Czekamy, aż USD wyjdzie z przedziału

Czekamy, aż USD wyjdzie z przedziału
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2015-03-09 (18:51)

Opublikowany w piątek solidny raport w sprawie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych wywołał znaczną reakcję na rynku. Przed publikacją tego raportu inwestorzy wyraźnie niechętnie otwierali długie pozycje w USD.

Pod względem ewentualnych pozytywnych niespodzianek poprzeczka wydawała się zdecydowanie nisko zawieszona, co potwierdziła akcja kursu po publikacji: amerykańska Rezerwa Federalna zapewniła fundamentalne wsparcie w postaci podwyższenia wyceny grudniowych funduszy Fed o 10 punktów bazowych.

Odczytem o największym znaczeniu była stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych (5,5%), która obecnie znajduje się w górnych granicach normy przyjętej przez Fed, co z kolei sugeruje wykreślenie wzmianki o cierpliwości z komunikatu w sprawie polityki pieniężnej już na najbliższym posiedzeniu Rezerwy Federalnej, tj. 18 marca. Naturalnie, nieoczekiwany spadek do najnowszego minimum cyklu częściowo wynikał z niższego współczynnika aktywności zawodowej, jednak w tym momencie presja polityczna na Fed rośnie ze względu na ostrzegawczy charakter tego odczytu.

W tym tygodniu wszystko zależy zatem od tego, czy nastąpi kontynuacja umacniania USD w tych parach, w których maksima cyklu jeszcze nie zostały osiągnięte, z wyłączeniem par EUR/USD i USD/CHF. Amerykański kalendarz ekonomiczny na ten tydzień jest dość skromny; głównym wydarzeniem będzie opublikowany w czwartek raport w sprawie sprzedaży detalicznej w lutym. W odniesieniu do pozostałych walut największe zainteresowanie budzi obecnie ewentualne dalsze osłabienie euro. Osobiście uważam, że tempo deprecjacji raczej spadnie, jednak zaczekajmy na rozwój wydarzeń.

Para ta pokonała większą część obecnego przedziału po przełamaniu poziomu 1,5350/00 w ubiegłym tygodniu. W takim tempie możemy się spodziewać testu poziomu 1,4950 w nadchodzących dniach, a w przypadku ostatecznego przełamania najbliższym obszarem zainteresowania będzie poziom 1,4815.

Podsumowanie w koszyku G-10:

USD: w ubiegły piątek USD otrzymał od dawna wyczekiwany zastrzyk energii i kurs poszedł w górę. W tym tygodniu czekamy na ewentualną kontynuację w kontekście bardzo skromnego kalendarza ekonomicznego w Stanach Zjednoczonych, ponieważ większość par z USD z wyjątkiem EUR/USD i USD/CHF nadal znajduje się w granicach przedziałów ustanowionych w ostatnich tygodniach.

EUR: EBC rozpoczyna luzowanie ilościowe. Wspólna waluta jest wyprzedawana we wszystkich parach i można się spodziewać odbicia w skrajnych przypadkach (sytuacja przypomina formację przed drugą rundą luzowania ilościowego przez Fed: w okresie oczekiwania USD wyjątkowo dużo stracił na wartości, natomiast po rozpoczęciu luzowania de facto się umocnił). Kluczową kwestią jest uzyskanie przez EBC wystarczającej ilości obligacji, aby osiągnąć docelowy poziom kupna.

JPY: para USD/JPY znacznie ostrożniej podchodziła do ewentualnego rajdu, niż pozostałe pary z USD, jednak do czasu faktycznego odwrócenia trendu w dół należy spodziewać się wzrostu. Pozostałe pary z jenem wydają się nieco ociężałe. Nie jestem pewien, co właściwie mogłoby posłużyć jako katalizator w najbliższym czasie. Wzrost rentowności amerykańskich obligacji zwykle powoduje spadek wartości JPY.

