Czy FOMC spełni gołębie oczekiwania rynku?

Czy FOMC spełni gołębie oczekiwania rynku?
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-10-29 (13:58)

Dolar amerykański zasadniczo nadal jest w defensywie, gdyż rynek nastawia się na bardziej gołębi wydźwięk decyzji Federalnego Komitetu Otwartego Rynku i prawdopodobnie właśnie tego się doczeka. Pozostaje jednak pytanie, w jakim stopniu ta łagodna polityka jest już uwzględniona w cenach.

Przypuszczam, że Rezerwa nie uczyni zbyt wiele, by zniechęcić rynek do interpretowania jej stanowiska jako gołębiego, jak to jest w tej chwili. Bardzo istotna jest kwestia, w jakim stopniu stosunkowo słaba ostatnio kondycja dolara już jest odzwierciedleniem takiego scenariusza. 

Funt szterling wczoraj trochę osłabł po wypowiedzi wiceprezesa Bank of England Andrew Bailey'a. Stwierdził on, że niska i coraz bardziej malejąca dynamika inflacji oraz mniej optymistyczne prognozy dla gospodarki oznaczają, że BoE może podtrzymać aktualną politykę dłużej, niż się tego dotychczas spodziewano. 

„Pogorszenie danych na temat wynagrodzeń i inflacji, jak również słabsze otoczenie zewnętrzne, moim zdaniem świadczy o tym, że możemy sobie pozwolić na utrzymanie aktualnego poziomu stymulujących działań monetarnych przez dłuższy czas, niż to wcześniej przewidywano."

Korona szwedzka poniosła znaczne straty, gdy Riksbank obciął stopy procentowe o 25 punktów bazowych, sprowadzając je aż do poziomu 0,00%. Zapowiedzi co do dalszych losów głównej stopy procentowej miały dość gołębi charakter, gdyż perspektywę pierwszej podwyżki przesunięto aż na 2016 r., a prognozy dynamiki inflacji na 2015 r. radykalnie obniżono.

Wczoraj na EUR/SEK sesja zakończyła się z najwyższym kursem zamknięcia od ponad trzech lat, gdyż strefa 9,35/9,40 odegrała ważną rolę jeszcze w 2010 r. 

Trudno powiedzieć, co mogłoby teraz zapobiec przetestowaniu poziomów powyżej tej strefy oporu; chyba że pojawiłyby się jakieś mocne dane dotyczące szwedzkiej gospodarki, które powstrzymają ten „rozlew krwi”. 

Ponadto szef Riksbank Ingves wykluczył wczoraj zastosowanie niekonwencjonalnych rozwiązań sugerując, że wystarczą zerowe stopy procentowe. Pozostawił sobie jednak możliwość skorzystania z nietypowego wariantu stwierdzeniem, że „jeśli sytuacja na świecie okaże się zupełnie inna, wówczas mamy odpowiednie narzędzia, by postąpić inaczej." 

Przypuszczam, że opcja ta zostanie „wykonana” w którymś momencie w przyszłym roku.

FOMC nie powie zbyt wiele?

Wszystkie oczy kierują się dziś na wieczorne decyzje FOMC (zauważcie, że Stany Zjednoczone nie przeszły jeszcze na czas zimowy, więc dla inwestorów w Europie i innych regionach, gdzie zmiana ta już nastąpiła, komunikat w sprawie polityki pieniężnej pojawi się godzinę wcześniej, niż zwykle). 

Być może niektórych nurtują wątpliwości, czy Fed wycofa ostatnie 15 mld USD przeznaczone na zakup aktywów. Dlatego też w razie, gdyby Komitet zawahał się i zredukował ten program jedynie o 5 czy 10 mld USD, lub nie ograniczył go wcale - a jest bardzo mało prawdopodobne, że tak postąpi - spodziewajcie się gigantycznej wyprzedaży dolara.

Poza tym istotne będzie, na jakie zmiany w sformułowaniach dotyczących gospodarki Rezerwa się zdecyduje, zwłaszcza w odniesieniu do następstw dla polityki, jakie mogłyby wyniknąć z ewentualnego utrzymania się trendu spadkowego dynamiki inflacji. Poprzeczka dla zapowiedzi o gołębim charakterze tkwi pod tym względem dość wysoko, biorąc pod uwagę fakt, że rynek już przesunął przewidywany termin pierwszej podwyżki daleko na drugą połowę przyszłego roku, choć wcześniej przez długi czas spodziewano się jej już w czerwcu. 

Moje ogólne przypuszczenie jest takie, że po szalonych spadkach i wzrostach, jakie obserwujemy na rynkach aktywów przez ostatnie kilka tygodni, Fed będzie za wszelką cenę próbował w ogóle uniknąć przekazania w dzisiejszym komunikacie jakichkolwiek wyraźniejszych sygnałów (w porównaniu z oczekiwaniami rynku, o jakich świadczą aktualne ceny). 

Sytuacja byłaby może inna, gdyby giełdy oscylowały w okolicach niedawnych minimów, zamiast znów wracać na szczyty - ale ponieważ indeksy kształtują się jedynie kilka procent poniżej historycznych rekordów, Rezerwa nie chce również zachęcać do przesadnego „bicia piany” i dalszych zwyżek. 

