Nowe maksima w parze USD/JPY

Nowe maksima w parze USD/JPY
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-11-14 (15:42)

W nocy para USD/JPY odnotowała kolejne maksima, ponieważ rosną oczekiwania związane z potencjalnym ogłoszeniem wyborów przez premiera Japonii, Shinzō Abe, w przyszłym tygodniu. Wybory odbyłyby się w drugiej połowie grudnia.

Kluczowym czynnikiem będzie jakikolwiek sygnał opóźnienia przewidzianej na październik 2015 r. podwyżki VAT (podatek ma zostać podwyższony o 2% do stawki 10%). 

Pary z jenem mogą szybko osiągnąć maksima cyklu, jeżeli zarówno decyzja o nowych wyborach, jak i decyzja o opóźnieniu podwyżki VAT zostaną podjęte przed rozpoczęciem procesu konsolidacji w tych parach. Według Nikkei, Abe zależy na odsunięciu podwyżki w czasie o 18 miesięcy, najprawdopodobniej ze względu na termin wyborów (powód, dla którego chce rozpisać wybory w tym roku, to fakt, iż planowana kolejna podwyżka VAT nastąpiłaby tuż przed przyszłorocznymi wyborami). 

Członek Rady Zarządzającej Europejskiego Banku Centralnego, Christian Noyer, oświadczył, że nie ma przeszkód, by EBC skupował obligacje rządowe, jeżeli stopy procentowe zanadto wzrosną lub jeżeli strefa euro doświadczy jakichkolwiek negatywnych wstrząsów. Naturalnie, Noyer jest Francuzem, a prezes niemieckiego Bundesbank, Jens Weidmann, wczoraj zasadniczo przestrzegł rynek przed nadziejami na zakup obligacji rządowych przez EBC. O ile EBC nie przyjmie spójnego podejścia do tej kwestii, może się spełnić wczorajsza prognoza Alberta Edwarda z SocGen, że para EUR/JPY sięgnie poziomu 170. 

Wczoraj pod koniec dnia i w ciągu nocy nastąpił kolejny znaczny spadek funta GBP w efekcie pogorszenia nastrojów po publikacji raportu w sprawie inflacji przez Bank of England w środę. Kluczowy obszar wsparcia 1,5725 poddał się bez większej walki. W ujęciu ogólnym sprzedaż brytyjskiej waluty w najbliższym czasie wydaje się nieco na wyrost; najlepszą opcją pod względem potencjalnego odbicia są dziś pary EUR/GBP i GBP/JPY.

Co dalej?

Dolar amerykański podjął kolejny rajd po tym, jak wczoraj ponownie został przyparty do muru. Daje to bykom nadzieję na kontynuację tego rajdu w przyszłym tygodniu (w ujęciu ogólnym, abstrahując od słabego funta i słabego jena).

Sprzedaż w parze AUD/USD była dość intensywna po wczorajszym lekkim przekroczeniu poziomu oporu (0,8750); biorąc pod uwagę wczorajsze odwrócenie trendu, jest to obecnie szczególnie istotne. Czekamy dziś na zejście niżej umożliwiające ponowne przełamanie minimów cyklu i ruch w kierunku poziomów 0,8100/0,8000.

Dziś poznamy PKB państw europejskich w trzecim kwartale: odczyt dla strefy euro poznamy o godz. 10:00 wraz z ostatecznym wskaźnikiem CPI za październik. Nie przewidujemy żadnych niespodzianek, mimo iż możliwa jest pewna poprawa, ponieważ zarówno francuskie, jak i niemieckie PKB dziś rano okazało się lepsze, niż przewidywano. 

Biorąc pod uwagę, że ani amerykańska Rezerwa Federalna, ani rynek nie znają planów Fed na najbliższy rok, znaczenie danych napływających ze Stanów Zjednoczonych przesadnie rośnie. Po tygodniu nielicznych amerykańskich odczytów, uwaga wszystkich bardziej niż zwykle skierowana będzie zatem na dzisiejszy raport dotyczący sprzedaży detalicznej w październiku. 

Sprzedaż detaliczna we wrześniu była bardzo słaba, dlatego powrót do średniej oznaczałby, że możemy oczekiwać pozytywnego zaskoczenia. Ryzyko polega na tym, że niższe ceny ropy pociągną za sobą spadek wydatków, ponieważ paliwa to nieelastyczny element wydatków konsumenckich, a zatem konsumenci mogą zatrzymać swoje oszczędności poczynione na benzynie, zamiast je wydawać na inne cele.

W ten weekend czeka nas szczyt G-20 w Brisbane, który, biorąc pod uwagę, co jest stawką w tej grze, będzie najbardziej interesującym spotkaniem w ostatnich latach. Konflikt rosyjsko-ukraiński w ostatnich miesiącach maksymalnie eskalował, a ceny ropy straciły wczoraj kolejne 3 dolary za baryłkę. W połączeniu z rekordowo niskim kursem jena i równocześnie rekordowo wysokim kursem juana oznacza to, że Chiny znajdują się pod olbrzymią presją, aby zareagować na japoński agresywny ruch związany z importem inflacji i popytu za pomocą ekstremalnych działań politycznych. 

Pytanie brzmi, czy wszystkie te nieuniknione iskry, które w ten weekend zaczną unosić się w powietrzu, pozostaną za zamkniętymi drzwiami podczas tego szczytu, czy też prasa uzyska przecieki dające nam choćby przedsmak temperatury dyskusji, o ile nie wręcz szczegółowe informacje. Odliczanie do momentu dewaluacji juana rozpocznie się w poniedziałek, po zakończeniu zarówno szczytu APEC, jak i szczytu G-20.

Pamiętajmy o odczytach istotnych danych z Nowej Zelandii i Japonii wczesnym rankiem w poniedziałek podczas sesji azjatyckiej.

Najważniejsze dane ekonomiczne
Francja: PKB w III kw. wyniósł +0,3% w ujęciu kwartał do kwartału i +0,4% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +0,1%/+0,4% oraz z odnotowanym w II kw. +0,0% w ujęciu rok do roku. 
Niemcy: PKB w III kw. wyniósł +0,1% w ujęciu kwartał do kwartału i +1,2% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +0,1%/+1,0% oraz z odnotowanym w II kw. +1,4% w ujęciu rok do roku. 

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
Wielka Brytania: wyniki branży budowlanej we wrześniu (09:30) 
Strefa euro: ostateczny szacowany CPI w październiku (10:00) 
Strefa euro: szacunkowy PKB w III kw. (10:00) 
Stany Zjednoczone: sprzedaż detaliczna w październiku (13:30) 
Kanada: sprzedaż w sektorze wytwórczym we wrześniu (13:30) 
Stany Zjednoczenie: wystąpienie Bullarda z Fed (14:10) 
Stany Zjednoczone: wstępne wyniki ankiety Uniwersytetu Michigan dotyczącej zaufania w listopadzie (14:55)
Nowa Zelandia: wskaźnik wyników w usługach w październiku (niedz. 21:30)
Nowa Zelandia: sprzedaż detaliczna w III kw. z wyłączeniem inflacji (niedz. 21:45)
Japonia: wstępny PKB w III kw. (niedz. 23:50)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.