Stresujący weekend dla inwestujących w euro

Stresujący weekend dla inwestujących w euro
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-10-24 (21:01)

W bilansie handlowym Nowej Zelandii odnotowano najgorszy deficyt w historii kraju, co stanowi kolejny argument (oprócz przeszacowania waluty, wrogiego nastawienia banku centralnego oraz gwałtownego spadku ceny najważniejszego towaru eksportowego, tj. mleka) za osłabieniem dolara nowozelandzkiego.

AUD/NZD mocno odbił się z niedawnych minimów i być może szykuje się do ataku na nowe maksima powyżej wyznaczonego niedawno szczytu w cyklu na poziomie 1,1310.  

Wczoraj Norges Bank okazał się dużo bardziej optymistyczny w swoich prognozach politycznych, niż by się to wydawało roztropne w świetle ostatnich zmian - bank przewiduje, że stopa procentowa utrzyma się na niezmienionym poziomie 1,50% do końca przyszłego roku. Mimo to fakt, że szef banku Øystein Olsen i jego zespół nie ulegli presji wywieranej przez dane gospodarcze i zmiany cen ropy spowodował wczoraj zwyżkę korony w parze EUR/NOK do poziomu ok. 8,30. 

Obszar między aktualną ceną a poziomem 8,2750 (okolice 200-dniowej średniej kroczącej) stanowi ważną strefę wsparcia, w której może zacząć się nowy atak na poziom 8,50, o ile nie dojdzie do silnego wzrostu cen energii.

Uwagi techniczne

EUR/USD napotkał wsparcie przed poziomem 1,2600. W tak spokojnym dniu istnieje pewne ryzyko odbicia, zwłaszcza w świetle nieznanej, jaką są wyniki testów warunków skrajnych, które poznamy w ten weekend. Wydaje się, że pierwszą strefą oporu jest 1,2700/50.

USD/JPY natrafił na opór w obszarze idealnego zniesienia do 61,8% w okolicach 108,20, a byki i niedźwiedzie będą mocować się ze sobą między aktualnym poziomem a kluczowym 107,50, o którym wczoraj mówiliśmy.

Po publikacji lepszych, niż przewidywano wyników indeksu PMI dla strefy euro EUR/JPY gwałtownie poszybował wczoraj z niskich poziomów ku górze. Zwyżka ta na razie wyeliminowała ryzyko spadków - aby można było uwierzyć, że mamy trend spadkowy, kurs musi znów spaść poniżej 135,50. Przyczyną obecnych zmian mogą być po prostu nerwowe nastroje wśród inwestujących w euro przed wynikami testów w bankach.
 
GBP/USD będzie reagował na publikowane informacje; poziom 1,6000 jest ważnym wsparciem, w przypadku mocnych wyników mamy też przestrzeń do zwyżki z powrotem w kierunku 1,6200. Po odbiciu od wsparcia w ważnym rejonie 0,7875 na EUR/GBP kiepskie wskaźniki mogą wywołać w tej parze nową zwyżkę. 
 
AUD/USD to przegrana sprawa, tkwi bez końca w stanie zawieszenia. Również USD/CAD wystawia cierpliwość byków na próbę; jeśli w najbliższym czasie zejdziemy dużo poniżej 1,1200, linia trendu może się nie utrzymać. 

EUR/SEK szuka wsparcia przed poziomem 9,150/9,130 i prawdopodobnie szykuje się do ataku na górną granicę przedziału wahań.

Testy warunków skrajnych przeprowadzane przez EBC

W najbliższą niedzielę (26 października) Europejski Bank Centralny - który został organem nadzorczym dla wszystkich banków unijnych - opublikuje wyniki kompleksowych „testów warunków skrajnych", przeprowadzonych w europejskich instytucjach finansowych. Jest to trzecia duża i zdecydowanie najbardziej gruntowna seria testów zarządzonych przez EBC. 

