Dalszy wzrost w parze USD/JPY w przypadku mocnych danych

Dalszy wzrost w parze USD/JPY w przypadku mocnych danych
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-11-03 (17:01)

W nocy para USD/JPY osiągnęła nowe maksimum w tym cyklu na poziomie 113,00, mimo iż giełdy japońskie były zamknięte z powodu święta państwowego. Od momentu zamknięcia w piątek mamy niewielką lukę do poziomu 112,50, a ze względu na gwałtowny piątkowy rajd dzienny punkt zwrotny (pivot) obniżył się do poziomu 111,33.

Wskazówki taktyczne mogą nie być szczególnie istotne, ponieważ piątkowa inicjatywa Bank of Japan zaskoczyła rynki i wielu inwestorów odczuje w związku z tym potrzebę „wejścia na pokład za wszelką cenę”. 

W dalszej perspektywie działanie Bank of Japan interpretowane jest automatycznie jako czynnik uruchamiający całkowicie nową rundę aprecjacji cen globalnych aktywów, przypominającą aprecjację w ramach trzeciej rundy luzowania ilościowego przez Fed. Japoński rządowy fundusz emerytalny GPIF dokonuje w końcu realokacji znacznej części swoich aktywów, inwestując w akcje i aktywa zagraniczne (i czy to nie wygodne, że wszystkie japońskie obligacje rządowe, które fundusz planuje sprzedać, zostaną przejęte w ramach niekończącego się procesu skupu aktywów przez Bank of Japan?). 

Oznacza to, że w świat popłynie kapitał o wartości dziesiątków miliardów dolarów. Jednak luzowanie ilościowe to zawsze gra w zaufanie, a ostatnia czkawka na rynkach akcji w bieżącym roku, a na rynkach wschodzących w ubiegłym roku („histeria” po ograniczeniu skupu aktywów) pokazuje, co się dzieje, jeżeli banki centralne grożą odebraniem pieniężnej heroiny. Innymi słowy, im większe są wzrosty na rynkach aktywów w efekcie bezmyślnego kupowania aktywów przez banki centralne przy ograniczonym wsparciu ze strony realnej gospodarki, tym bardziej zwiększa się wrażliwość tych rynków i tym wyższe jest ryzyko wahań w przypadku nawet najbardziej zawoalowanych sugestii ze strony banków centralnych.

Innymi słowy, ruch Bank of Japan może skutkować uruchomieniem scenariusza, w ramach którego w zaskakująco krótkim czasie dotrzemy do 120, a nawet, kto wie, być może do 150. Ruch ten następnie okaże się nadmiernie przedłużony, ewentualnie BoJ uderzy w alarmujące tony, i para USD/JPY w okamgnieniu powróci w okolice poziomu 100. Realny, efektywny kurs jena osiągnął w końcu rekordowe minimum w ramach ostatniego ruchu. Nie zapominajmy też o pozostałych parach z JPY, ponieważ para GBP/JPY osiągnęła maksima cyklu, a para EUR/JPY powróciła po przełamaniu wszystkich poziomów lokalnego oporu i może kierować się w stronę wierzchołka cyklu powyżej poziomu 145 z końca 2013 r.

Jeżeli w tym tygodniu i w najbliższym miesiącu amerykańskie dane okażą się wyjątkowo mocne, masowa wyprzedaż jena może się utrzymać, zanim sam Bank of Japan lub pozostałe banki centralne podejmą decyzję o przyhamowaniu tego ruchu w przyszłym roku. Uwaga: wykres poniżej prezentuje scenariusz oparty na kilku ogólnych projekcjach fal Elliotta. Ma na celu wykazanie potencjalnego ryzyka wahań związanego z ostatnią inicjatywą BoJ.

Co dalej?

Dziś poznamy światowe wskaźniki PMI w sektorze wytwórczym: rano opublikowane zostaną korekty PMI w strefie euro i odczyt Wielkie Brytanii dotyczący sektora wytwórczego. Funt szterling ponownie umocnił się względem euro i w przypadku mocniejszych, niż przewidywane danych brytyjskich, para EUR/GBP może osiągnąć minima przedziału. Amerykański wskaźnik ISM może być stosunkowo mocny, biorąc pod uwagę, że większość odczytów regionalnych było korzystnych. W środę poznamy ważniejszy z tych wskaźników, ISM w sektorze niewytwórczym, natomiast w piątek - kluczowy raport w sprawie zatrudnienia i dane dotyczące płac W przypadku odczytu powyżej 300 000 sprawy mogą przybrać ciekawy obrót, jednak za wcześnie jeszcze na definitywne prognozy.

