Pauza na dolarze

Pauza na dolarze
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2015-03-12 (12:26)

Po silnych wzrostach z ostatnich dni, dzisiaj amerykańska waluta oddaje pola innym. Najbardziej odreagowuje dolar nowozelandzki (szef RBNZ był mniej gołębi, niż oczekiwano – perspektywy gospodarcze są silne, a ostatnie spadki inflacji mają charakter przejściowy), ...

... a także dolar australijski – dane z rynku pracy nie zaskoczyły negatywnie (bezrobocie w lutym 6,3 proc., wzrost zatrudnienia o 15,6 tys.). Pretekstów do dzisiejszej korekty na dolarze może być kilka – pierwszy to „przerysowanie” ruchu na wykresach, oraz przetestowanie bariery 100 pkt. na US Dollar Index. Drugi to wywiad Jamesa Bullarda z FED, który powszechnie odebrano jako „jastrzębi”. I faktycznie, członek Rezerwy Federalnej powiela w nim tezy wygłaszane już wcześniej, mówiąc o konieczności rychłego zaostrzenia polityki monetarnej polemizując z argumentami niektórych „gołębich” analityków – negatywnym wpływem nazbyt silnego dolara na eksport z USA, czy też wciąż nie tak widocznej presji płacowej. Ale jednocześnie Bullard stawia pytania o utrzymanie tak silnego ruchu na dolarze w nieodległej przyszłości, dodając przy tym, że „wiele (rzeczy) jest wycenionych na obecną chwilę” przez rynek walutowy. W dłuższym okresie Bullard wyraża jednak obawy, że rynek będzie dostosowywał oczekiwania związane ze ścieżką stóp procentowych do prognoz decydentów FED. Swoją drogą, te poznamy już 18 marca. Wydaje się, że reakcja na najnowsze sygnały z Rezerwy Federalnej pokaże „ile rzeczy zostało już wycenionych” w ostatniej wyraźnej zwyżce dolara.

Koszyk US Dollar Index na fali wyraźnego ruchu naruszył wczoraj maksima z jesieni 2003 r. w okolicach 99,49 pkt., co pozwoliło na test psychologicznej bariery 100 pkt. – szczyt wypadł na 100,06 pkt. W ostatnich komentarzach wielokrotnie zwracałem uwagę, że dynamika ruchu zaczyna przypominać wzrostową hiperbolę – także w ujęciu miesięcznym (!). Zwyżki z ostatnich dni można uznać za pompowanie balona oczekiwań przed posiedzeniem FED w przyszłym tygodniu, tj. 17-18 marca. Ich tempo jest jednak na tyle duże, że nie uda się uniknąć prób wcześniejszej korekty, co obserwujemy chociażby dzisiaj rano. Niemniej do czasu publikacji komunikatu FED dolar najpewniej pozostanie wysoko. Na wspomnianym US Dollar Index ważny poziom to okolice 101,81 pkt., które wyznacza 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego ruchu z lat 2002-08. Wyżej w tym miesiącu nie pójdziemy (o ile dojdzie do testu w/w poziomu, co nie jest przesądzone).

Do tego czasu korekta na parach dolarowych najpewniej będzie przebiegać selektywnie. Liczyć się będą fundamenty drugiej waluty w parze. Tutaj coraz ciekawiej zaczyna wyglądać rynek jena. Japońska waluta oddała już prymat waluty finansującej carry trade na rzecz euro, a ekonomiści coraz częściej skłaniają się ku temu, że Bank Japonii nie będzie już zwiększał skali programu skupu aktywów, a władze są mniej chętne dalszemu osłabianiu się jena. W efekcie jen od kilku tygodni stopniowo (z przerwami) umacnia się w wielu relacjach. Wyjątkiem jest tylko USD/JPY, choć kiedy pojawi się korekta na rynkach z dolarem, to tutaj ruch będzie wyraźniejszy.

Na wykresie USD/JPY widać, że w ostatnich dniach doszło do nieznacznego naruszenia maksimów z grudnia ub.r na 121,84, ale nie było to trwałe. Tym samym opór w rejonie 122 nabiera znaczenia. Sygnałem dającym argument do wyraźniejszej korekty byłoby dopiero zejście poniżej wsparcia na 120,70-80.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump pod presją i w natarciu

Trump pod presją i w natarciu

2025-04-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Podczas wystąpienia w Michigan, których celem było podsumowanie pierwszych 100 dni rządów Donalda Trumpa, prezydent poruszył kilka kluczowych kwestii gospodarczych i politycznych, które wywołały szerokie reakcje. Trump ponownie skrytykował przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, podkreślając, że osobiście „wie więcej o stopach procentowych” niż szef Fed. Zarzucił Powellowi brak efektywności, choć zaznaczył jednocześnie, że nie planuje jego odwołania.
Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

2025-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

2025-04-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

2025-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.