Kuroda dolewa benzyny do walutowego ognia

Kuroda dolewa benzyny do walutowego ognia
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-11-05 (17:01)

W nocy prezes Bank of Japan, Haruhiko Kuroda, podsycał walutowy ogień, dolewając do niego benzyny, tj. oświadczył, że metody stosowane przez japoński bank centralny, aby doprowadzić inflację do docelowego poziomu 2%, są nieograniczone.

Biorąc pod uwagę rozmiar pierwotnej reakcji na zaskakujące uelastycznienie polityki pieniężnej w ubiegłym tygodniu, można zakładać, że ostatnie uwagi nie wywołają równie istotnego poruszenia. Dlatego, pozostając w bezpiecznej odległości od walutowego ognia, zastanawiam się, czy rynek nie zacznie się ochładzać po osiągnięciu okrągłego wyniku, np. 115,00. 

W Stanach Zjednoczonych wybory śródokresowe okazały się wyrazem protestu: Republikanie uzyskali przewyższającą wszelkie oczekiwania większość w Senacie i umocnili swoją przewagę w Izbie Reprezentantów.

Nie jestem pewien, czy odbije się to w krótkim terminie na sytuacji na rynku, ponieważ jest to zaledwie potwierdzenie, że czekają nas dwa kolejne lata prezydentury w stylu „kulawej kaczki”. Moje zdanie jako Amerykanina jest następujące: Demokraci będą zdeterminowani, by opracować nowe przesłanie, a Republikanie zaryzykują w całkowicie mylnym przekonaniu, że mają poparcie elektoratu, a nie, że był to głos przeciwko Obamie.

NOK odnotowała najnowsze wieloletnie minima pod względem transakcji. Po cięciach cen ropy w Arabii Saudyjskiej, rynki ropy odnotowują gigantyczne straty; szczególnie istotną walutą pod tym względem jest CAD. Na kurs kanadyjskiej waluty wpłynęło też jednak ostatnie, dość gorzkie, wystąpienie prezesa Bank of Canada, Stephena Poloza, dotyczące stanu gospodarki Kanady. Para USD/CAD odnotowała dziś nowe maksima znacznie powyżej poziomu 1,1400.

Stopa bezrobocia w Nowej Zelandii spadła o 0,2% do 5,4% w trzecim kwartale – rekordowo niski poziom. W efekcie, NZD umocnił się względem większości pozostałych walut: para AUD/NZD powróciła w granice przedziału, a para NZD/USD ostro poszła w górę, zanim ostatecznie osłabła. W odniesieniu do pary NZD/USD, nadal wole koncentrować się na niższych poziomach, aczkolwiek ostatnie transakcje w przedziale wymagają odnotowania nowych minimów, które mogłyby potwierdzić niedźwiedzie prognozy.

Co dalej?

Poznamy dziś brytyjski wskaźnik PMI w sektorze usługowym. Przewiduje się, że odczyt będzie wyjątkowo mocny – uwaga na dolne poziomy w parze GBP/USD, jeżeli dane okażą się szczególnie słabe, ponieważ w nocy para ta straciła na wartości w efekcie ruchu w parze USD/JPY.

W tym momencie dużo się dzieje – wątpię, by nastąpiły jakiekolwiek istotne reakcje po dzisiejszym odczycie PMI dla strefy euro, biorąc pod uwagę jutrzejszą konferencję prasową prezesa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego, na dwa dni po ujawnieniu, że członkowie zarządu EBC nie są zadowoleni ze stylu jego prezesury. 

Należy uważać na ewentualną zmianę retoryki Draghiego, ponieważ rynek dość agresywnie uwzględnił w wycenach znaczne rozszerzenie bilansu EBC i każda sugestia odwrotu Draghiego, który jest uosobieniem agresywnej retoryki EBC, od poprzedniego tonu zdecydowanie przyczyniłaby się do umocnienia EUR. Kwestia retoryki to jedyne, co jutro poznamy, ponieważ nie przewidziano żadnych korekt politycznych. Stawka jeszcze bardziej wzrosła po agresywnym ruchu ze strony BoJ i gwałtownym umocnieniu w parze EUR/JPY. Czy Draghi odrzuci jutro swoją zbroję, którą wdział w związku z wojną walutową?

Uwaga na odczyt dotyczący zmian zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych w październiku (ADP) oraz na ważną ankietę ISM dla sektora niewytwórczego – we wrześniu dane te nieco spadły w porównaniu z dziewięcioletnim maksimum odnotowanym w sierpniu.