Najważniejszą sprawą jest to, dla ilu banków okaże się, że posiadają niewystarczający kapitał do prowadzenia działalności. Jeśli kapitał będzie musiało podnieść dużo instytucji, wpłynie to negatywnie na rynek kredytowy oraz notowania euro, gdyż instytucje te będą musiały szukać środków i sprzedawać aktywa. Wszelkie większe instytucje, które „nie zaliczą" testów, mogą okazać się dodatkowym negatywnym czynnikiem dla euro. 

Biorąc pod uwagę, że EBC robi wszystko, co w jego mocy, by zwiększyć przepływy kredytowe w Europie, nie spodziewam się, byśmy w weekend zobaczyli przesadnie surowe oceny. Prawdopodobnie banki znajdujące się w najgorszej sytuacji zostaną dla przykładu wymienione jako te, które nie zdały testów. Ale jak to wyjaśniono w niedawnym artykule agencji Bloomberg, jest to test dwuczęściowy, w którym banki oceniono według stanu na koniec ubiegłego roku, po czym dano im czas na uzupełnienie niedoborów kapitałowych. 

Trudno jednak ocenić, jakie nastawienie w tej kwestii ma rynek, dlatego też istnieje pewne ryzyko, że na początku przyszłego tygodnia notowania par euro otworzą się z pewną luką. Jeśli na liście negatywnie ocenionych instytucji pojawi się szczególnie duży podmiot lub dwa, większe jest prawdopodobieństwo asymetrycznego ryzyka spadków.

FOMC niezwykle istotny dla perspektyw USD

Moim zdaniem przy obecnych poziomach dolar amerykański jest w najbliższym czasie narażony na niekorzystne zmiany, jeśli zaplanowane na przyszły tydzień posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku przyniesie potwierdzenie dla przekonań rynku co do dalszej trajektorii polityki Rezerwy. 

Biorąc za barometr kontrakt futures na stopę procentową funduszy rezerwy federalnej na grudzień 2015 widzimy, że po publikacji protokołu FOMC jego notowania gwałtownie się zmieniły. Sugeruje to, że inwestorzy w mniejszym stopniu przewidują pełną podwyżkę stóp procentowych do tego czasu; później kurs uległ stabilizacji. W chwili obecnej rynek uwzględnia w cenach podniesienie przez Fed wspomnianej stopy procentowej do końca przyszłego roku o ok. 40 punktów bazowych ponad aktualny poziom. 

Bardzo interesujące będzie, jak Fed poradzi sobie z tym przesunięciem oczekiwań rynkowych. Rezerwa może pomyśleć, że rynek zagalopował się w przewidywaniach co do wycofania działań akomodacyjnych, a w rezultacie "podwójnie podkreśli", że tak naprawdę podniesie oprocentowanie, jeśli napływające dane będą sprzyjały takiemu posunięciu.

Dzisiejszy kalendarz

Zwróćcie uwagę na wstępne dane na temat produktu krajowego brutto dla Wielkiej Brytanii za trzeci kwartał, gdyż EUR/GBP ostatnio oscyluje w okolicach kluczowego wsparcia na 0,7875, a GBP/USD jak dotąd napotkał na wsparcie na poziomie 1,6000. Funt będzie wrażliwy na wszelkie negatywne niespodzianki.

Najważniejsze dane ekonomiczne

Nowa Zelandia – bilans handlowy we wrześniu wyniósł -1350 mln w porównaniu z przewidywanym wynikiem -625 mln i -489 mln w sierpniu. 
Niemcy – wskaźnik zaufania konsumentów wg GfK na listopad wyniósł 8,5 pkt. wobec przewidywanych 8,0 pkt. i 8,4 pkt. odnotowanych w październiku. 

Główne wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

Wielka Brytania – szacowany PKB w III kwartale (08:30)
Stany Zjednoczone - sprzedaż nowych domów we wrześniu (14:00)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.