Kuroda dolewa benzyny do walutowego ognia

Kuroda dolewa benzyny do walutowego ognia
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-11-05 (17:01)

W nocy prezes Bank of Japan, Haruhiko Kuroda, podsycał walutowy ogień, dolewając do niego benzyny, tj. oświadczył, że metody stosowane przez japoński bank centralny, aby doprowadzić inflację do docelowego poziomu 2%, są nieograniczone.

Biorąc pod uwagę rozmiar pierwotnej reakcji na zaskakujące uelastycznienie polityki pieniężnej w ubiegłym tygodniu, można zakładać, że ostatnie uwagi nie wywołają równie istotnego poruszenia. Dlatego, pozostając w bezpiecznej odległości od walutowego ognia, zastanawiam się, czy rynek nie zacznie się ochładzać po osiągnięciu okrągłego wyniku, np. 115,00. 

W Stanach Zjednoczonych wybory śródokresowe okazały się wyrazem protestu: Republikanie uzyskali przewyższającą wszelkie oczekiwania większość w Senacie i umocnili swoją przewagę w Izbie Reprezentantów.

Nie jestem pewien, czy odbije się to w krótkim terminie na sytuacji na rynku, ponieważ jest to zaledwie potwierdzenie, że czekają nas dwa kolejne lata prezydentury w stylu „kulawej kaczki”. Moje zdanie jako Amerykanina jest następujące: Demokraci będą zdeterminowani, by opracować nowe przesłanie, a Republikanie zaryzykują w całkowicie mylnym przekonaniu, że mają poparcie elektoratu, a nie, że był to głos przeciwko Obamie.

NOK odnotowała najnowsze wieloletnie minima pod względem transakcji. Po cięciach cen ropy w Arabii Saudyjskiej, rynki ropy odnotowują gigantyczne straty; szczególnie istotną walutą pod tym względem jest CAD. Na kurs kanadyjskiej waluty wpłynęło też jednak ostatnie, dość gorzkie, wystąpienie prezesa Bank of Canada, Stephena Poloza, dotyczące stanu gospodarki Kanady. Para USD/CAD odnotowała dziś nowe maksima znacznie powyżej poziomu 1,1400.

Stopa bezrobocia w Nowej Zelandii spadła o 0,2% do 5,4% w trzecim kwartale – rekordowo niski poziom. W efekcie, NZD umocnił się względem większości pozostałych walut: para AUD/NZD powróciła w granice przedziału, a para NZD/USD ostro poszła w górę, zanim ostatecznie osłabła. W odniesieniu do pary NZD/USD, nadal wole koncentrować się na niższych poziomach, aczkolwiek ostatnie transakcje w przedziale wymagają odnotowania nowych minimów, które mogłyby potwierdzić niedźwiedzie prognozy.

Co dalej?

Poznamy dziś brytyjski wskaźnik PMI w sektorze usługowym. Przewiduje się, że odczyt będzie wyjątkowo mocny – uwaga na dolne poziomy w parze GBP/USD, jeżeli dane okażą się szczególnie słabe, ponieważ w nocy para ta straciła na wartości w efekcie ruchu w parze USD/JPY.

W tym momencie dużo się dzieje – wątpię, by nastąpiły jakiekolwiek istotne reakcje po dzisiejszym odczycie PMI dla strefy euro, biorąc pod uwagę jutrzejszą konferencję prasową prezesa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego, na dwa dni po ujawnieniu, że członkowie zarządu EBC nie są zadowoleni ze stylu jego prezesury. 

Należy uważać na ewentualną zmianę retoryki Draghiego, ponieważ rynek dość agresywnie uwzględnił w wycenach znaczne rozszerzenie bilansu EBC i każda sugestia odwrotu Draghiego, który jest uosobieniem agresywnej retoryki EBC, od poprzedniego tonu zdecydowanie przyczyniłaby się do umocnienia EUR. Kwestia retoryki to jedyne, co jutro poznamy, ponieważ nie przewidziano żadnych korekt politycznych. Stawka jeszcze bardziej wzrosła po agresywnym ruchu ze strony BoJ i gwałtownym umocnieniu w parze EUR/JPY. Czy Draghi odrzuci jutro swoją zbroję, którą wdział w związku z wojną walutową?

