Życie po FED-zie

Życie po FED-zie
Popołudniowy komentarz walutowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2015-03-19 (12:11)

Wczorajsze posiedzenie FOMC było najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia. Opublikowany komunikat miał nam dać odpowiedź, kiedy możemy oczekiwać rozpoczęcia cyklu podnoszenia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

FED zgodnie z oczekiwaniami rynku usunął z komunikatu słowo „patient” odnoszące się do oceny sytuacji gospodarczej mającej wpływ na decyzje Banku Centralnego w zakresie stóp procentowych. Jednakże podczas konferencji prasowej Prezes Janet Yellen stwierdziła, iż usunięcie z ogłoszenia słowa cierpliwy, nie znaczy, iż Bank nagle stanie się niecierpliwy. Yellen potwierdziła, iż nie należy oczekiwać zmiany decyzji w kwietniu oraz nie należy traktować ogłoszenia FED, jako potwierdzenia podwyżek podczas posiedzenia w czerwcu. Mimo przyjęcia bardziej jastrzębiej postawy, prognozy członków FOMC wydają się przeczyć temu stanowisku. Zgodnie z projekcjami tempo wzrostu PKB będzie wolniejsze niż zakładano w grudniu, a dotarcie do celu inflacyjnego będzie możliwe w 2017 roku, a nie w 2016. Dolar amerykański zdecydowanie się wczoraj osłabił, osiągając kurs w okolicach 1,09 w stosunku do EUR. Jednakże dzisiaj większość tej straty została odrobiona, a EURUSD jest na poziomie 1,06.

Zaskoczenie dla uczestników rynku przyniosła wczorajsza decyzja Riksbanku. Szwedzi obniżyli stopę repo o 15 punktów bazowych do -0,25% oraz ogłosili rozszerzenie programu Quantitative Easing o dodatkowego 30 miliardów koron szwedzkich, z planowanych wcześniej 10 miliardów. W komunikacie przedstawiciele banku centralnego stwierdzili, iż działania mają na celu dążenie do osiągnięcia celu inflacyjnego. Jeżeli dotychczasowe środki okazałyby się niewystarczalne, Riksbank jest gotowy na podjęcie dalszych kroków, a wśród możliwych narzędzi wymieniane są interwencje walutowe. Kurs szwedzkiej korony zdecydowanie się wczoraj osłabił, przekraczając w odniesienie do euro linię 9,30. Dalszy rozwój na parze EURSEK może zależeć od oceny rynku, który bank centralny prowadzi bardziej agresywną politykę łagodzenia polityki pieniężnej.

Norwegowie podobnie do swoich sąsiadów ze Szwecji zaskoczyli dzisiaj rynek. Konsensus rynkowy przewidywał ustalenie stopy referencyjnej na 1,00% z 1,25%. Jednakże Bank Centralny uznał, że aktualna sytuacja nie wymagała jeszcze niższej stopy procentowej, mimo iż według prognoz banku taka sytuacja jest możliwa w dalszej części 2015 roku. W odróżnieniu od innych krajów, które w ostatnim czasie poszły ścieżką luzowania polityki monetarnej, Norwegia nie ma problemu z deflacją, jednakże CPI jest poniżej celu wyznaczonego na 2.5%, a ostatnie odczyty kształtują się poniżej prognoz banku. Po decyzji Norges Banku kurs NOK zdecydowanie się umocnił, chwilę po decyzji za euro płacono 8,65 NOK, a o poranku było to 8,92.

Z innych ciekawych wydarzeń w kalendarzu, mamy dzisiaj publikację wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA oraz protokół z marcowego posiedzenia polskiej RPP. Po godzinie 10:00 dolar kosztował 3,8582 złotego, euro 4,1165 złotego, funt 5,7268 złotego, zaś frank 3,8958 złotego.

Źródło: Arkadiusz Trzciołek, Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

12:07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

10:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.