Czy RPP odważy się na głębsze cięcie?

Czy RPP odważy się na głębsze cięcie?
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2014-10-08 (09:35)

Niepewność związana z decyzją Rady Polityki Pieniężnej może wywołać dziś większą zmienność na rynku złotego. Liczymy na 50-punktowe cięcie, które stworzy okazję do bieżącej sprzedaży euro po najlepszej od 3 tygodni cenie z rejonu 4,20. EUR/USD będzie kontynuował powolną wspinaczkę na wyższe poziomy.

Konsensus rynkowy zakłada spadek stóp procentowych o 25 pb. Nieco większe prawdopodobieństwo przypisujemy cięciu o 50 pb., głównej stopy do 2,0 proc. Argumentów ku temu jest wiele. Po pierwsze, w związku z kryzysem na Ukrainie i embargiem w handlu z Rosją, uwarunkowania makroekonomiczne zmieniły się wyraźnie na niekorzyść w relatywnie krótkim czasie. Równie szybko należy na nie zareagować. Po drugie, Rada jest wyraźnie spóźniona w stosunku do działań podjętych przez Europejski Bank Centralny. Po trzecie, ujemna dynamika cen r/r miała trwać 1-2 miesiące, a wskaźnik CPI powrócić do szerokiego pasma dopuszczalnych wahań na początku 2015 r. Tymczasem już dziś wiadomo, że deflacja potrwa co najmniej 4 miesiące, a CPI pozostanie poniżej poziomu 1,5 proc. przez większą część 2015 r. Po czwarte, rynek w pełni wycenił 2 cięcia stóp o 25 pb., zaczął dyskontować kolejne.

Decyzję poznamy ok. godz. 13. To, że dojdzie do cięcia jest niemal przesądzone. Jeśli będzie ono 50-punktowe złoty straci na wartości dając okazję do krótkoterminowej sprzedaży walut po cenie z okolic 4,20 za euro i 3,47 za franka. USD/PLN szybko nie powróci już w rejon 3,35. Obniżka głównej stopy o 25 pb. do 2,25 proc. jest w pełni w cenie złotego. Może łagodnie pozytywnie przełożyć się na wycenę polskiej waluty. Poziom 4,17 na parze EUR/PLN wydaje się jednak niezagrożony.

Wydarzeniem wtorku była publikacja półrocznego raportu o perspektywach rozwoju światowej gospodarki (World Economic Outlook) wydany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Wnioski z dokumentu nie napawają optymizmem. MFW dostrzega odczuwalne pogorszenie warunków ekonomicznych na świecie. Widzi rosnące prawdopodobieństwo (blisko 40-procentowe wobec 20-procentwego w kwietniu) ponownego wejścia w recesję gospodarki strefy euro. Wyraźnie gorsze rokowania przejawiają również Rosja, Brazylia i Japonia. Poważne ryzyka załamania cen na rynku nieruchomości istnieją w Chinach. Prognozy wzrostu gospodarczego dla tego kraju nie uległy jednak zmianie. Nieco lepiej niż zakładano pół roku temu radzić mają sobie w 2014 r. Stany Zjednoczone i Indie. Fundusz jako solidne ocenia gospodarki Kanady, Szwecji, Norwegii i Wlk. Bryt.
Ogółem światowa gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,3 proc. (o 0,4 pp. mniej niż szacowano w kwietniu), a w przyszłym zwiększy się o 3,8 proc. (wobec 4,0 proc. wcześniej). Motorem rozwoju pozostaną kraje wschodzące. W rozwiniętych nadal ciężarem będzie spuścizna, która wywołała ostatni kryzys – nadmierne zadłużenie sektora publicznego oraz gospodarstw domowych. Poważne zagrożenia niesie również wzrost napięć geopolitycznych, chronicznie słaba gospodarka Europy oraz nadmierna pewność graczy wynikająca z długiego okresu obowiązywania niskich stóp procentowych. MFW przestrzega, że w niektórych obszarach rynków występuje niedoszacowanie w/w ryzyk.