GBP: para GBP/USD straciła na wartości, pokonując większą część obecnego przedziału w wyniku wyprzedaży w parze EUR/USD, mimo iż kurs EUR/GBP spadł. Wyraźnie wskazuje to na test poziomu 1,5000, a nawet na test minimów przedziału w okolicach 1,4950, a następnym najważniejszym poziomem jest 1,4815. Ciekawe, jak długo para EUR/GBP zdoła utrzymać takie tempo spadku…

CHF: wyjątkowo słabe wyniki, biorąc pod uwagę ostatni gwałtowny spadek wartości euro. Nie mamy jednak żadnych wyraźnych przesłanek, aby określić kurs, dopóki para EUR/CHF nie spadnie poniżej poziomu 1,0610 lub nie wzrośnie powyżej poziomu 1,0750, a optymalnie - poziomu 1,0810.

AUD: w piątek pod koniec dnia para AUD/USD znalazła się poniżej poziomu 0,7750, który obecnie stanowi poziom oporu; zmierzamy do minimów cyklu na poziomie 0,7625. Dodatkowa presja może być spowodowana negatywną sytuacją na rynkach towarowych.

CAD: solidny rajd w parze USD/CAD, mimo iż nadal znajdujemy się w granicach przedziału, dlatego wsparcie przyjmujemy na poziomie 1,2550. W tym tygodniu może nastąpić test poziomu 1,2700 i maksimum cyklu - 1,2800, w szczególności w przypadku wzrostu cen ropy.

NZD: w tym tygodniu nacisk położony jest na pary z NZD ze względu na posiedzenie RBNZ. Pamiętajmy, że nowozelandzka waluta osiągnęła minima cyklu w takich parach, jak AUD/NZD czy NZD/CAD. Ryzyko spadków dotyczy sytuacji technicznej w parach z NZD oraz decyzji podjętych na posiedzeniu RBNZ.

SEK: waluta mogła się ostatnio nieco za bardzo umocnić względem euro i innych walut, a zatem dla uzyskania lepszego obrazu sytuacji korzystne byłoby techniczne odbicie. W parze EUR/SEK pierwszym głównym poziomem oporu jest 9,27. Dla szwedzkiej waluty kluczowym wydarzeniem w tym tygodniu będzie odczyt CPI w środę.

NOK: bardzo słabe wyniki; waluta nie zdołała wykorzystać umocnienia po przełamaniu lokalnego wsparcia w parze EUR/NOK. Osobiście skłaniam się ku rajdowi w parze EUR/NOK.

Najważniejsze dane ekonomiczne

Chiny: bilans handlowy w lutym wykazał 60,62 mld USD w porównaniu z przewidywanym +6 mld USD i odnotowanym w styczniu +60 mld USD

Japonia: bilans handlowy w styczniu wykazał -864 mld JPY w porównaniu z przewidywanym -936 mld JPY i odnotowanym w grudniu -396 mld JPY

Japonia: PKB w IV kw. w ujęciu zannualizowanym skorygowane w dół do 1,5% w porównaniu z poprzednio szacowanym 2,2%

Niemcy: saldo na rachunku bieżącym w styczniu wykazało -+16,8 mld w porównaniu z przewidywanym +16,5 mld i odnotowanym w grudniu +25,6 mld

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich):

Kanada: rozpoczęte budowy domów w lutym (12:15)

Wielka Brytania: wystąpienie Hausera z Bank of England (14:15) 

Strefa euro: EBC ogłasza skup obligacji zabezpieczonych (14:45)

Stany Zjednoczone: wystąpienie Kocherlakoty z Fed (17:05)

Strefa euro: wystąpienie Weidmanna z EBC (17:30)

Stany Zjednoczone: wystąpienie Mester z Fed (18:30)

Wielka Brytania: wskaźnik sprzedaży detalicznej w ujęciu porównywalnym (BRC Sales Like-for-Like) w lutym (00:01)

Australia: ankieta NAB dotycząca warunków prowadzenia działalności gospodarczej w lutym (00:30)

Chiny: odczyt CPI/PPI w lutym (01:30) 

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

12:07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

10:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.