skorelowana z kursem USD; para GBP/USD od momentu otwarcia straciła na wartości, a para EUR/GBP również poszła w dół – mogliśmy już osiągnąć wierzchołek cyklu, a wczorajsza akcja sugeruje, że miało to miejsce również i w parze EUR/USD.

CHF: dziś rano para EUR/CHF podjęła nieudaną próbę osiągnięcia poziomu 1,0500, dlatego należy uważać na nowe, niższe poziomy wsparcia, jeżeli akcja nie zatrzyma się na poziomie 1,0400. Para USD/CHF utworzyła wczoraj formację rosnącego młota, która dziś znalazła potwierdzenie; byki uzyskają jeszcze większą pewność po ponownym osiągnięciu poziomu 0,9750.

AUD: para AUD/USD powraca w dolne rejony przedziału; niedźwiedzie czekają na większy spadek poniżej poziomu 0,7750, który ostatecznie potwierdzi odwrócenie kursu w dół po ostatniej próbie przełamania w górę.

CAD: po osłabnięciu wczorajszego rajdu cen ropy kurs CAD nieco się wahał; zaczekajmy na zdecydowany ruch w górę z poziomu 1,2500 w parze USD/CAD, który potwierdziłby, że granice przedziału się utrzymają.

NZD: para AUD/NZD nadal bardziej sugeruje, niż realnie potwierdza możliwość aprecjacji, przez co trudno dokonać wyboru pomiędzy sprzedażą AUD a sprzedażą NZD. Wynik może być uzależniony od kierunku apetytu na ryzyko (ponieważ NZD to popularna waluta kupna w transakcjach carry). Para NZD/USD zeszła w dolne rejony przedziału, nadal jednak nie osiągnęła poziomu 0,7550, czy wręcz 0,7500, który stanowiłby przekonujący argument dla niedźwiedzi.

SEK: uwaga na dzisiejszy odczyt sprzedaży detalicznej – rosnące stopy i nadal zmienne ryzyko mogą wpłynąć na wrażliwość SEK. Para EUR/SEK dociera do istotnego oporu na poziomie 9,35, co może oznaczać test obszaru 9,45/50 w przypadku słabego odczytu.

NOK: NOK może być podatna na wahania, jeżeli odczyt stopy bezrobocia w marcu wykaże wzrost; jest to związane z wczorajszym spadkiem cen ropy i przetrwaniem przez parę EUR/NOK testu dolnych rejonów w okolicach minimów przedziału i 200-dniowej średniej ruchomej.

Najważniejsze dane ekonomiczne

Japonia: stopa bezrobocia w lutym wykazała 3,5% zgodnie z przewidywaniami, w porównaniu z odnotowaną w styczniu wartością 3,6% 
Japonia: wydatki gospodarstw domowych ogółem w lutym wykazały -2,9% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywaną wartością -3,2% i odnotowaną w styczniu -5,1% 
Japonia: krajowy odczyt CPI w lutym wykazał +2,2% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywaną wartością +2,3% i odnotowaną w styczniu 2,4% 
Japonia: krajowy odczyt CPI z wył. cen żywności i energii w lutym wykazał +2,0% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywaną wartością +2,1% i odnotowaną w styczniu +2,1% w ujęciu rok do roku 
Japonia: handel detaliczny w lutym wykazał -1,8% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywaną wartością -1,5% i odnotowaną w styczniu -2,0% 

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
Szwecja: sprzedaż detaliczna w lutym (08:30) 
Wielka Brytania: wystąpienie Carneya z BoE (08:45) 
Norwegia: stopa bezrobocia w marcu (09:00) 
Wielka Brytania: wystąpienie Broadbenta z BoE (09:15) 
Stany Zjednoczone: wystąpienie wiceprezesa Fischera z Fed (10:30) 
Stany Zjednoczone: korekta PKB w IV kw. (12:30) 
Stany Zjednoczone: wyniki ankiety Uniwersytetu Michigan dotyczącej nastrojów (14:00)
Norwegia: wystąpienie Olsena z Norges Bank (16:00) 
Stany Zjednoczone: wystąpienie prezes Yellen z Fed w sprawie polityki pieniężnej (21:45)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.