Kuroda dolewa benzyny do walutowego ognia

Kuroda dolewa benzyny do walutowego ognia
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-11-05 (17:01)

W nocy prezes Bank of Japan, Haruhiko Kuroda, podsycał walutowy ogień, dolewając do niego benzyny, tj. oświadczył, że metody stosowane przez japoński bank centralny, aby doprowadzić inflację do docelowego poziomu 2%, są nieograniczone.

Biorąc pod uwagę rozmiar pierwotnej reakcji na zaskakujące uelastycznienie polityki pieniężnej w ubiegłym tygodniu, można zakładać, że ostatnie uwagi nie wywołają równie istotnego poruszenia. Dlatego, pozostając w bezpiecznej odległości od walutowego ognia, zastanawiam się, czy rynek nie zacznie się ochładzać po osiągnięciu okrągłego wyniku, np. 115,00. 

W Stanach Zjednoczonych wybory śródokresowe okazały się wyrazem protestu: Republikanie uzyskali przewyższającą wszelkie oczekiwania większość w Senacie i umocnili swoją przewagę w Izbie Reprezentantów.

Nie jestem pewien, czy odbije się to w krótkim terminie na sytuacji na rynku, ponieważ jest to zaledwie potwierdzenie, że czekają nas dwa kolejne lata prezydentury w stylu „kulawej kaczki”. Moje zdanie jako Amerykanina jest następujące: Demokraci będą zdeterminowani, by opracować nowe przesłanie, a Republikanie zaryzykują w całkowicie mylnym przekonaniu, że mają poparcie elektoratu, a nie, że był to głos przeciwko Obamie.

NOK odnotowała najnowsze wieloletnie minima pod względem transakcji. Po cięciach cen ropy w Arabii Saudyjskiej, rynki ropy odnotowują gigantyczne straty; szczególnie istotną walutą pod tym względem jest CAD. Na kurs kanadyjskiej waluty wpłynęło też jednak ostatnie, dość gorzkie, wystąpienie prezesa Bank of Canada, Stephena Poloza, dotyczące stanu gospodarki Kanady. Para USD/CAD odnotowała dziś nowe maksima znacznie powyżej poziomu 1,1400.

Stopa bezrobocia w Nowej Zelandii spadła o 0,2% do 5,4% w trzecim kwartale – rekordowo niski poziom. W efekcie, NZD umocnił się względem większości pozostałych walut: para AUD/NZD powróciła w granice przedziału, a para NZD/USD ostro poszła w górę, zanim ostatecznie osłabła. W odniesieniu do pary NZD/USD, nadal wole koncentrować się na niższych poziomach, aczkolwiek ostatnie transakcje w przedziale wymagają odnotowania nowych minimów, które mogłyby potwierdzić niedźwiedzie prognozy.

Co dalej?

Poznamy dziś brytyjski wskaźnik PMI w sektorze usługowym. Przewiduje się, że odczyt będzie wyjątkowo mocny – uwaga na dolne poziomy w parze GBP/USD, jeżeli dane okażą się szczególnie słabe, ponieważ w nocy para ta straciła na wartości w efekcie ruchu w parze USD/JPY.

W tym momencie dużo się dzieje – wątpię, by nastąpiły jakiekolwiek istotne reakcje po dzisiejszym odczycie PMI dla strefy euro, biorąc pod uwagę jutrzejszą konferencję prasową prezesa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego, na dwa dni po ujawnieniu, że członkowie zarządu EBC nie są zadowoleni ze stylu jego prezesury. 

Należy uważać na ewentualną zmianę retoryki Draghiego, ponieważ rynek dość agresywnie uwzględnił w wycenach znaczne rozszerzenie bilansu EBC i każda sugestia odwrotu Draghiego, który jest uosobieniem agresywnej retoryki EBC, od poprzedniego tonu zdecydowanie przyczyniłaby się do umocnienia EUR. Kwestia retoryki to jedyne, co jutro poznamy, ponieważ nie przewidziano żadnych korekt politycznych. Stawka jeszcze bardziej wzrosła po agresywnym ruchu ze strony BoJ i gwałtownym umocnieniu w parze EUR/JPY. Czy Draghi odrzuci jutro swoją zbroję, którą wdział w związku z wojną walutową?

