USD niemal całkowicie zdominował tabelę

USD niemal całkowicie zdominował tabelę
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2015-03-10 (17:25)

Pod koniec wczorajszego dnia i w nocy kurs dolara amerykańskiego został potwierdzony: w dosłownie wszystkich parach z USD osiągnięto nowe lokalne maksima, a coraz mocniejsza amerykańska waluta zbliża się do najnowszych maksimów cyklu w tabeli.

Najbliżej do tego mają pary AUD/USD i USD/JPY; druga z nich w nocy przez moment znalazła się powyżej wieloletnich maksimów, po czym nieco straciła na wartości.  

Dzisiejszy kalendarz ekonomiczny jest rekordowo skromny: dopiero w czwartek poznamy dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych, a w przyszłą środę nastąpi posiedzenie FOMC; do tego czasu uwaga wszystkich skupiać się będzie na poziomach zleceń i kontynuacji akcji cenowej. 

Pamiętajmy jednak, że przewidywania dotyczące podwyżki stopy Fed od października pozostają przeciętne – sytuacja na rynku napędzana jest impetem, a zatem kurs utrzyma się do momentu zdecydowanego kulminacyjnego odwrócenia. Nie podejmuję się zgadywać, kiedy to może nastąpić.

Spadek w parze AUD/USD przyspieszył pomimo nacisku ze strony dolara amerykańskiego i wydaje się, że minima przedziału nie są w stanie się utrzymać. Prognozowanie kolejnych, niższych poziomów jest nieco utrudnione ze względu na brak wyraźnego układu fal, możemy jednak zacząć od rozszerzenia o 61,8% do poziomu 0,7500, a następnie wziąć pod uwagę rozszerzenie o 100%, które pojawiłoby się w okolicach poziomu 0,7250, by wreszcie zakończyć się „scenariuszem trzeciej fali”, tj. osiągnięciem w najbliższych tygodniach poziomu 0,6830 w efekcie dużego rozszerzenia o 161,8%.

Podsumowanie w koszyku G-10

USD: czekamy na kontynuację w parach USD/JPY i AUD/USD, w efekcie której USD osiągnąłby nowe maksima cyklu w całej tabeli. Wydaje się, że nic nie jest w stanie powstrzymać wzrostu kursu dolara. Uwaga na amerykański rynek obligacji: rentowności dziesięcioletnich obligacji zamknęły się na poziomie 200-dniowej średniej ruchomej, w okolicach 2,30%.

EUR: W niektórych parach z EUR nastąpiło niewielkie odbicie; czekamy, aż uwaga inwestorów przeniesie się ze sprzedaży w parze EUR/USD do kupna w parze USD/JPY, która może osiągnąć nowe wieloletnie maksima. W parze EUR/USD mniejszy opór znajduje się na poziomie 1,0825, a większy – w rejonie wczorajszych maksimów, tj. 1,0900+.

JPY: spadek wartości jena dotychczas miał niewielki impet, mimo iż waluta ta wyraźnie osłabła względem USD w porównaniu z ubiegłym tygodniem. Sytuacja ta może się dzisiaj zmienić w przypadku zdecydowanego pokonania poprzednich maksimów (121,85) w parze USD/JPY. Dodatkowym interesującym wskaźnikiem kursu JPY mogą być rentowności obligacji amerykańskich: wyższe rentowności mogą wywrzeć większą presję na wzrost.

GBP: wydaje się, że para GBP/USD dąży do testu minimów przedziału, tj. 1,4950, mimo iż para EUR/GBP kontynuuje lekki spadek. Można się zastanawiać, czy Bank of England wykaże większe zainteresowanie mocą waluty narodowej w przypadku, gdy kurs pary EUR/GBP zbliży się do poziomu 0,7000.

CHF: para EUR/CHF znajduje się w połowie przedziału i nie ma wyraźnych sygnałów co do przyszłych ruchów. Para USD/CHF zamknęła się na poziomie parytetu, a zatem nastąpiło znaczne umocnienie.

