USD się umacnia, CHF nieco słabnie

USD się umacnia, CHF nieco słabnie
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2015-01-20 (17:08)

Wczoraj para EUR/CHF nieco się umocniła i pod koniec dnia przekroczyła poziom 1,0200, po czym nieco osłabła. W nocy umocnił się również dolar, spychając parę EUR/USD z powrotem poniżej poziomu 1,1600 oraz, co ważne, powodując przełamanie pierwszych poziomów oporu w parze USD/JPY w związku ze wzrostem apetytu na ryzyko.

Dane z Chin za grudzień oraz PKB w IV kwartale okazały się nieco lepsze, niż przewidywano, jednak rynek zbiorowo zignorował ten odczyt, co sugeruje brak zaufania do jego miarodajności i/lub dokładności. AUD, a w szczególności NZD, w nocy straciły na wartości, z możliwością istotnych spadków zwłaszcza w parze NZD/USD. Na wykresie poniżej widzimy, że dzisiejszy odczyt nowozelandzkiego CPI w IV kwartale może spowodować znaczne wahania kursu NZD.

Ważnym wsparcie dla dolara amerykańskiego wczoraj i w nocy mógł być komentarz WSJ autorstwa Jona Hilsenratha, który powołując się na wewnętrzne informacje z Fed podał, że Fed nie bierze pod uwagę opóźnienia podwyżki stopy funduszy Fed pomimo niepewnych okoliczności na świecie i spadających cen ropy.

Ponadto szwajcarski minister gospodarki powiedział, że obecny kurs franka „nie jest uzasadniony warunkami realnej gospodarki” oraz że kurs na poziomie 1,10 nadal stanowiłby olbrzymi problem dla eksportu w Szwajcarii. Jego zdaniem rząd nie planuje wprowadzenia żadnych bodźców w tym zakresie.

Od miesięcy dolar nowozelandzki tkwi w przedziale względem dolara amerykańskiego i wreszcie widać oznaki schodzenia w dół tego przedziału. Para ta ma olbrzymi potencjał spadkowy ze względu na zawyżone wyceny NZD i sygnały, że ogólna mocna pozycja tej waluty zaczyna słabnąć. Uwaga na dzisiejszy odczyt CPI w Nowej Zelandii.

Podsumowanie w koszyku G10

USD: Waluta ponownie się umacnia w związku z poprawą nastrojów na rynkach akcji. Szczególnie godny uwagi jest rajd w parze USD/JPY, która kolejny raz pokonała poziom 118,00.

EUR: mimo iż najważniejszym doniesieniem jest spadek poniżej poziomu 1,1600 w parze EUR/USD, w pozostałych parach euro w istocie trzyma się mocno, w szczególności umocniło się względem CHF i GBP po wczorajszych minimach. Zwłaszcza para EUR/CHF może skomplikować ogólny obraz euro do czasu posiedzenia EBC. 1,1650 to poziom oporu w parze EUR/USD, a 1,1500 to poziom psychologicznego wsparcia do posiedzenia EBC.

JPY: dziś w nocy odbędzie się posiedzenie Bank of Japan – nie są z nim związane żadne oczekiwania poza „utrzymaniem kursu”, jednak nie należy tego wydarzenia ignorować. Wraz z powrotem apetytu na ryzyko jen znowu słabnie, a niektóre pary z jenem pokonały lokalne poziomy oporu, jednak konieczny jest dalszy spadek, by uznać kursy par z walutą japońską (z wyłączeniem USD/JPY) za korzystne. Para USD/JPY musi umocnić się powyżej poziomu 120,00, aby wygenerować zainteresowanie dalszym wzrostem.

GBP: waluta testuje minima cyklu względem USD; kolejnym przewidywanym poziomem spadku jest 1,500. Rajd w parze EUR/GBP może napotkać opór w rejonach 0,7700/25.

CHF: czekamy na potencjalnie istotny rajd w parze USD/CHF, który byłby najbardziej interesujący w kontekście dalszego powrotu do średniej w parach z CHF. Para EUR/CHF wydaje się coraz bardziej zadomowiona w rejonach znacznie powyżej poziomu parytetu, jednak poczekajmy, żeby zobaczyć, co się stanie w okolicach posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego.

AUD: waluta straciła w nocy na wartości względem USD, mimo iż impet spadku na razie nie jest szczególnie imponujący; do wzbudzenia większego zainteresowania konieczny jest spadek znacznie poniżej poziomu 0,8150/25.

CAD: kurs jest bierny w oczekiwaniu na wynik jutrzejszego posiedzenia Bank of Canada. W parze USD/CAD istotnymi poziomami wsparcia są 1,1950/25, a następnie 1,1875, natomiast wyniki CAD już niedługo mogą ulec poprawie w takich parach, jak AUD/CAD czy NZD/CAD.

NZD: spadek nieco przyspiesza, a para NZD/USD wydaje się gotowa na przełamanie już wkrótce. Para ta jednak bardzo długo utrzymywała się w granicach przedziału. W pozostałych parach waluta nowozelandzka również traci, mimo iż nie można jeszcze mówić o trendzie spadkowym.

SEK: po wczorajszym mocnym odbiciu z poziomu 9,35 przedział w parze EUR/SEK obniżył się do tego poziomu. Prognozy dla SEK są niepewne do czasu, gdy plany luzowania ilościowego przez Riksbank przyjmą wyraźne kształty.

NOK: nowy przedział w parze EUR/NOK to 8,75-9,00. Osobiście skłaniam się do spadku wartości tej waluty wraz z pogarszającymi się odczytami z Norwegii w najbliższych miesiącach.

Najważniejsze dane ekonomiczne
Chiny: wskaźnik sprzedaży detalicznej w grudniu wykazał +11,9% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanym +11,7% i odnotowanym w listopadzie +11,7% 
Chiny: wskaźnik produkcji przemysłowej w grudniu wykazał +7,9% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanym +7,4% i odnotowanym w listopadzie +7,2% 
Chiny: odczyt PKB w IV kwartale wykazał +1,5% w ujęciu kwartał do kwartału i +7,3% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +1,4%/+7,2% oraz z odnotowanym w III kwartale +7,3% w ujęciu rok do roku

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
Niemcy: wyniki ankiety ZEW w styczniu (10:00) 
Strefa euro: wyniki ankiety ZEW w styczniu (10:00) 
Polska: protokół z posiedzenia Narodowego Banku Polskiego (13:00) 
Kanada: sprzedaż dóbr produkcyjnych w listopadzie (13:30) 
Wielka Brytania: wystąpienie Cunliffe'a z Bank of England (13:45) 
Stany Zjednoczone: indeks rynku nieruchomości NAHB w styczniu (15:00)
Nowa Zelandia: odczyt CPI w IV kwartale (21:45) 
Australia: wskaźnik zaufania konsumentów Westpac w styczniu (23:30)
Japonia: publikacja oświadczenia w sprawie polityki pieniężnej Bank of Japan (nie podano godziny) 
Japonia: oświadczenie Kurody z Bank of Japan w sprawie polityki pieniężnej (06:30) 

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.