Tak czy inaczej zobaczymy, czy jej się to uda, gdyż dla Fedu coraz bardziej ryzykowne jest manewrowanie wokół działań generujących zmienność na rynku, skoro już doszliśmy do tego punktu zwrotnego, jakim jest zakończenie QE. 

Jeśli chodzi o reakcję rynku, standardowo spodziewam się, że jeśli Rezerwa potwierdzi powszechne przewidywania co do zmiany nastawienia na bardziej ostrożne i gołębie, po zakończeniu posiedzenia nastąpi stosunkowo umiarkowana wyprzedaż USD; szybko jednak dobiegnie ona końca, być może jeszcze przed weekendem. 

Jeśli posiedzenie przyniesie wyraźnie gołębie rezultaty w postaci albo niezredukowania QE3 do zera, albo bardziej istotnej modyfikacji zawartych w komunikacie prognoz dotyczących polityki (przy czym bardziej prawdopodobne jest, że będzie się to wiązało z uwydatnieniem obaw o inflację, gdyż Komitet już mocno podkreślał, że dalsza trajektoria polityki będzie zależeć od napływających danych), wówczas kolejna faza wyprzedaży „zielonego" może potrwać dłużej - co może doprowadzić do testu 1,3000 na EUR/USD i 0,9000 na AUD/USD.

Przed dzisiejszym posiedzeniem FOMC kurs EUR/USD kształtuje się dokładnie w połowie przedziału wahań i będzie musiał podążyć w jedną lub drugą stronę - zwróćcie uwagę na ważne widełki cenowe między 1,2605 a 1,2850. Co ciekawe, przedłużenie ostatniej zwyżki z minimum na 1,2615 o 100% prowadzi nas dokładnie do poziomu 1,3000; być może dojdziemy w te rejony, jeśli rynek uzna dzisiejsze decyzje FOMC za szczególnie gołębie.

Jeśli Rezerwa przyjmie mocno pasywną postawę, w bardzo niewielkim stopniu zmieniając komunikat, będzie to stosunkowo jastrzębie wydarzenie w porównaniu z gołębimi oczekiwaniami rynku; jego skutki odczujemy w postaci gwałtownej zwyżki USD w relacji do jena, walut rynków wschodzących i walut surowcowych.

Jeśli inwestujecie w dolara nowozelandzkiego, nie zapominajcie, że niedługo po posiedzeniu FOMC swoje decyzje ogłosi też Reserve Bank of New Zealand. Bank dość głośno wypowiadał się na temat kursu „kiwi”, a rynek może być bardzo wyczulony na sformułowania użyte przez tę instytucję. 

W AUD/NZD koncentruję się na wzrostach, a w NZD/USD na spadkach, chociaż te ostatnie mogą nastąpić z dużym opóźnieniem, jeśli Fed podejmie dziś szczególnie gołębie decyzje. Rynek może zareagować na informacje o skali ewentualnych interwencji walutowych RBNZ, które zostaną opublikowane o godz. 02:00 czasu Greenwich.
 
Najważniejsze dane ekonomiczne

Japonia – wstępne dane dotyczące produkcji przemysłowej we wrześniu wskazują na wzrost +2,7% m/m oraz +0,6% r./r. wobec przewidywanych odpowiednio +2,2%/-0,1% oraz -3,3% r./r. w sierpniu. 
Nowa Zelandia – w październiku prognozy aktywności/zaufanie wśród przedsiębiorców wg ANZ wyniosły odpowiednio 37,8/26,5 pkt. wobec 37,0/13,4 pkt. we wrześniu.
Chiny - nastroje wśród konsumentów wg Westpac-Min w październiku spadły do 110,9 pkt. wobec 113,2 pkt. we wrześniu. 

Główne wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

Norwegia – sprzedaż detaliczna we wrześniu (09:00)
Wielka Brytania – zatwierdzone kredyty hipoteczne we wrześniu (09:30)
Norwegia – przemówienie Nicolaisena z Norges Bank (11:00)
Stany Zjednoczone - publikacja komunikatu FOMC w sprawie polityki pieniężnej (18:00)
Nowa Zelandia – ogłoszenie oficjalnej stopy gotówkowej przez RBNZ (20:00)
Kanada – wystąpienie Poloza, prezesa Bank of Canada (20:15)
Australia – wskaźnik sprzedaży nowych domów wg HIA we wrześniu (00:00)
Nowa Zelandia - raport RBNZ o sprzedaży waluty netto (02:00)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump pod presją i w natarciu

Trump pod presją i w natarciu

2025-04-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Podczas wystąpienia w Michigan, których celem było podsumowanie pierwszych 100 dni rządów Donalda Trumpa, prezydent poruszył kilka kluczowych kwestii gospodarczych i politycznych, które wywołały szerokie reakcje. Trump ponownie skrytykował przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, podkreślając, że osobiście „wie więcej o stopach procentowych” niż szef Fed. Zarzucił Powellowi brak efektywności, choć zaznaczył jednocześnie, że nie planuje jego odwołania.
Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

2025-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

2025-04-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

2025-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.