AUD: waluta kontynuuje nocne przełamanie poziomu 0,7750 w ramach spóźnionej reakcji na piątkowa wyprzedaż; obecnie testuje dno przedziału i minimum cyklu w okolicach poziomu 0,7625. Kolejnym interesującym dla inwestorów poziomem jest 0,7500, a być może nawet 0,7250.

CAD: para USD/CAD zyskuje na wartości, mimo iż CAD odnotowuje lepsze wyniki niż AUD, a para AUD/CAD wydaje się interesującą alternatywą dla zrównoważenia słabego AUD. Para USD/CAD koncentruje się na poziomach oporu, tj. 1,2700 i 1,2800, a kluczowe maksimum cyklu znajduje się na poziomie 1,3000 z okresu światowego kryzysu finansowego.

NZD: wszystko uzależnione jest od względnych wyników par walutowych po jutrzejszym posiedzeniu Reserve Bank of New Zealand, w wyniku którego nowozelandzka waluta może zarówno się umocnić, jak i osłabnąć. Ze względu na ostatnie spadki w takich parach, jak AUD/NZD, RBNZ będzie musiał przyjąć bardziej umiarkowaną retorykę, aby utrzymać NZD w defensywie. W odniesieniu do USD, kiwi chwilowo nie ma żadnych szans, ponieważ kolejnym przewidywanym kierunkiem są minima cyklu, tj. poziom 0,7177.

SEK: istnieje ryzyko konsolidacji w najbliższym czasie ze względu na fakt, iż 9,27 to kluczowy poziom oporu, jednak możliwe jest zejście w okolice 9,00, o ile Riksbank nie podejmie jakichś kroków; działania zostaną zresztą zainicjowane nawet w przypadku, gdyby obecny poziom się utrzymał.

NOK: dzisiejszy odczyt CPI to ostatnie interesujące dane aż do publikacji bilansu handlowego w przyszły wtorek przed posiedzeniem Norges Bank 19 marca. Osobiście preferuję słabszą NOK i obserwuję dolną granicę przedziału w parze EUR/NOK, która znajduje się niedaleko 200-dniowej średniej ruchomej. Element niepewności wprowadza jak zwykle cena ropy.

Najważniejsze dane ekonomiczne
Australia: ankieta NAB dotycząca warunków prowadzenia działalności gospodarczej i zaufania przedsiębiorstw w lutym wykazała 2/0 w porównaniu z odnotowanym w styczniu 2/3 
Chiny: odczyt CPI w lutym wykazał +1,4% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanym +1,0% i odnotowanym w styczniu +0,8% 
Chiny: odczyt PPI w lutym wykazał -4,8% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanym -4,3% i odnotowanym w styczniu -4,3% 
Japonia: wstępne zamówienia na maszyny w lutym wykazały +28,9% w ujęciu rok do roku w porównaniu z odnotowanym w styczniu +20,4% 
Szwajcaria: stopa bezrobocia w lutym pozostała bez zmian na poziomie 3,2% (SA), zgodnie z przewidywaniami

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
Norwegia: odczyt CPI w lutym (09:00) 
Stany Zjednoczone: wskaźnik optymizmu małych przedsiębiorstw (NFIB) w lutym (13:00)
Wielka Brytania: wystąpienie Carneya z BoE (14:35) 
Wielka Brytania: wystąpienie Fishera z BoE (18:00) 
Wielka Brytania: wystąpienie McCafferty'ego z BoE (18:30) 
Australia: wystąpienie wiceprezesa Kenta z RBA (22:05) 
Australia: wskaźnik zaufania konsumentów (Westpac) w marcu (23:30)
Japonia: zamówienia na maszyny w styczniu (23:50) 
Australia: kredyty hipoteczne w styczniu (00:30) 
Chiny: sprzedaż detaliczna w lutym (05:30) 
Chiny: produkcja przemysłowa w lutym (05:30)  

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

12:07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

10:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.