Dolar utrzymuje mocną pozycję po obniżeniu ryzyka

Dolar utrzymuje mocną pozycję po obniżeniu ryzyka
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2015-01-07 (16:11)

Podsumowanie w koszyku G-10: USD: mniejsza presja na ryzykowne aktywa zapewniła dolarowi ulgę po zagrożeniu mocnej pozycji tej waluty w parze z jenem oraz w parach z walutami surowcowymi. W pozostałych parach mocny dolar nie był narażony na ryzyko i waluta ta całkiem dobrze zniosła wczorajszą publikację nieco rozczarowującego raportu ISM dla sektora niewytwórczego.

EUR: ostatnia fala awersji do ryzyka nie spowodowała nawet zrównoważenia pozycji na korzyść euro (co miało miejsce we wcześniejszych miesiącach np. w parze EUR/USD), a para EUR/JPY odnotowała istotny spadek w pobliże poziomu kluczowego wsparcia. Obecnie interesuje nas, czy para EUR/GBP dołączy do pozostałych par z euro i wywrze presję na tę walutę, ponieważ nie mamy żadnych oznak wsparcia.

JPY: para USD/JPY przetestowała rejony poniżej poziomu kluczowego wsparcia, jednak niewielka zmiana kierunku ryzyka spowodowała, że para ta odbiła się z powrotem powyżej tego poziomu. Sugeruje to, że ten dzień może być korzystny dla byków w parze USD/JPY, pomimo faktu, iż niektóre inne pary z jenem znacznie straciły na wartości. Para USD/JPY może jednak okazać się najbardziej ze wszystkich par wrażliwa na niespodzianki ze strony amerykańskiego raportu w sprawie zatrudnienia, dlatego z ocenami musimy zaczekać na zamknięcie w tej parze w tym tygodniu.

GBP: funt szterling nie odnotowywał znaczących wyników, mimo iż ustabilizował się względem euro; potencjalne ożywienie w parze EUR/GBP wymagałoby powrotu apetytu na ryzyko.

CHF: rynek ponownie stracił zainteresowanie tą walutą w oczekiwaniu na reakcję na posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz na możliwe powiązane z tym działania ze strony Swiss National Bank na rzecz obrony pułapu kursu szwajcarskiej waluty.

AUD: wczoraj nastąpiła dywergencja impetu, jednak szybkie osłabienie w miarę zbliżania się do zamknięcia wskazywało na odwrócenie na rzecz tendencji spadkowej; niedźwiedzie czekają na kontynuację tego ruchu w niższych rejonach i test obszarów poniżej kluczowego poziomu 0,8000.

CAD: waluta testuje maksima cyklu w miarę publikacji kolejnych zaskakujących minimów cen ropy. Kolejnym poziomem jest 1,2000.

NZD: para AUD/NZD wkroczyła na terytorium nieobjęte wykresem, znacznie poniżej poziomu 1,0500. Jak długo wytrzyma to Reserve Bank of New Zealand? Opcje sprzedaży dla pary NZD/USD po posiedzeniu RBNZ 28 stycznia mogą być rozwiązaniem dla niedźwiedzi sfrustrowanych ostatnimi zdradzieckimi ruchami w tej parze.

SEK: para EUR/SEK napiera na obszar istotnego wsparcia w okolicach poziomów 9,38/9,40 przed publikacją danych na temat produkcji (w piątek) i (ważnego) odczytu CPI (w najbliższy wtorek). W perspektywie mamy długie oczekiwanie na kolejne posiedzenie Riksbank 12 lutego.

NOK: mamy tu prostą relację: spadek cen ropy – osłabienie norweskiej waluty. Dwuletnie stopy norweskie osiągnęły wczoraj nowe minima poniżej 110 punktów bazowych; rynek spodziewa się kolejnych cięć ze strony Norges Bank już w marcu.

Para AUD/USD wczoraj zaprezentowała formację świecową typu spadająca gwiazda, przez co argumenty przemawiające za spadkiem pozostały bez zmian. O ile dane ze Stanów Zjednoczonych do końca tygodnia będą korzystne, następny tydzień może rozpocząć się w tej parze poniżej bardzo istotnego poziomu 0,8000, który jeszcze w 2004 r. stanowił terytorium niezgody.

Co dalej?

Wczorajszy dzień nie stanowił realnego zagrożenia dla USD, jeżeli przyjrzymy się drobnym odbiciom w parach EUR/USD i GBP/USD. Dolar dąży dziś do umocnienia względem walut surowcowych i jena po wczorajszej presji wynikającej z awersji do ryzyka. Amerykańska waluta najprawdopodobniej utrzyma mocną pozycję we wszystkich parach, o ile apetyt na ryzyko nadal będzie rosnąć, a amerykański raport w sprawie zatrudnienia w grudniu, opublikowany już jutro, nie okaże się negatywnym zaskoczeniem.

Uwaga na szacunki dotyczące inflacji CPI w strefie euro w grudniu, które poznamy dziś rano, ze względu na potencjalną reakcję we wszystkich parach z euro, w szczególności na możliwe zahamowanie akcji w parze EUR/GBP.

Kolejne testy związane z istotnymi wydarzeniami w zakresie ryzyka dotyczyć będą posiedzenia Bank of Japan 21 stycznia, posiedzenia EBC 22 stycznia oraz posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku tydzień później. 

Jeden z czynników wspierających dalsze umocnienie dolara amerykańskiego – przewidywania dotyczące podwyżki stóp przez Fed – w ostatnich dniach stracił na znaczeniu, mimo iż jest to zjawisko typowe dla okresów istotnych korekt na rynkach akcji. 

W tym kontekście dzisiejsza publikacja protokołu FOMC może zapewnić wsparcie dla USD, jeżeli oznaczać będzie przypomnienie dla rynku, dlaczego w ogóle nastąpiło masowe kupowanie dolara po ostatnim posiedzeniu FOMC.

Najważniejsze dane ekonomiczne
Australia: wskaźnik wyników sektora usługowego (AiG Performance of Services Index) w grudniu wyniósł 47,5 w porównaniu z odnotowanym w listopadzie 43,8 
Wielka Brytania: wskaźnik cen w sklepach (BRC Shop Price Index) w grudniu wykazał -1,7% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanym -1,8% i odnotowanym w listopadzie -1,9% 
Szwecja: wskaźnik PI dla sektora usługowego w grudniu wyniósł 55,4 w porównaniu z odnotowanym w listopadzie 56,8 
Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
Niemcy: zmiana poziomu/zakresu zatrudnienia w grudniu (08:55) 
Strefa euro: stopa bezrobocia w listopadzie (10:00) 
Strefa euro: szacunkowy wskaźnik CPI w grudniu (10:00) 
Stany Zjednoczone: zmiana zatrudnienia według ADP w grudniu (13:15)
Kanada: międzynarodowy handel towarowy w listopadzie (13:30) 
Stany Zjednoczone: bilans handlowy w listopadzie (13:30) 
Kanada: wskaźnik Ivey PMI w grudniu (15:00) 
Stany Zjednoczone: protokół z posiedzenia FOMC w dn. 16-17 grudnia (19:00) 
Stany Zjednoczone: wystąpienie Evansa z Fed (23:30)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

19:10 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

12:07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

10:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.