Rynek pod rządami dolara

Rynek pod rządami dolara
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2014-10-04 (00:28)

Na starcie miesiąca dane z USA zachwiały pewnością siebie kupujących dolara. Słabszy odczyt ISM podsycił wątpliwości, czy rajd dolara nie był za mocny i za szybki. Ale bardzo dobry raport z rynku pracy w piątek uczynił handel na rynek walutowym jednostronnym na korzyść amerykańskiego dolara.

W międzyczasie posiedzenie EBC nie przyniosło niespodzianek, a odczyt PMI dla polskiego przemysłu był neutralny dla złotego.

Przed piątkiem dane makro z amerykańskiej gospodarki nie dawały klarownych sygnałów na temat kondycji rynku pracy USA, dlatego niejako z ulgą odebrany został wysoki odczyt przyrostu zatrudniania we wrześniu. W sektorze pozarolniczym przybyło 248 tys. nowych miejsc pracy, dużo powyżej oczekiwanych 215 tys. Dodatkowo rewizji został podany odczyt sierpniowy, gdzie przybyło 180 tys. miejsc pracy, o 38 tys. więcej niż raportowano pierwotnie. Stopa bezrobocia nieoczekiwanie spadła do 5,9 proc., czyli poziomu, którego Fed oczekiwał dopiero na koniec roku. Na minus odznaczyła się jedynie dynamika płacy godzinowej, która m/m była płaska (prog. 0,2 proc.), co sugeruje, że rynek pracy nie jest jeszcze na tyle zdrowy, aby generować presję płacową. W ogólnym rozrachunku jednak dane przyniosły pozytywny impuls dla dolara i na koniec tygodnia obserwujemy EUR/USD blisko 1,25, USD/JPY podchodzącego pod 110, a GBP/USD nurkuje poniżej 1,60.

Od końca sierpnia pro-dolarowy sentyment niemal nieprzerwanie dominuje na rynku walutowym, choć na uwadze należy mieć fakt, że po dzisiejszym dniu następna kluczowa publikacja z gospodarki USA pojawi się dopiero 15 października, tak więc stoimy w obliczu prawie dwutygodniowej pauzy w impulsach dla handlu. W rezultacie wzrasta ryzyk, że z części dzisiejszych zakupów dolara zostaną zrealizowane zyski. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, że każda korekta będzie wykorzystywana jako okazja do odnowienia długich pozycji, gdyż fundamentalnie dolar w gronie G4 prezentuje najsilniejsze perspektywy.

ECB pozostaje skryty

Mało konkretów usłyszeliśmy ze strony Mario Draghiego w trakcie konferencji prasowej po czwartkowym posiedzeniu ECB. Prezes ECB przedstawił jedynie założenia czasowe dla programów skupu aktywów. Skup listów zastawnych ruszy w połowie października, z kolei dla papierów wartościowych zabezpieczonych innymi aktywami (ABS) zakupy wystartują w czwartym kwartale 2014 r. Oba programy potrwają co najmniej dwa lata. Wartości kwotowe pozostają tajemnicą.
Na podstawie tak zdawkowej wypowiedzi (której prawie w żaden sposób nie wzbogaciły opublikowane później na stronie ECB pisemne komunikaty dedykowane obu programom) ciężko jest określić, jak agresywny będzie bank w powiększaniu sumy bilansowej. Mario Draghi zapewniał tylko, że w skutek działań banku istotnie zwiększy się płynność na europejskim rynku finansowym, co finalnie ma przynieść wzrost inwestycji w gospodarce.

Rynek finansowy oczekiwał określenia jakiegoś celu, czy to w wolumenie skupu, czy we wskaźnikach gospodarczych. Rozczarowanie okazali sprzedający euro, którzy częściowo zamykali krótkie pozycje w unijnej walucie (choć wzrosty EUR/USD szybko zostały zniwelowane). Ogólnie posiedzenie zbyt wiele jednak nie zmienia w kontekście oceny perspektyw euro, gdyż nie zamyka drogi dla szerokiego skupu obligacji skarbowych państw strefy euro przez ECB. Stąd dalej oczekujemy niższych poziomów EUR/USD do końca roku, choć tempo spadków powinno być wolniejsze i niewykluczone, że przeplecione jakąś korektą.

