Ponowne osłabienie jena

Ponowne osłabienie jena
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-11-19 (16:51)

Posiedzenie Bank of Japan dzisiejszej nocy nie zawierało żadnych niespodzianek, żadnych też nie przewidywano po wstrząsającym ruchu na poprzednim posiedzeniu, dotyczącym redukcję realizowanego programu luzowania.

Na konferencji prasowej prezes Bank of Japan, Haruhiko Kuroda, obwieścił sukces luzowania ilościowego i jakościowego pod względem korzystnego oddziaływania na zatrudnienie i płace oraz podkreślił konieczność osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2%. 

Kuroda poparł również przesunięcie w czasie podwyżki VAT, które może pomóc w osłabieniu jena; rozwiał tym samym wątpliwości co do aprobaty BoJ w stosunku do działań podjętych przez premiera Shinzo Abe w tym zakresie. 

Wczoraj NZD natrafił na przeszkodę w postaci informacji, że podczas aukcji mleka Fonterra ceny spadły do ok. 3%, tj. do najniższego poziomu od lat. W parze AUD/NZD nastąpiło podejście do 200-dniowej średniej ruchomej w dolnych rejonach obszaru 1,0900 tuż przed wyprzedażą nowozelandzkiej waluty, która wywindowała tę parę z powrotem powyżej poziomu 1,10.

Wolałbym, by para ta pozostała w wyższym przedziale, jednak potrzebujemy mocniejszych sygnałów ze strony gospodarki lub banku centralnego Nowej Zelandii, by sprzedaż NZD stała się bardziej interesująca. Obecnie rynek koncentruje się jedynie na wysokiej nowozelandzkiej stopie procentowej i myśli w kategoriach carry trade w odniesieniu do jena. 

Obecne poziomy w parze NZD/JPY (powyżej 94,00) zostały przekroczone jedynie raz (latem 2007 r.), a pod względem realnego efektywnego kursu wymiany (skorygowanego o inflację), jest to terytorium zdecydowanie rekordowe.

Para EUR/USD wczoraj sięgnęła niewygodnych, wysokich poziomów, ponieważ euro w parach nadal stawia opór. Rynek nerwowo obserwuje poziom 1,2580 i potrzebujemy mocnego powrotu poniżej 1,2500, a może nawet 1,2450, aby sprzedaż w tej parze stała się interesująca pod względem technicznym. Biorąc pod uwagę kalendarz ekonomiczny, kolejny test dla euro to jutrzejszy odczyt wstępnego PMI za listopad.

AUD/USD

Od początku października para AUD/USD ponownie znajduje się w okolicach minimów na poziomie 0,8650 po potwierdzeniu ostatniego spadkowego odwrócenia ubiegłej nocy, jednak aby z powrotem skupić się na dolarze amerykańskim, para ta musi najpierw zejść poniżej poziomu 0,8600, przy czym USD we wszystkich pozostałych parach musi być mocny. W innym przypadku wszystko zależne jest od jena i apetytu na ryzyko.

Co dalej?

Dziś poznamy protokół z posiedzenia Bank of England. Carney i spółka dołożyli wszelkich starań, by podkreślić wycofanie się z planowanej podwyżki stóp, w szczególności po publikacji kwartalnego raportu w sprawie inflacji w ubiegłym tygodniu (notabene, bardziej aktualnego, niż dzisiejszy protokół), dlatego ewentualne niespodzianki są raczej wątpliwe. 

Pod względem reakcji, zwróćmy uwagę na obszar 0,8050 w parze EUR/GBP, który określa górną granicę przedziału i skierowaną w dół 200-dniową średnią ruchomą.

Dzisiejszej nocy głównym wydarzeniem będzie publikacja protokołu z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Ostatni protokół spowodował zdecydowane przesunięcie w czasie prognozowanej przez rynek daty pierwszej podwyżki stóp przez Fed. Pretekstem było omówienie w protokole potencjalnych efektów mocnego dolara amerykańskiego, jednak należy pamiętać, że akcje amerykańskie wówczas stosunkowo gwałtownie straciły na wartości i że to właśnie wtedy prezes Rezerwy Federalnej w St. Louis, James Bullard, poruszył temat ewentualnego odwołania ograniczania skupu obligacji i możliwości kolejnej rundy luzowania. 

To wystąpienie uratowało sytuację na giełdzie, a działania BoJ 31 października ożywiły wszystkie światowe rynki akcji, które odnotowały nowe, agresywne zyski.

W swoim komentarzu na Zero Hedge Hugh Hendry opisuje otoczenie makro w epoce ogólnoświatowego drukowania pieniędzy przez banki centralne. Jego zdaniem należy zajmować długie pozycje w aktywach wysokiego ryzyka, ponieważ banki centralne uważają, że jest to jedyna wchodząca w grę polityka i dołożą wszelkich starań, by uniknąć wstrząsów na rynkach. 

Wydaje się, że słuszność tej tezy udowodniła sytuacja w Stanach Zjednoczonych w październiku. Moje ulubione i być może najprawdziwsze zdanie z tego artykułu brzmi: „kiedy, zamiast tego, uporczywy wzrost na rynkach akcji jedynie odzwierciedla stałą erozję zasadności światowego systemu monetarnego, a zatem wzrost cen akcji najprawdopodobniej przez jakiś czas się utrzyma”. 

To właśnie „stała erozja zasadności światowego systemu monetarnego” stanowi sedno sprawy i zasadniczo zgadzam się z tym komentarzem. Pytanie, jak zwykle, brzmi: jak trwały okaże się ten trend (i wiara w niego ze strony rynku). Ostatecznie nastąpi przełom i będzie mógł być wynikiem tak prostej kwestii, jak utrata zaufania.

W związku z powyższym, bądźcie ostrożni.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
Strefa euro: wystąpienie Praeta z EBC (09:00) 
Wielka Brytania: protokół z posiedzenia Bank of England (09:30) 
Strefa euro: wyniki branży budowlanej we wrześniu (10:00) 
Szwajcaria: wyniki badania Credit Suisse ZEW w listopadzie (10:00) 
Norwegia: wystąpienie Olsena z Norges Bank (10:30) 
Stany Zjednoczone: rozpoczęte budowy domów/wydane pozwolenia na budowę w październiku (13:30)
Szwecja: wystąpienie wiceprezesa Flodena z Riksbank (17:00) 
Stany Zjednoczone: protokół z posiedzenia FOMC 28-29 października (19:00) 
Nowa Zelandia: wskaźnik PPI w III kwartale dla produktów nabywanych/sprzedawanych (21:45)
Japonia: bilans handlowy w październiku (23:50) 
Japonia: wstępny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Markit/JMMA Manufacturing PMI) w listopadzie (01:35) 
Chiny: wstępny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (HSBC Manufacturing PMI) w listopadzie (01:45) 

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.