Para EUR/USD nadal kieruje się w dół, w szczególności w miarę spadku poniżej poziomu 1,2500, należy się jednak liczyć z lokalnym obsunięciem w kierunku 1,2550 w przypadku, gdy dane dla strefy euro okażą się większym wsparciem, niż przewidywano, lub gdy inwestorzy nie zaczną sprzedawać euro przed czwartkowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego.

Australię czeka dziś pracowita noc – publikacje danych dotyczących obrotów handlowych i sprzedaży detalicznej, a następnie posiedzenie Reserve Bank of Australia. Należy zwrócić uwagę na to, czy prezes Stevens i spółka nadal będą wyrażać zadowolenie z „przeczekującego” podejścia wobec stopy procentowej, oraz na to, czy usłyszymy tradycyjne narzekania na wysoki kurs waluty. 

Ciekawe, czy RBA ustosunkuje się choćby w zawoalowany sposób do inicjatywy BoJ. Rynek zasadniczo przychyla się do opinii, że RBA dokona w przyszłości cięć, zamiast narażać się na ryzyko stopy procentowej; prognozy te są jednak stosunkowo umiarkowane, a dwuletnie stopy australijskie znajdują się w połowie przedziału z ostatnich kilku miesięcy. Para AUD/USD zbliża się do krytycznych poziomów: minimum cyklu znajduje się w okolicach poziomu 0,8650, tj. poziomu ponad czteroletnich minimów.

Radzę uważać i przyjąć do wiadomości, że ryzyko wahań gwałtownie wzrosło, co oznacza, że rozmiary pozycji powinny się zmniejszyć.

Najważniejsze dane ekonomiczne
Australia: wskaźnik wyników sektora wytwórczego (AiG Performance of Manufacturing) w październiku wyniósł 49,4 w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 46,5 
Australia: wskaźnik cen domów (RPData/Rismark House Price Index) w październiku wyniósł +1,0% w ujęciu miesiąc do miesiąca
Australia: wskaźnik pozwoleń na budowę we wrześniu wyniósł -11,0% w ujęciu miesiąc do miesiąca i -13,4% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio -1,0%/-0,9% oraz z odnotowanym w sierpniu +16,0% w ujęciu rok do roku 
Chiny: wskaźnik PMI w sektorze niewytwórczym w październiku wyniósł 53,8 w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 54,0 
Chiny: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final HSBC Manufacturing PMI) w październiku wyniósł 50,4, zgodnie z przewidywaniami, w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 50,2 

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
Włochy: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Markit/ADACI Manufacturing PMI) w październiku (08:45) 
Francja: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final Markit Manufacturing PMI) w październiku (08:50) 
Niemcy: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final Markit/BME Manufacturing PMI) w październiku (08:55) 
Strefa euro: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final Markit Manufacturing PMI) w październiku (09:00) 
Wielka Brytania: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Markit Manufacturing PMI) w październiku (09:30) 
Strefa euro: wystąpienie Constancio z EBC (12:00) 
Strefa euro: wystąpienie Nouy z EBC (14:00) 
Kanada: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (RBC Manufacturing PMI) w październiku (14:30) 
Stany Zjednoczone: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final Markit Manufacturing PMI) w październiku (14:45) 
Stany Zjednoczone: wskaźnik ISM w sektorze wytwórczym (15:00) 
Stany Zjednoczone: wydatki na inwestycje budowlane we wrześniu (15:00)
Strefa euro: wystąpienie Nowotnego z EBC (17:30) 
Kanada: wystąpienie Poloza z Bank of Canada (17:50) 
Australia: bilans handlowy we wrześniu (00:30) 
Australia: sprzedaż detaliczna we wrześniu (00:30)
Australia: decyzja RBA w sprawie docelowej stopy „cash rate” (03:30) 

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.