Dziś w nocy poznamy australijski raport w sprawie zatrudnienia, na który waluta australijska bardzo często reaguje dość gwałtownie. Tym razem sytuacja będzie interesująca, ponieważ para AUD/USD oscyluje w okolicach głównego wsparcia na poziomie 0,8640/50. Przełamanie mogłoby doprowadzić do dalszego spadku w kierunku poziomu 0,8100, a nawet 0,8000 i niżej. Opublikowane ubiegłej nocy wyniki ankiety na temat sektora usługowego – niezbyt uważnie obserwowane, ale zasadniczo kompleksowe, okazały się stosunkowo niekorzystne: 44,0.

W dalszym ciągu obserwujemy rejony 0,8640/50 i wieloletnie minimum jako ewentualny katalizator dalszych spadków. Aby ten scenariusz się spełnił, amerykańskie dane muszą okazać się korzystne, w tym piątkowy raport w sprawie w sprawie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, natomiast australijskie musiałyby być słabsze.

Opublikowany w nocy protokół z posiedzenia Bank of Japan dotyczy posiedzenia z 6-7 października. Kolejny protokół będzie bardziej interesujący. 

Najważniejsze dane ekonomiczne

Nowa Zelandia: stopa bezrobocia w trzecim kwartale wyniosła 5,4% w porównaniu z przewidywanym poziomem 5,5% i odnotowanym w drugim kwartale 5,6%
Nowa Zelandia: wynagrodzenia w sektorze prywatnym z uwzgl. nadgodzin w trzecim kwartale wykazały +0,5% w ujęciu kwartał do kwartału, zgodnie z przewidywaniami, w porównaniu z +0,6% w drugim kwartale 
Australia: wskaźnik wyników sektora usługowego (AiG Performance of Services) w październiku wyniósł 43,6 w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 45,4 
Wielka Brytania: wskaźnik cen w sklepach (BRC Shop Price Index) w październiku wykazał -1,9% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanym -1,7% i odnotowanym we wrześniu -1,8% w ujęciu rok do roku 
Japonia: wskaźnik PMI w sektorze usługowym (Markit Services PMI) w październiku wyniósł 48,7 w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 52,5 
Chiny: wskaźnik PMI w sektorze usługowym (HSBC Chins Services PMI) w październiku wyniósł 52,9 w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 53,5 
Szwecja: wskaźnik PMI w sektorze usługowym (PMI Services) w październiku wyniósł 57,7 w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 55,6 
Szwajcaria: wskaźnik CPI w październiku wykazał 0,0% w ujęciu miesiąc do miesiąca i 0,0% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio -0,1%/-0,1% oraz z odnotowanym we wrześniu -0,1% w ujęciu rok do roku 
Szwecja: wskaźnik produkcji przemysłowej we wrześniu wykazał -1,1% w ujęciu miesiąc do miesiąca i -4,3% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +0,3%/-2,0% oraz z odnotowanym w sierpniu -2,4% w ujęciu rok do roku 

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

Wielka Brytania: wskaźnik PMI w sektorze usługowym (Markit/CIPS UK Services PMI) w październiku (09:30) 
Strefa euro: sprzedaż detaliczna we wrześniu (10:00)
Stany Zjednoczone: zmiana zatrudnienia według ADP (13:15) 
Stany Zjednoczone: wystąpienie Kocherlakoty z Fed (14:15) 
Stany Zjednoczone: wystąpienie Lackera z Fed (14:30) 
Stany Zjednoczone: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze usługowym (Final Markit Services PMI) w październiku (14:45) 
Stany Zjednoczone: badanie ISM dotyczące sektora niewytwórczego (15:00) 
Nowa Zelandia: ceny domów według QV w październiku (23:00) 
Japonia: protokół z posiedzenia BoJ 6-7 października (23:50) 
Australia: zmiana zatrudnienia i stopa bezrobocia w październiku (00:30) 

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump pod presją i w natarciu

Trump pod presją i w natarciu

2025-04-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Podczas wystąpienia w Michigan, których celem było podsumowanie pierwszych 100 dni rządów Donalda Trumpa, prezydent poruszył kilka kluczowych kwestii gospodarczych i politycznych, które wywołały szerokie reakcje. Trump ponownie skrytykował przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, podkreślając, że osobiście „wie więcej o stopach procentowych” niż szef Fed. Zarzucił Powellowi brak efektywności, choć zaznaczył jednocześnie, że nie planuje jego odwołania.
Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

2025-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

2025-04-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

2025-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.