Nowe rozdanie polityczne w Grecji

Nowe rozdanie polityczne w Grecji
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2014-12-30 (10:45)

Eurodolar umiarkowanie reaguje na wzmożenie ryzyka politycznego w Grecji. Poziom równowagi i kurs na koniec 2014 r. to okolice 1,22. Złoty w fazie odzyskiwania strat, co potrwa kolejne 2-3 sesje. Poziom 4,24 kluczową barierą wsparcia na parze EUR/PLN.

Były unijny komisarz S. Dimas nie zdołał uzyskać wymaganej większości 3/5 głosów greckiego parlamentu, co jest równoznaczne z zakończeniem procesu wyłaniania prezydenta i koniecznością rozpisania przedterminowych wyborów. Najbardziej prawdopodobnym terminem – zaproponował go ustępujący dziś premier A. Samaras – jest 25 stycznia.

Do końca lutego obowiązuje dwumiesięczne wydłużenie programu pomocowego dla Grecji, co w przypadku braku nowego porozumienia oznacza brak możliwości finansowania państwa oraz odcięcie od rynków kapitałowych. Pierwotnie 4-letni program miał się zakończyć jutro, ale został wydłużony, by dokonać pełnego przeglądu sytuacji oraz umożliwić Grecji skorzystanie z dodatkowej linii kredytowej z Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Choć bailout formalnie i tak wkrótce się zakończy, Aten nie stać na podwyżki wynagrodzeń sektora publicznego, zwiększenie wydatków z budżetu czy inne formy keynesowskiego stymulowania gospodarki. Tymczasem prowadząca w sondażach skrajnie lewicowa partia Syriza zapowiada właśnie takie działania. Realizacja programu w pełnej formie będzie równoznaczne z niewywiązaniem się ze zobowiązań (formalne bankructwo), co na nowo rozpętałoby „grecką tragedię” i zagrożenie dla stabilności strefy euro.

Nie wszystko jednak jest już przesądzone. Sondaże dają Syriza zaledwie 3-4-punktową przewagę nad partią ustępującego premiera A. Samarasa. Ponadto, nawet w przypadku zwycięstwa skrajnej lewicy, będzie ona zmuszona podjąć rozmowy koalicyjne. Znalezienie kompromisu nie będzie łatwe. W przypadku kłopotów z uzyskaniem poparcia dla swojego gabinetu przez szefa zwycięskiej partii, misję jego utworzenia otrzymuje przewodniczący ugrupowania, która zajęło 2. miejsce. Nowa Demokracja A. Samarasa ma większe możliwości tworzenia koalicji. Ostatecznie, nawet jeśli A. Tsipras – lider Syriza – zostanie premierem, zupełnie inaczej niż obecnie wyglądać mogą jego faktyczne posunięcia, niż deklaracje wygłaszane przed wyborami.

Niemniej, ryzyko destabilizacji rynków w związku z sytuacją finansową Grecji wzrosło. Do tego stopnia, że na wieść o przedterminowych wyborach spotkała się z odzewem czołowych instytucji i unijnych polityków. Póki co dominuje pełna nadziei, spokojna retoryka. Chwali się wysiłki Grecji podjęte w związku z programem oraz postęp we wdrażaniu reform. EBC wskazuje, że przy podejmowaniu decyzji w polityce pieniężnej nie będzie brał pod uwagę politycznych decyzji z Aten.
Tymczasem rynki reagują bardzo szybko. Bezpośrednio po głosowaniu indeks lokalnej giełdy spadł do najniższego poziomu od 2 lat, choć 10-procentowa przecena nie utrzymała się do zakończenia sesji. Wyprzedaży doznały obligacje skarbowe. Rentowność 3-letnich papierów wzrosła do poziomu 12 proc., 5-latek przekroczyła 10 proc., a 10-latek poprawiła tegoroczne maksima. Na greckiej krzywej można się spodziewać dalszego pogłębienia anormalnej sytuacji, jaką jest utrzymywanie się wyższej dochodowości papierów z krótkiego końca w stosunku do obligacji o długim terminie zapadalności. Kurs euro pozostał w świątecznym marazmie.

Dziś na rynek napłyną dwie warte odnotowania informacje. EBC opublikuje informację o podaży pieniądza i sytuacji w zakresie udzielonych kredytów (za listopad), Conference Board wyniki ankiet nastrojów amerykańskich konsumentów (za grudzień). Wpływ danych na rynek będzie znikomy. Wygląda na to, że kurs EUR/USD odnalazł krótkoterminowy punkt równowagi i zakończy rok w okolicach poziomu 1,22. Wymienione wyżej raporty ważne są z punktu widzenia przyszłych decyzji EBC oraz oceny kondycji gospodarki USA w horyzoncie najbliższych kilku miesięcy.

EURPLN: Złoty odzyskał całość strat, które pojawiły się na sesjach w ubiegłą środę i piątek. Kurs spadł w rejon psychologicznej bariery 4,30. Zakres krótkoterminowych spadków nie został wyczerpany. Spodziewamy się kontynuacji przeceny o kolejne 3-5 groszy. Kluczowym wsparciem jest obecnie rejon 4,24, gdzie kumulują się przełamane linia długoterminowego trendu spadkowego oraz jesienne maksima. Przedział między 4,24 a 4,26 jest na ten moment obszarem do krótkoterminowych zakupów wspólnej waluty.

EURUSD: W nocy kurs poprawił 2,5-letnie dołki przełamując wsparcie na 1,2160. Nowe minima to 1,2125. Presja na umocnienie dolara pozostaje duża. Niepewność związana z sytuacją polityczną w Grecji jest czynnikiem w średnim terminie oddziałującym negatywnie na euro. Spodziewamy się jednak, że do końca tygodnia nic wielkiego już się na rynku nie wydarzy. Dziś oczekujemy powrotu powyżej bariery 1,2160.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.