Uwaga na odczyt dotyczący zmian zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych w październiku (ADP) oraz na ważną ankietę ISM dla sektora niewytwórczego – we wrześniu dane te nieco spadły w porównaniu z dziewięcioletnim maksimum odnotowanym w sierpniu.

Dziś w nocy poznamy australijski raport w sprawie zatrudnienia, na który waluta australijska bardzo często reaguje dość gwałtownie. Tym razem sytuacja będzie interesująca, ponieważ para AUD/USD oscyluje w okolicach głównego wsparcia na poziomie 0,8640/50. Przełamanie mogłoby doprowadzić do dalszego spadku w kierunku poziomu 0,8100, a nawet 0,8000 i niżej. Opublikowane ubiegłej nocy wyniki ankiety na temat sektora usługowego – niezbyt uważnie obserwowane, ale zasadniczo kompleksowe, okazały się stosunkowo niekorzystne: 44,0.

W dalszym ciągu obserwujemy rejony 0,8640/50 i wieloletnie minimum jako ewentualny katalizator dalszych spadków. Aby ten scenariusz się spełnił, amerykańskie dane muszą okazać się korzystne, w tym piątkowy raport w sprawie w sprawie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, natomiast australijskie musiałyby być słabsze.

Opublikowany w nocy protokół z posiedzenia Bank of Japan dotyczy posiedzenia z 6-7 października. Kolejny protokół będzie bardziej interesujący. 

Najważniejsze dane ekonomiczne

Nowa Zelandia: stopa bezrobocia w trzecim kwartale wyniosła 5,4% w porównaniu z przewidywanym poziomem 5,5% i odnotowanym w drugim kwartale 5,6%
Nowa Zelandia: wynagrodzenia w sektorze prywatnym z uwzgl. nadgodzin w trzecim kwartale wykazały +0,5% w ujęciu kwartał do kwartału, zgodnie z przewidywaniami, w porównaniu z +0,6% w drugim kwartale 
Australia: wskaźnik wyników sektora usługowego (AiG Performance of Services) w październiku wyniósł 43,6 w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 45,4 
Wielka Brytania: wskaźnik cen w sklepach (BRC Shop Price Index) w październiku wykazał -1,9% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanym -1,7% i odnotowanym we wrześniu -1,8% w ujęciu rok do roku 
Japonia: wskaźnik PMI w sektorze usługowym (Markit Services PMI) w październiku wyniósł 48,7 w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 52,5 
Chiny: wskaźnik PMI w sektorze usługowym (HSBC Chins Services PMI) w październiku wyniósł 52,9 w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 53,5 
Szwecja: wskaźnik PMI w sektorze usługowym (PMI Services) w październiku wyniósł 57,7 w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 55,6 
Szwajcaria: wskaźnik CPI w październiku wykazał 0,0% w ujęciu miesiąc do miesiąca i 0,0% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio -0,1%/-0,1% oraz z odnotowanym we wrześniu -0,1% w ujęciu rok do roku 
Szwecja: wskaźnik produkcji przemysłowej we wrześniu wykazał -1,1% w ujęciu miesiąc do miesiąca i -4,3% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +0,3%/-2,0% oraz z odnotowanym w sierpniu -2,4% w ujęciu rok do roku 

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

Wielka Brytania: wskaźnik PMI w sektorze usługowym (Markit/CIPS UK Services PMI) w październiku (09:30) 
Strefa euro: sprzedaż detaliczna we wrześniu (10:00)
Stany Zjednoczone: zmiana zatrudnienia według ADP (13:15) 
Stany Zjednoczone: wystąpienie Kocherlakoty z Fed (14:15) 
Stany Zjednoczone: wystąpienie Lackera z Fed (14:30) 
Stany Zjednoczone: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze usługowym (Final Markit Services PMI) w październiku (14:45) 
Stany Zjednoczone: badanie ISM dotyczące sektora niewytwórczego (15:00) 
Nowa Zelandia: ceny domów według QV w październiku (23:00) 
Japonia: protokół z posiedzenia BoJ 6-7 października (23:50) 
Australia: zmiana zatrudnienia i stopa bezrobocia w październiku (00:30) 

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.