Krwawy księżyc nad rynkami

Krwawy księżyc nad rynkami
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-10-10 (14:11)

Wczoraj na rynki powróciła silna awersja do ryzyka, a przesądni mogą uznać, że to niedawne krwawe zaćmienie księżyca zapowiadało nieszczęścia, których w tym tygodniu mamy na rynku bardzo dużo.

W każdym razie wygląda na to, że zwyżka notowań aktywów ryzykownych wywołana publikacją protokołu z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku nie była niczym innym, jak tylko zainicjowaną przez automatyczne systemy inwestycyjne falą masowego zamykania pozycji. Była ona tym silniejsza, że we wtorek na giełdach nastąpiło tąpnięcie, po którym uwaga inwestorów skierowała się w zupełnie inną stronę.

Już sama zmienność mogłaby skłonić wielu graczy do redukcji ogólnego zaangażowania na rynku. To z kolei może jeszcze bardziej zwiększyć zmienność, gdyż traderzy będą przede wszystkim szukać płynności. Jeśli uwarunkowania pod względem ryzyka będą dalej się pogarszać, wśród walut skorzystają na tym te najbardziej płynne (grupa G-3), bardziej niż te odznaczające się najmniejszą płynnością.

Wczoraj Ewald Nowotny, szef National Bank of Austria i członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego powiedział, że ważne jest, by przed rewizją polityki pieniężnej poczekać i zobaczyć, jak funkcjonują już ogłoszone przez EBC programy. 

Również członek EBC i prezes Bundesbanku, Jens Weidmann narzekał na to, że szef banku centralnego Mario Draghi wymienił konkretną kwotę, o jaką chce zwiększyć bilans EBC, deklarując tym samym konkretne cele. Weidmann twierdzi, że bankowi centralnemu grozi przepłacenie za aktywa, które zamierza nabyć.

Norwegia podała dziś najnowszą dynamikę inflacji. W ostatnim czasie waluta tego kraju pozostawała zasadniczo poza zasięgiem uwagi inwestorów, jednak dziś była bardzo narażona na spadki, którym mogły zapobiec jedynie bardzo pozytywne dane na temat wzrostu cen.

W ostatnim czasie cena ropy absolutnie się załamała. Poza tym inwestorów ogarnęła beztroska w stosunku do NOK, gdyż kierowali się informacjami z ostatniego posiedzenia Norges Bank, na którym przedstawiono stabilną prognozę polityki; z kolei rząd w budżecie na przyszły rok zakłada, że cena ropy wyniesie 100 USD - tymczasem na rynku spot odmiana Brent właśnie potaniała do 85 dolarów za baryłkę. 

W przyszłym roku norweska gospodarka będzie musiała zmierzyć się z ogromną presją. John Maynard Keynes powiedział kiedyś: „Gdy zmieniają się fakty, ja zmieniam zdanie - a co Pan robi?" 

Norges Bank będzie musiał zmienić zdanie, a że ewidentnie najmniej spośród banków centralnych przejmuje się wysyłaniem rynkowi konsekwentnych sygnałów, może to zatem zrobić już wkrótce. Tymczasem po publikacji słabej dynamiki CPI notowaniom EUR/NOK grozi dziś dojście aż do górnej granicy przedziału wahań.

Wykres: EUR/NOK

Ze względu na publikację norweskiego CPI na pierwszy plan wysuwa się dziś waluta tego kraju. Nawet gdyby indeks ten okazał się lepszy niż oczekiwano, spodziewałem się wyprzedaży NOK, gdyż otoczenie rynkowe wcale nie jest korzystne, biorąc pod uwagę nieciekawą awersję do ryzyka i niezwykle głęboką wyprzedaż, trwającą na rynku ropy naftowej od kilku miesięcy - od szczytowego momentu surowiec ten potaniał już o ponad 25 dolarów za baryłkę. 

Kluczowy rejon, w którym mogły zacząć się wzrosty, wyznaczała 200-dniowa średnia krocząca na poziomie 8,27, natomiast 8,30 i 8,45/8,50 wydają się być istotnymi poziomami oporu na granicy przedziału wahań, trzeba je zatem obserwować.

Co dalej?

Dziś w kalendarzu mamy kilka wydarzeń, które mogą rozproszyć inwestujących w koronę norweską i dolara kanadyjskiego, ale w chwili obecnej na rynku dominuje zmęczenie po trzech dniach szaleńczej aktywności. 

Znów, trzeba wziąć pod uwagę ogromną wtorkową wyprzedaż na amerykańskim indeksie S&P500; wyglądała ona groźnie, gdyż przekroczono ważne linie techniczne, choć następnego dnia wszystko to zostało zniwelowane na fali fałszywej reakcji na protokół FOMC. 

Następnie wczoraj ta przesadna reakcja została całkowicie wymazana, co na nowo ożywiło perspektywy spadkowe. Powinniśmy dziś nastawić się na kolejny intensywny dzień, gdyż zmienność rodzi zmienność.

Inwestorzy powinni zachować ostrożność i mieć świadomość, jaka relacja zachodzi między walutami, którymi obracają, a ryzykiem. Z tego względu, jeśli aktualna fala awersji do ryzyka będzie się przedłużać, trzeba pamiętać o możliwości umacniania się JPY i USD (i ewentualnie w pewnym stopniu nawet EUR), a także o ryzyku, jakim obarczone są notowania mniej płynnych walut, w tym wszystkich pięciu mniej istotnych walut z grupy G-10 (surowcowych i skandynawskich).

Nieco później zwróćcie uwagę na kanadyjski raport z rynku pracy, gdyż notowania USD/CAD wahają się tam i z powrotem w przedziale 1,1050-1,1250. Spodziewam się wkrótce przebicia oporu i dojścia do 1,14-1,15, a wspomniany raport albo przyspieszy, albo opóźni taki rozwój wypadków.

Przede wszystkim bądźcie bardzo ostrożni.

Najważniejsze dane ekonomiczne
Australia – ilość udzielonych kredytów hipotecznych w marcu spadła o -0,9% m/m wobec przewidywanego wyniku +0,2%.
Japonia – wskaźnik zaufania konsumentów we wrześniu wyniósł 39,9 pkt. w porównaniu z przewidywanym 41,8 pkt. i 41,2 pkt. odnotowanymi w sierpniu.
 
Główne wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
Norwegia - CPI we wrześniu (08:00)
Wielka Brytania – saldo obrotów towarowych w sierpniu (08:30)
Kanada – stopa bezrobocia i zmiana zatrudnienia netto we wrześniu (12:30)
Stany Zjednoczone – przemówienie Plossera z Rezerwy Federalnej (13:00)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.