Czekamy, aż USD wyjdzie z przedziału

Czekamy, aż USD wyjdzie z przedziału
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2015-03-09 (18:51)

Opublikowany w piątek solidny raport w sprawie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych wywołał znaczną reakcję na rynku. Przed publikacją tego raportu inwestorzy wyraźnie niechętnie otwierali długie pozycje w USD.

Pod względem ewentualnych pozytywnych niespodzianek poprzeczka wydawała się zdecydowanie nisko zawieszona, co potwierdziła akcja kursu po publikacji: amerykańska Rezerwa Federalna zapewniła fundamentalne wsparcie w postaci podwyższenia wyceny grudniowych funduszy Fed o 10 punktów bazowych.

Odczytem o największym znaczeniu była stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych (5,5%), która obecnie znajduje się w górnych granicach normy przyjętej przez Fed, co z kolei sugeruje wykreślenie wzmianki o cierpliwości z komunikatu w sprawie polityki pieniężnej już na najbliższym posiedzeniu Rezerwy Federalnej, tj. 18 marca. Naturalnie, nieoczekiwany spadek do najnowszego minimum cyklu częściowo wynikał z niższego współczynnika aktywności zawodowej, jednak w tym momencie presja polityczna na Fed rośnie ze względu na ostrzegawczy charakter tego odczytu.

W tym tygodniu wszystko zależy zatem od tego, czy nastąpi kontynuacja umacniania USD w tych parach, w których maksima cyklu jeszcze nie zostały osiągnięte, z wyłączeniem par EUR/USD i USD/CHF. Amerykański kalendarz ekonomiczny na ten tydzień jest dość skromny; głównym wydarzeniem będzie opublikowany w czwartek raport w sprawie sprzedaży detalicznej w lutym. W odniesieniu do pozostałych walut największe zainteresowanie budzi obecnie ewentualne dalsze osłabienie euro. Osobiście uważam, że tempo deprecjacji raczej spadnie, jednak zaczekajmy na rozwój wydarzeń.

Para ta pokonała większą część obecnego przedziału po przełamaniu poziomu 1,5350/00 w ubiegłym tygodniu. W takim tempie możemy się spodziewać testu poziomu 1,4950 w nadchodzących dniach, a w przypadku ostatecznego przełamania najbliższym obszarem zainteresowania będzie poziom 1,4815.

Podsumowanie w koszyku G-10:

USD: w ubiegły piątek USD otrzymał od dawna wyczekiwany zastrzyk energii i kurs poszedł w górę. W tym tygodniu czekamy na ewentualną kontynuację w kontekście bardzo skromnego kalendarza ekonomicznego w Stanach Zjednoczonych, ponieważ większość par z USD z wyjątkiem EUR/USD i USD/CHF nadal znajduje się w granicach przedziałów ustanowionych w ostatnich tygodniach.

EUR: EBC rozpoczyna luzowanie ilościowe. Wspólna waluta jest wyprzedawana we wszystkich parach i można się spodziewać odbicia w skrajnych przypadkach (sytuacja przypomina formację przed drugą rundą luzowania ilościowego przez Fed: w okresie oczekiwania USD wyjątkowo dużo stracił na wartości, natomiast po rozpoczęciu luzowania de facto się umocnił). Kluczową kwestią jest uzyskanie przez EBC wystarczającej ilości obligacji, aby osiągnąć docelowy poziom kupna.

JPY: para USD/JPY znacznie ostrożniej podchodziła do ewentualnego rajdu, niż pozostałe pary z USD, jednak do czasu faktycznego odwrócenia trendu w dół należy spodziewać się wzrostu. Pozostałe pary z jenem wydają się nieco ociężałe. Nie jestem pewien, co właściwie mogłoby posłużyć jako katalizator w najbliższym czasie. Wzrost rentowności amerykańskich obligacji zwykle powoduje spadek wartości JPY.

GBP: para GBP/USD straciła na wartości, pokonując większą część obecnego przedziału w wyniku wyprzedaży w parze EUR/USD, mimo iż kurs EUR/GBP spadł. Wyraźnie wskazuje to na test poziomu 1,5000, a nawet na test minimów przedziału w okolicach 1,4950, a następnym najważniejszym poziomem jest 1,4815. Ciekawe, jak długo para EUR/GBP zdoła utrzymać takie tempo spadku…

CHF: wyjątkowo słabe wyniki, biorąc pod uwagę ostatni gwałtowny spadek wartości euro. Nie mamy jednak żadnych wyraźnych przesłanek, aby określić kurs, dopóki para EUR/CHF nie spadnie poniżej poziomu 1,0610 lub nie wzrośnie powyżej poziomu 1,0750, a optymalnie - poziomu 1,0810.

AUD: w piątek pod koniec dnia para AUD/USD znalazła się poniżej poziomu 0,7750, który obecnie stanowi poziom oporu; zmierzamy do minimów cyklu na poziomie 0,7625. Dodatkowa presja może być spowodowana negatywną sytuacją na rynkach towarowych.

CAD: solidny rajd w parze USD/CAD, mimo iż nadal znajdujemy się w granicach przedziału, dlatego wsparcie przyjmujemy na poziomie 1,2550. W tym tygodniu może nastąpić test poziomu 1,2700 i maksimum cyklu - 1,2800, w szczególności w przypadku wzrostu cen ropy.

