Dalszy wzrost w parze USD/JPY w przypadku mocnych danych

Dalszy wzrost w parze USD/JPY w przypadku mocnych danych
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-11-03 (17:01)

W nocy para USD/JPY osiągnęła nowe maksimum w tym cyklu na poziomie 113,00, mimo iż giełdy japońskie były zamknięte z powodu święta państwowego. Od momentu zamknięcia w piątek mamy niewielką lukę do poziomu 112,50, a ze względu na gwałtowny piątkowy rajd dzienny punkt zwrotny (pivot) obniżył się do poziomu 111,33.

Wskazówki taktyczne mogą nie być szczególnie istotne, ponieważ piątkowa inicjatywa Bank of Japan zaskoczyła rynki i wielu inwestorów odczuje w związku z tym potrzebę „wejścia na pokład za wszelką cenę”. 

W dalszej perspektywie działanie Bank of Japan interpretowane jest automatycznie jako czynnik uruchamiający całkowicie nową rundę aprecjacji cen globalnych aktywów, przypominającą aprecjację w ramach trzeciej rundy luzowania ilościowego przez Fed. Japoński rządowy fundusz emerytalny GPIF dokonuje w końcu realokacji znacznej części swoich aktywów, inwestując w akcje i aktywa zagraniczne (i czy to nie wygodne, że wszystkie japońskie obligacje rządowe, które fundusz planuje sprzedać, zostaną przejęte w ramach niekończącego się procesu skupu aktywów przez Bank of Japan?). 

Oznacza to, że w świat popłynie kapitał o wartości dziesiątków miliardów dolarów. Jednak luzowanie ilościowe to zawsze gra w zaufanie, a ostatnia czkawka na rynkach akcji w bieżącym roku, a na rynkach wschodzących w ubiegłym roku („histeria” po ograniczeniu skupu aktywów) pokazuje, co się dzieje, jeżeli banki centralne grożą odebraniem pieniężnej heroiny. Innymi słowy, im większe są wzrosty na rynkach aktywów w efekcie bezmyślnego kupowania aktywów przez banki centralne przy ograniczonym wsparciu ze strony realnej gospodarki, tym bardziej zwiększa się wrażliwość tych rynków i tym wyższe jest ryzyko wahań w przypadku nawet najbardziej zawoalowanych sugestii ze strony banków centralnych.

Innymi słowy, ruch Bank of Japan może skutkować uruchomieniem scenariusza, w ramach którego w zaskakująco krótkim czasie dotrzemy do 120, a nawet, kto wie, być może do 150. Ruch ten następnie okaże się nadmiernie przedłużony, ewentualnie BoJ uderzy w alarmujące tony, i para USD/JPY w okamgnieniu powróci w okolice poziomu 100. Realny, efektywny kurs jena osiągnął w końcu rekordowe minimum w ramach ostatniego ruchu. Nie zapominajmy też o pozostałych parach z JPY, ponieważ para GBP/JPY osiągnęła maksima cyklu, a para EUR/JPY powróciła po przełamaniu wszystkich poziomów lokalnego oporu i może kierować się w stronę wierzchołka cyklu powyżej poziomu 145 z końca 2013 r.

Jeżeli w tym tygodniu i w najbliższym miesiącu amerykańskie dane okażą się wyjątkowo mocne, masowa wyprzedaż jena może się utrzymać, zanim sam Bank of Japan lub pozostałe banki centralne podejmą decyzję o przyhamowaniu tego ruchu w przyszłym roku. Uwaga: wykres poniżej prezentuje scenariusz oparty na kilku ogólnych projekcjach fal Elliotta. Ma na celu wykazanie potencjalnego ryzyka wahań związanego z ostatnią inicjatywą BoJ.

Co dalej?

Dziś poznamy światowe wskaźniki PMI w sektorze wytwórczym: rano opublikowane zostaną korekty PMI w strefie euro i odczyt Wielkie Brytanii dotyczący sektora wytwórczego. Funt szterling ponownie umocnił się względem euro i w przypadku mocniejszych, niż przewidywane danych brytyjskich, para EUR/GBP może osiągnąć minima przedziału. Amerykański wskaźnik ISM może być stosunkowo mocny, biorąc pod uwagę, że większość odczytów regionalnych było korzystnych. W środę poznamy ważniejszy z tych wskaźników, ISM w sektorze niewytwórczym, natomiast w piątek - kluczowy raport w sprawie zatrudnienia i dane dotyczące płac W przypadku odczytu powyżej 300 000 sprawy mogą przybrać ciekawy obrót, jednak za wcześnie jeszcze na definitywne prognozy.

