Nowe maksima w parze USD/JPY

Nowe maksima w parze USD/JPY
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-11-14 (15:42)

W nocy para USD/JPY odnotowała kolejne maksima, ponieważ rosną oczekiwania związane z potencjalnym ogłoszeniem wyborów przez premiera Japonii, Shinzō Abe, w przyszłym tygodniu. Wybory odbyłyby się w drugiej połowie grudnia.

Kluczowym czynnikiem będzie jakikolwiek sygnał opóźnienia przewidzianej na październik 2015 r. podwyżki VAT (podatek ma zostać podwyższony o 2% do stawki 10%). 

Pary z jenem mogą szybko osiągnąć maksima cyklu, jeżeli zarówno decyzja o nowych wyborach, jak i decyzja o opóźnieniu podwyżki VAT zostaną podjęte przed rozpoczęciem procesu konsolidacji w tych parach. Według Nikkei, Abe zależy na odsunięciu podwyżki w czasie o 18 miesięcy, najprawdopodobniej ze względu na termin wyborów (powód, dla którego chce rozpisać wybory w tym roku, to fakt, iż planowana kolejna podwyżka VAT nastąpiłaby tuż przed przyszłorocznymi wyborami). 

Członek Rady Zarządzającej Europejskiego Banku Centralnego, Christian Noyer, oświadczył, że nie ma przeszkód, by EBC skupował obligacje rządowe, jeżeli stopy procentowe zanadto wzrosną lub jeżeli strefa euro doświadczy jakichkolwiek negatywnych wstrząsów. Naturalnie, Noyer jest Francuzem, a prezes niemieckiego Bundesbank, Jens Weidmann, wczoraj zasadniczo przestrzegł rynek przed nadziejami na zakup obligacji rządowych przez EBC. O ile EBC nie przyjmie spójnego podejścia do tej kwestii, może się spełnić wczorajsza prognoza Alberta Edwarda z SocGen, że para EUR/JPY sięgnie poziomu 170. 

Wczoraj pod koniec dnia i w ciągu nocy nastąpił kolejny znaczny spadek funta GBP w efekcie pogorszenia nastrojów po publikacji raportu w sprawie inflacji przez Bank of England w środę. Kluczowy obszar wsparcia 1,5725 poddał się bez większej walki. W ujęciu ogólnym sprzedaż brytyjskiej waluty w najbliższym czasie wydaje się nieco na wyrost; najlepszą opcją pod względem potencjalnego odbicia są dziś pary EUR/GBP i GBP/JPY.

Co dalej?

Dolar amerykański podjął kolejny rajd po tym, jak wczoraj ponownie został przyparty do muru. Daje to bykom nadzieję na kontynuację tego rajdu w przyszłym tygodniu (w ujęciu ogólnym, abstrahując od słabego funta i słabego jena).

Sprzedaż w parze AUD/USD była dość intensywna po wczorajszym lekkim przekroczeniu poziomu oporu (0,8750); biorąc pod uwagę wczorajsze odwrócenie trendu, jest to obecnie szczególnie istotne. Czekamy dziś na zejście niżej umożliwiające ponowne przełamanie minimów cyklu i ruch w kierunku poziomów 0,8100/0,8000.

Dziś poznamy PKB państw europejskich w trzecim kwartale: odczyt dla strefy euro poznamy o godz. 10:00 wraz z ostatecznym wskaźnikiem CPI za październik. Nie przewidujemy żadnych niespodzianek, mimo iż możliwa jest pewna poprawa, ponieważ zarówno francuskie, jak i niemieckie PKB dziś rano okazało się lepsze, niż przewidywano. 

Biorąc pod uwagę, że ani amerykańska Rezerwa Federalna, ani rynek nie znają planów Fed na najbliższy rok, znaczenie danych napływających ze Stanów Zjednoczonych przesadnie rośnie. Po tygodniu nielicznych amerykańskich odczytów, uwaga wszystkich bardziej niż zwykle skierowana będzie zatem na dzisiejszy raport dotyczący sprzedaży detalicznej w październiku. 

Sprzedaż detaliczna we wrześniu była bardzo słaba, dlatego powrót do średniej oznaczałby, że możemy oczekiwać pozytywnego zaskoczenia. Ryzyko polega na tym, że niższe ceny ropy pociągną za sobą spadek wydatków, ponieważ paliwa to nieelastyczny element wydatków konsumenckich, a zatem konsumenci mogą zatrzymać swoje oszczędności poczynione na benzynie, zamiast je wydawać na inne cele.

W ten weekend czeka nas szczyt G-20 w Brisbane, który, biorąc pod uwagę, co jest stawką w tej grze, będzie najbardziej interesującym spotkaniem w ostatnich latach. Konflikt rosyjsko-ukraiński w ostatnich miesiącach maksymalnie eskalował, a ceny ropy straciły wczoraj kolejne 3 dolary za baryłkę. W połączeniu z rekordowo niskim kursem jena i równocześnie rekordowo wysokim kursem juana oznacza to, że Chiny znajdują się pod olbrzymią presją, aby zareagować na japoński agresywny ruch związany z importem inflacji i popytu za pomocą ekstremalnych działań politycznych. 

Pytanie brzmi, czy wszystkie te nieuniknione iskry, które w ten weekend zaczną unosić się w powietrzu, pozostaną za zamkniętymi drzwiami podczas tego szczytu, czy też prasa uzyska przecieki dające nam choćby przedsmak temperatury dyskusji, o ile nie wręcz szczegółowe informacje. Odliczanie do momentu dewaluacji juana rozpocznie się w poniedziałek, po zakończeniu zarówno szczytu APEC, jak i szczytu G-20.

Pamiętajmy o odczytach istotnych danych z Nowej Zelandii i Japonii wczesnym rankiem w poniedziałek podczas sesji azjatyckiej.

Najważniejsze dane ekonomiczne
Francja: PKB w III kw. wyniósł +0,3% w ujęciu kwartał do kwartału i +0,4% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +0,1%/+0,4% oraz z odnotowanym w II kw. +0,0% w ujęciu rok do roku. 
Niemcy: PKB w III kw. wyniósł +0,1% w ujęciu kwartał do kwartału i +1,2% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +0,1%/+1,0% oraz z odnotowanym w II kw. +1,4% w ujęciu rok do roku. 

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
Wielka Brytania: wyniki branży budowlanej we wrześniu (09:30) 
Strefa euro: ostateczny szacowany CPI w październiku (10:00) 
Strefa euro: szacunkowy PKB w III kw. (10:00) 
Stany Zjednoczone: sprzedaż detaliczna w październiku (13:30) 
Kanada: sprzedaż w sektorze wytwórczym we wrześniu (13:30) 
Stany Zjednoczenie: wystąpienie Bullarda z Fed (14:10) 
Stany Zjednoczone: wstępne wyniki ankiety Uniwersytetu Michigan dotyczącej zaufania w listopadzie (14:55)
Nowa Zelandia: wskaźnik wyników w usługach w październiku (niedz. 21:30)
Nowa Zelandia: sprzedaż detaliczna w III kw. z wyłączeniem inflacji (niedz. 21:45)
Japonia: wstępny PKB w III kw. (niedz. 23:50)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.