Fundusz spodziewa się, że w tym i przyszłym roku największa gospodarka świata utrzyma względnie wysokie, ok. 3-procentowe tempo wzrostu PKB. Strefa euro będzie rozwijała się w tempie, odpowiednio, 0,8 i 1,3 proc. (Spodziewamy się, że w kwietniu szacunek dla 2015 r. zostanie ponownie obniżony). Na 30 proc. MFW wycenia szanse, że w UE18 pojawi się deflacja. Na 40 proc., że strefa euro wpadnie w trzecią na przestrzeni ostatnich sześciu lat recesję.
W skali całego świata Fundusz zaleca utrzymanie programów stymulacji aktywności oraz reform strukturalnych, które mają być lekarstwem na krótkoterminową słabość popytu oraz średnioterminowe ryzyka związane z niskim dynamiką wzrostu produktywności oraz starzejącym się społeczeństwem. MFW nie zaleca już, jak w poprzednich raportach, zwiększenia ekspansywności polityki fiskalnej. Rozwinięte gospodarki, szczególnie Japonia, powinny zmniejszać zadłużenie. Niemcom proponuje się inwestycje w infrastrukturę oraz ograniczenie nadwyżki handlowej.

EURPLN: Dzisiejsza decyzja RPP niesie ze sobą dozę niepewności odnośnie skali cięcia stóp procentowych. Skłaniamy się ku scenariuszowi redukcji oprocentowania o 50 pb., co powinno negatywnie wpłynąć na wycenę polskiej waluty. Dałoby to dobrą okazję do bieżącej sprzedaży euro po cenie bliższej 4,20. Cięcie o 25 pb. pozostanie bez wpływu na złotego lub nieznacznie go umocni.

EURUSD: Korekta jest kontynuowana. Wieczorem kurs dotarł w bezpośrednie sąsiedztwo 27. figury. Sesja rozpoczyna się tuż poniżej zamknięcia europejskiej części sesji, co daje względnie dobrą okazję do otwarcia długich pozycji dla spóźnialskich. Celem na najbliższe kilka dni pozostaje poziom 1,28.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

10:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

10:11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

10:09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.
Wrócą wojny handlowe?

Wrócą wojny handlowe?

2025-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Wczorajsze niezłe dane Departamentu Pracy USA sprawiły, że rynek w zasadzie skreślił jakiekolwiek dywagacje, co do możliwości cięcia stóp przez FED jeszcze w końcu lipca. Dolar nie zyskał jednak wiele, gdyż pojawiły się inne wątki.
Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

2025-07-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W czerwcu amerykański rynek pracy wyraźnie osłabł, co potwierdzają dane z raportu ADP. Po raz pierwszy od ponad dwóch lat sektor prywatny odnotował spadek liczby miejsc pracy – firmy zlikwidowały łącznie 33 tys. etatów. Największy ubytek zatrudnienia wystąpił w usługach, szczególnie w sektorach usług profesjonalnych, ochrony zdrowia i edukacji, które razem straciły 66 tys. miejsc pracy. Jednocześnie wzrost zatrudnienia odnotowano w przemyśle, budownictwie i górnictwie.
Napięty dzień na rynkach

Napięty dzień na rynkach

2025-07-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejszy kalendarz jest bardzo napięty, ponieważ dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane dzień wcześniej ze względu na zamknięcie rynków amerykańskich w piątek z okazji święta 4 lipca. Co więcej, inwestorzy poznają kluczowe dane PMI z Europy oraz USA, dane ISM z USA, a także najnowsze komentarze Prezesa Glapińskiego w sprawie stóp procentowych.
EURUSD chwilowo powyżej 1,18

EURUSD chwilowo powyżej 1,18

2025-07-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek rano dolar wypada mieszanie, chociaż w poniedziałek po południu znów stracił na wartości. To pokazuje, że stroną sprzedającą są bardziej amerykańscy inwestorzy. Motywy są wciąż takie same, choć teraz dochodzi do tego wątek ustawy podatkowej Trumpa, która jest forsowana w Senacie i ma szanse trafić ponownie do Izby Reprezentantów jeszcze w tym tygodniu. Perspektywa dalszego wzrostu zadłużenia i nierównowagi w budżecie jest argumentem za dalszym spadkiem dolara.
Decydujące dni w sporze handlowym UE–USA

Decydujące dni w sporze handlowym UE–USA

2025-07-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwające negocjacje handlowe pomiędzy Unią Europejską a administracją Donalda Trumpa wchodzą w decydującą fazę, a ich wynik może mieć istotny wpływ na rynki finansowe. Do 9 lipca strony muszą osiągnąć porozumienie, aby uniknąć drastycznego wzrostu ceł – w przeciwnym razie większość eksportu UE do USA może zostać objęta 50-procentowymi taryfami.