Krwawy księżyc nad rynkami

Krwawy księżyc nad rynkami
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-10-10 (14:11)

Wczoraj na rynki powróciła silna awersja do ryzyka, a przesądni mogą uznać, że to niedawne krwawe zaćmienie księżyca zapowiadało nieszczęścia, których w tym tygodniu mamy na rynku bardzo dużo.

W każdym razie wygląda na to, że zwyżka notowań aktywów ryzykownych wywołana publikacją protokołu z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku nie była niczym innym, jak tylko zainicjowaną przez automatyczne systemy inwestycyjne falą masowego zamykania pozycji. Była ona tym silniejsza, że we wtorek na giełdach nastąpiło tąpnięcie, po którym uwaga inwestorów skierowała się w zupełnie inną stronę.

Już sama zmienność mogłaby skłonić wielu graczy do redukcji ogólnego zaangażowania na rynku. To z kolei może jeszcze bardziej zwiększyć zmienność, gdyż traderzy będą przede wszystkim szukać płynności. Jeśli uwarunkowania pod względem ryzyka będą dalej się pogarszać, wśród walut skorzystają na tym te najbardziej płynne (grupa G-3), bardziej niż te odznaczające się najmniejszą płynnością.

Wczoraj Ewald Nowotny, szef National Bank of Austria i członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego powiedział, że ważne jest, by przed rewizją polityki pieniężnej poczekać i zobaczyć, jak funkcjonują już ogłoszone przez EBC programy. 

Również członek EBC i prezes Bundesbanku, Jens Weidmann narzekał na to, że szef banku centralnego Mario Draghi wymienił konkretną kwotę, o jaką chce zwiększyć bilans EBC, deklarując tym samym konkretne cele. Weidmann twierdzi, że bankowi centralnemu grozi przepłacenie za aktywa, które zamierza nabyć.

Norwegia podała dziś najnowszą dynamikę inflacji. W ostatnim czasie waluta tego kraju pozostawała zasadniczo poza zasięgiem uwagi inwestorów, jednak dziś była bardzo narażona na spadki, którym mogły zapobiec jedynie bardzo pozytywne dane na temat wzrostu cen.

W ostatnim czasie cena ropy absolutnie się załamała. Poza tym inwestorów ogarnęła beztroska w stosunku do NOK, gdyż kierowali się informacjami z ostatniego posiedzenia Norges Bank, na którym przedstawiono stabilną prognozę polityki; z kolei rząd w budżecie na przyszły rok zakłada, że cena ropy wyniesie 100 USD - tymczasem na rynku spot odmiana Brent właśnie potaniała do 85 dolarów za baryłkę. 

W przyszłym roku norweska gospodarka będzie musiała zmierzyć się z ogromną presją. John Maynard Keynes powiedział kiedyś: „Gdy zmieniają się fakty, ja zmieniam zdanie - a co Pan robi?" 

Norges Bank będzie musiał zmienić zdanie, a że ewidentnie najmniej spośród banków centralnych przejmuje się wysyłaniem rynkowi konsekwentnych sygnałów, może to zatem zrobić już wkrótce. Tymczasem po publikacji słabej dynamiki CPI notowaniom EUR/NOK grozi dziś dojście aż do górnej granicy przedziału wahań.

Wykres: EUR/NOK

Ze względu na publikację norweskiego CPI na pierwszy plan wysuwa się dziś waluta tego kraju. Nawet gdyby indeks ten okazał się lepszy niż oczekiwano, spodziewałem się wyprzedaży NOK, gdyż otoczenie rynkowe wcale nie jest korzystne, biorąc pod uwagę nieciekawą awersję do ryzyka i niezwykle głęboką wyprzedaż, trwającą na rynku ropy naftowej od kilku miesięcy - od szczytowego momentu surowiec ten potaniał już o ponad 25 dolarów za baryłkę. 

Kluczowy rejon, w którym mogły zacząć się wzrosty, wyznaczała 200-dniowa średnia krocząca na poziomie 8,27, natomiast 8,30 i 8,45/8,50 wydają się być istotnymi poziomami oporu na granicy przedziału wahań, trzeba je zatem obserwować.

Co dalej?

Dziś w kalendarzu mamy kilka wydarzeń, które mogą rozproszyć inwestujących w koronę norweską i dolara kanadyjskiego, ale w chwili obecnej na rynku dominuje zmęczenie po trzech dniach szaleńczej aktywności. 

Znów, trzeba wziąć pod uwagę ogromną wtorkową wyprzedaż na amerykańskim indeksie S&P500; wyglądała ona groźnie, gdyż przekroczono ważne linie techniczne, choć następnego dnia wszystko to zostało zniwelowane na fali fałszywej reakcji na protokół FOMC. 

Następnie wczoraj ta przesadna reakcja została całkowicie wymazana, co na nowo ożywiło perspektywy spadkowe. Powinniśmy dziś nastawić się na kolejny intensywny dzień, gdyż zmienność rodzi zmienność.

Inwestorzy powinni zachować ostrożność i mieć świadomość, jaka relacja zachodzi między walutami, którymi obracają, a ryzykiem. Z tego względu, jeśli aktualna fala awersji do ryzyka będzie się przedłużać, trzeba pamiętać o możliwości umacniania się JPY i USD (i ewentualnie w pewnym stopniu nawet EUR), a także o ryzyku, jakim obarczone są notowania mniej płynnych walut, w tym wszystkich pięciu mniej istotnych walut z grupy G-10 (surowcowych i skandynawskich).

Nieco później zwróćcie uwagę na kanadyjski raport z rynku pracy, gdyż notowania USD/CAD wahają się tam i z powrotem w przedziale 1,1050-1,1250. Spodziewam się wkrótce przebicia oporu i dojścia do 1,14-1,15, a wspomniany raport albo przyspieszy, albo opóźni taki rozwój wypadków.

Przede wszystkim bądźcie bardzo ostrożni.

Najważniejsze dane ekonomiczne
Australia – ilość udzielonych kredytów hipotecznych w marcu spadła o -0,9% m/m wobec przewidywanego wyniku +0,2%.
Japonia – wskaźnik zaufania konsumentów we wrześniu wyniósł 39,9 pkt. w porównaniu z przewidywanym 41,8 pkt. i 41,2 pkt. odnotowanymi w sierpniu.
 
Główne wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
Norwegia - CPI we wrześniu (08:00)
Wielka Brytania – saldo obrotów towarowych w sierpniu (08:30)
Kanada – stopa bezrobocia i zmiana zatrudnienia netto we wrześniu (12:30)
Stany Zjednoczone – przemówienie Plossera z Rezerwy Federalnej (13:00)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.