Przebłyski optymizmu z polskiego przemysłu

We wrześniowym odczycie indeksu PMI dla polskiego przemysłu dało się znaleźć pozytywne i negatywne akcenty. Indeks menadżerów logistyki polskiego sektora przemysłowego, z wyprzedzeniem informujący o stanie koniunktury w gospodarce, nieoczekiwanie wzrósł do 49,5 z 49 w sierpniu (prog. 48,7). Z jednej strony jest to dobra wiadomość, gdyż jest to pierwszy od lutego wzrost wskaźnika i świadczy o tym, że przedsiębiorcy z mniejszym pesymizmem patrzą w przyszłość. Z drugiej strony jednak indeks w dalszym ciągu pozostaje poniżej 50 pkt, rozgraniczającego recesję od ekspansji w sektorze. Zatem wydźwięk raportu był neutralny i nie dziwił brak reakcji rynku złotego. W ogóle w całym tygodniu EUR/PLN był nadzwyczaj stabilny (biorąc pod uwagę to, co się działo na rynkach zewnętrznych) i utrzymywał wahania blisko 4,18.
Uważamy, że Polska gospodarka najgorsze ma już za sobą i dzisiejsze dane częściowo potwierdzają ten pogląd. W naszej ocenie kolejne kwartały powinny przynieść przyspieszenie wzrostu gospodarczego, co powinno wyróżniać nasz kraj na tle innych rynków wschodzących, a przez to wpływać pozytywnie na złotego. Podtrzymujemy nasze oczekiwania aprecjacji złotego do 4,12 za euro na koniec roku.

Źródło: Konrad Białas, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

10:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

10:11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

10:09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.
Wrócą wojny handlowe?

Wrócą wojny handlowe?

2025-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Wczorajsze niezłe dane Departamentu Pracy USA sprawiły, że rynek w zasadzie skreślił jakiekolwiek dywagacje, co do możliwości cięcia stóp przez FED jeszcze w końcu lipca. Dolar nie zyskał jednak wiele, gdyż pojawiły się inne wątki.
Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

2025-07-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W czerwcu amerykański rynek pracy wyraźnie osłabł, co potwierdzają dane z raportu ADP. Po raz pierwszy od ponad dwóch lat sektor prywatny odnotował spadek liczby miejsc pracy – firmy zlikwidowały łącznie 33 tys. etatów. Największy ubytek zatrudnienia wystąpił w usługach, szczególnie w sektorach usług profesjonalnych, ochrony zdrowia i edukacji, które razem straciły 66 tys. miejsc pracy. Jednocześnie wzrost zatrudnienia odnotowano w przemyśle, budownictwie i górnictwie.
Napięty dzień na rynkach

Napięty dzień na rynkach

2025-07-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejszy kalendarz jest bardzo napięty, ponieważ dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane dzień wcześniej ze względu na zamknięcie rynków amerykańskich w piątek z okazji święta 4 lipca. Co więcej, inwestorzy poznają kluczowe dane PMI z Europy oraz USA, dane ISM z USA, a także najnowsze komentarze Prezesa Glapińskiego w sprawie stóp procentowych.
EURUSD chwilowo powyżej 1,18

EURUSD chwilowo powyżej 1,18

2025-07-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek rano dolar wypada mieszanie, chociaż w poniedziałek po południu znów stracił na wartości. To pokazuje, że stroną sprzedającą są bardziej amerykańscy inwestorzy. Motywy są wciąż takie same, choć teraz dochodzi do tego wątek ustawy podatkowej Trumpa, która jest forsowana w Senacie i ma szanse trafić ponownie do Izby Reprezentantów jeszcze w tym tygodniu. Perspektywa dalszego wzrostu zadłużenia i nierównowagi w budżecie jest argumentem za dalszym spadkiem dolara.
Decydujące dni w sporze handlowym UE–USA

Decydujące dni w sporze handlowym UE–USA

2025-07-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwające negocjacje handlowe pomiędzy Unią Europejską a administracją Donalda Trumpa wchodzą w decydującą fazę, a ich wynik może mieć istotny wpływ na rynki finansowe. Do 9 lipca strony muszą osiągnąć porozumienie, aby uniknąć drastycznego wzrostu ceł – w przeciwnym razie większość eksportu UE do USA może zostać objęta 50-procentowymi taryfami.