Para EUR/USD nadal kieruje się w dół, w szczególności w miarę spadku poniżej poziomu 1,2500, należy się jednak liczyć z lokalnym obsunięciem w kierunku 1,2550 w przypadku, gdy dane dla strefy euro okażą się większym wsparciem, niż przewidywano, lub gdy inwestorzy nie zaczną sprzedawać euro przed czwartkowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego.

Australię czeka dziś pracowita noc – publikacje danych dotyczących obrotów handlowych i sprzedaży detalicznej, a następnie posiedzenie Reserve Bank of Australia. Należy zwrócić uwagę na to, czy prezes Stevens i spółka nadal będą wyrażać zadowolenie z „przeczekującego” podejścia wobec stopy procentowej, oraz na to, czy usłyszymy tradycyjne narzekania na wysoki kurs waluty. 

Ciekawe, czy RBA ustosunkuje się choćby w zawoalowany sposób do inicjatywy BoJ. Rynek zasadniczo przychyla się do opinii, że RBA dokona w przyszłości cięć, zamiast narażać się na ryzyko stopy procentowej; prognozy te są jednak stosunkowo umiarkowane, a dwuletnie stopy australijskie znajdują się w połowie przedziału z ostatnich kilku miesięcy. Para AUD/USD zbliża się do krytycznych poziomów: minimum cyklu znajduje się w okolicach poziomu 0,8650, tj. poziomu ponad czteroletnich minimów.

Radzę uważać i przyjąć do wiadomości, że ryzyko wahań gwałtownie wzrosło, co oznacza, że rozmiary pozycji powinny się zmniejszyć.

Najważniejsze dane ekonomiczne
Australia: wskaźnik wyników sektora wytwórczego (AiG Performance of Manufacturing) w październiku wyniósł 49,4 w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 46,5 
Australia: wskaźnik cen domów (RPData/Rismark House Price Index) w październiku wyniósł +1,0% w ujęciu miesiąc do miesiąca
Australia: wskaźnik pozwoleń na budowę we wrześniu wyniósł -11,0% w ujęciu miesiąc do miesiąca i -13,4% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio -1,0%/-0,9% oraz z odnotowanym w sierpniu +16,0% w ujęciu rok do roku 
Chiny: wskaźnik PMI w sektorze niewytwórczym w październiku wyniósł 53,8 w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 54,0 
Chiny: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final HSBC Manufacturing PMI) w październiku wyniósł 50,4, zgodnie z przewidywaniami, w porównaniu z odnotowanym we wrześniu 50,2 

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
Włochy: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Markit/ADACI Manufacturing PMI) w październiku (08:45) 
Francja: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final Markit Manufacturing PMI) w październiku (08:50) 
Niemcy: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final Markit/BME Manufacturing PMI) w październiku (08:55) 
Strefa euro: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final Markit Manufacturing PMI) w październiku (09:00) 
Wielka Brytania: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Markit Manufacturing PMI) w październiku (09:30) 
Strefa euro: wystąpienie Constancio z EBC (12:00) 
Strefa euro: wystąpienie Nouy z EBC (14:00) 
Kanada: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (RBC Manufacturing PMI) w październiku (14:30) 
Stany Zjednoczone: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final Markit Manufacturing PMI) w październiku (14:45) 
Stany Zjednoczone: wskaźnik ISM w sektorze wytwórczym (15:00) 
Stany Zjednoczone: wydatki na inwestycje budowlane we wrześniu (15:00)
Strefa euro: wystąpienie Nowotnego z EBC (17:30) 
Kanada: wystąpienie Poloza z Bank of Canada (17:50) 
Australia: bilans handlowy we wrześniu (00:30) 
Australia: sprzedaż detaliczna we wrześniu (00:30)
Australia: decyzja RBA w sprawie docelowej stopy „cash rate” (03:30) 

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.