Uwaga na odczyt dotyczący zmian zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych w październiku (ADP) oraz na ważną ankietę ISM dla sektora niewytwórczego – we wrześniu dane te nieco spadły w porównaniu z dziewięcioletnim maksimum odnotowanym w sierpniu.

Dziś w nocy poznamy australijski raport w sprawie zatrudnienia, na który waluta australijska bardzo często reaguje dość gwałtownie. Tym razem sytuacja będzie interesująca, ponieważ para AUD/USD oscyluje w okolicach głównego wsparcia na poziomie 0,8640/50. Przełamanie mogłoby doprowadzić do dalszego spadku w kierunku poziomu 0,8100, a nawet 0,8000 i niżej. Opublikowane ubiegłej nocy wyniki ankiety na temat sektora usługowego – niezbyt uważnie obserwowane, ale zasadniczo kompleksowe, okazały się stosunkowo niekorzystne: 44,0.

W dalszym ciągu obserwujemy rejony 0,8640/50 i wieloletnie minimum jako ewentualny katalizator dalszych spadków. Aby ten scenariusz się spełnił, amerykańskie dane muszą okazać się korzystne, w tym piątkowy raport w sprawie w sprawie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, natomiast australijskie musiałyby być słabsze.

Opublikowany w nocy protokół z posiedzenia Bank of Japan dotyczy posiedzenia z 6-7 października. Kolejny protokół będzie bardziej interesujący. 

Najważniejsze dane ekonomiczne

Nowa Zelandia: stopa bezrobocia w trzecim kwartale wyniosła 5,4% w porównaniu z przewidywanym poziomem 5,5% i odnotowanym w drugim kwartale 5,6%
Nowa Zelandia: wynagrodzenia w sektorze prywatnym z uwzgl. nadgodzin w trzecim kwartale wykazały +0,5% w ujęciu kwartał do kwartału, zgodnie z przewidywaniami, w porównaniu z +0,6% w drugim kwartale 
Australia: wskaźnik wyników sektora usługowego (AiG Performance of Services) w październiku wyniósł 43,6 w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 45,4 
Wielka Brytania: wskaźnik cen w sklepach (BRC Shop Price Index) w październiku wykazał -1,9% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanym -1,7% i odnotowanym we wrześniu -1,8% w ujęciu rok do roku 
Japonia: wskaźnik PMI w sektorze usługowym (Markit Services PMI) w październiku wyniósł 48,7 w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 52,5 
Chiny: wskaźnik PMI w sektorze usługowym (HSBC Chins Services PMI) w październiku wyniósł 52,9 w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 53,5 
Szwecja: wskaźnik PMI w sektorze usługowym (PMI Services) w październiku wyniósł 57,7 w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 55,6 
Szwajcaria: wskaźnik CPI w październiku wykazał 0,0% w ujęciu miesiąc do miesiąca i 0,0% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio -0,1%/-0,1% oraz z odnotowanym we wrześniu -0,1% w ujęciu rok do roku 
Szwecja: wskaźnik produkcji przemysłowej we wrześniu wykazał -1,1% w ujęciu miesiąc do miesiąca i -4,3% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +0,3%/-2,0% oraz z odnotowanym w sierpniu -2,4% w ujęciu rok do roku 

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

Wielka Brytania: wskaźnik PMI w sektorze usługowym (Markit/CIPS UK Services PMI) w październiku (09:30) 
Strefa euro: sprzedaż detaliczna we wrześniu (10:00)
Stany Zjednoczone: zmiana zatrudnienia według ADP (13:15) 
Stany Zjednoczone: wystąpienie Kocherlakoty z Fed (14:15) 
Stany Zjednoczone: wystąpienie Lackera z Fed (14:30) 
Stany Zjednoczone: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze usługowym (Final Markit Services PMI) w październiku (14:45) 
Stany Zjednoczone: badanie ISM dotyczące sektora niewytwórczego (15:00) 
Nowa Zelandia: ceny domów według QV w październiku (23:00) 
Japonia: protokół z posiedzenia BoJ 6-7 października (23:50) 
Australia: zmiana zatrudnienia i stopa bezrobocia w październiku (00:30) 

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.