NZD: w tym tygodniu nacisk położony jest na pary z NZD ze względu na posiedzenie RBNZ. Pamiętajmy, że nowozelandzka waluta osiągnęła minima cyklu w takich parach, jak AUD/NZD czy NZD/CAD. Ryzyko spadków dotyczy sytuacji technicznej w parach z NZD oraz decyzji podjętych na posiedzeniu RBNZ.

SEK: waluta mogła się ostatnio nieco za bardzo umocnić względem euro i innych walut, a zatem dla uzyskania lepszego obrazu sytuacji korzystne byłoby techniczne odbicie. W parze EUR/SEK pierwszym głównym poziomem oporu jest 9,27. Dla szwedzkiej waluty kluczowym wydarzeniem w tym tygodniu będzie odczyt CPI w środę.

NOK: bardzo słabe wyniki; waluta nie zdołała wykorzystać umocnienia po przełamaniu lokalnego wsparcia w parze EUR/NOK. Osobiście skłaniam się ku rajdowi w parze EUR/NOK.

Najważniejsze dane ekonomiczne

Chiny: bilans handlowy w lutym wykazał 60,62 mld USD w porównaniu z przewidywanym +6 mld USD i odnotowanym w styczniu +60 mld USD

Japonia: bilans handlowy w styczniu wykazał -864 mld JPY w porównaniu z przewidywanym -936 mld JPY i odnotowanym w grudniu -396 mld JPY

Japonia: PKB w IV kw. w ujęciu zannualizowanym skorygowane w dół do 1,5% w porównaniu z poprzednio szacowanym 2,2%

Niemcy: saldo na rachunku bieżącym w styczniu wykazało -+16,8 mld w porównaniu z przewidywanym +16,5 mld i odnotowanym w grudniu +25,6 mld

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich):

Kanada: rozpoczęte budowy domów w lutym (12:15)

Wielka Brytania: wystąpienie Hausera z Bank of England (14:15) 

Strefa euro: EBC ogłasza skup obligacji zabezpieczonych (14:45)

Stany Zjednoczone: wystąpienie Kocherlakoty z Fed (17:05)

Strefa euro: wystąpienie Weidmanna z EBC (17:30)

Stany Zjednoczone: wystąpienie Mester z Fed (18:30)

Wielka Brytania: wskaźnik sprzedaży detalicznej w ujęciu porównywalnym (BRC Sales Like-for-Like) w lutym (00:01)

Australia: ankieta NAB dotycząca warunków prowadzenia działalności gospodarczej w lutym (00:30)

Chiny: odczyt CPI/PPI w lutym (01:30) 

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.
Wrócą wojny handlowe?

Wrócą wojny handlowe?

2025-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Wczorajsze niezłe dane Departamentu Pracy USA sprawiły, że rynek w zasadzie skreślił jakiekolwiek dywagacje, co do możliwości cięcia stóp przez FED jeszcze w końcu lipca. Dolar nie zyskał jednak wiele, gdyż pojawiły się inne wątki.
Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

2025-07-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W czerwcu amerykański rynek pracy wyraźnie osłabł, co potwierdzają dane z raportu ADP. Po raz pierwszy od ponad dwóch lat sektor prywatny odnotował spadek liczby miejsc pracy – firmy zlikwidowały łącznie 33 tys. etatów. Największy ubytek zatrudnienia wystąpił w usługach, szczególnie w sektorach usług profesjonalnych, ochrony zdrowia i edukacji, które razem straciły 66 tys. miejsc pracy. Jednocześnie wzrost zatrudnienia odnotowano w przemyśle, budownictwie i górnictwie.
Napięty dzień na rynkach

Napięty dzień na rynkach

2025-07-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejszy kalendarz jest bardzo napięty, ponieważ dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane dzień wcześniej ze względu na zamknięcie rynków amerykańskich w piątek z okazji święta 4 lipca. Co więcej, inwestorzy poznają kluczowe dane PMI z Europy oraz USA, dane ISM z USA, a także najnowsze komentarze Prezesa Glapińskiego w sprawie stóp procentowych.
EURUSD chwilowo powyżej 1,18

EURUSD chwilowo powyżej 1,18

2025-07-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek rano dolar wypada mieszanie, chociaż w poniedziałek po południu znów stracił na wartości. To pokazuje, że stroną sprzedającą są bardziej amerykańscy inwestorzy. Motywy są wciąż takie same, choć teraz dochodzi do tego wątek ustawy podatkowej Trumpa, która jest forsowana w Senacie i ma szanse trafić ponownie do Izby Reprezentantów jeszcze w tym tygodniu. Perspektywa dalszego wzrostu zadłużenia i nierównowagi w budżecie jest argumentem za dalszym spadkiem dolara.
Decydujące dni w sporze handlowym UE–USA

Decydujące dni w sporze handlowym UE–USA

2025-07-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwające negocjacje handlowe pomiędzy Unią Europejską a administracją Donalda Trumpa wchodzą w decydującą fazę, a ich wynik może mieć istotny wpływ na rynki finansowe. Do 9 lipca strony muszą osiągnąć porozumienie, aby uniknąć drastycznego wzrostu ceł – w przeciwnym razie większość eksportu UE do USA może zostać objęta 50-procentowymi taryfami.