USD nadal zwyżkuje przed ważnymi wydarzeniami

USD nadal zwyżkuje przed ważnymi wydarzeniami
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-10-01 (15:13)

Po opublikowanym w nocy dość słabym raporcie na temat sprzedaży detalicznej w Australii waluta tego kraju odnotowała kolejną rundę strat, która sprowadziła kurs AUD/USD do niemal „doskonałego” testu minimum z 2014 r. w pobliżu poziomu 0,8660.

Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia trudno stwierdzić, co podbija notowania tej pary oprócz kiepskich danych ze Stanów Zjednoczonych, jakie zapewne poznamy w najbliższych dniach. 

NZD/USD znalazł się pod dużo mniejszą presją, gdyż AUD/NZD mocno cofnął się po niedawnej zwyżce. Moim zdaniem na AUD/NZD nadal będą dominować wzrosty, jeśli apetyt na ryzyko będzie teraz słabł. Pod względem technicznym na indeksie S&P 500 układ jest raczej spadkowy, dla potwierdzenia potrzebny jest jednak jeszcze ruch ku dołowi.
 
Jeśli chodzi o inne rejony, parze USD/JPY udało się wychylić głowę ponad poziom 110. Jednak kupujących było tam niewielu, gdyż po dość kiepskim zamknięciu wczorajszych notowań w Nowym Jorku apetyt na ryzyko w Azji był bardzo słaby. Faktycznie wydaje się, że negatywna korelacja między JPY a apetytem na ryzyko być może nieco słabnie - mimo to jednak dla lepszego przetestowania tej teorii potrzebna byłaby 2% wyprzedaż na rynkach amerykańskich. 

Indeks PMI dla przemysłu w Chinach okazał się zgodny z oczekiwaniami, chociaż nie wygląda na to, by rynek bardzo wierzył w dokładność oficjalnych danych, takich jak wspomniany wskaźnik.

USD/CAD przekroczył poziom 1,1200 po raz pierwszy od marca, po bardzo słabym wyniku PKB za lipiec. Jeśli dane z gospodarki amerykańskiej, które poznamy do końca tygodnia, okażą się mocne, trudno dostrzec coś, co mogłoby powstrzymać tę parę przed przetestowaniem rejonów powyżej maksimum za 2014 r., czyli 1,1278, i przed dojściem nawet do 1,1420, jeśli założymy, że mamy do czynienia z trzecią falą, a w prognozach oprzemy się na poprzedniej (patrz wykres poniżej).

Jeśli chodzi o inne waluty, norweska korona odnotowała silną zwyżkę, gdyż w październiku bank centralny po raz pierwszy kupi NOK (przekierowując przychody z eksportu ropy na finansowanie wydatków rządu), a transakcja ta wyniesie ok. 250 mln NOK.

Z punktu widzenia przepływów jest to korzystne dla NOK, ale niekorzystne w szerszym ujęciu, gdyż fakt ten przypomina nam, że Norwegia powoli zaczyna odnotowywać mniejsze nadwyżki zewnętrzne z powodu kurczących się przychodów z ropy, a przy tym nie utrzymuje dyscypliny fiskalnej.

Co dalej?

Rano opublikowano wskaźniki PMI dla państw peryferyjnych strefy euro, jak również ostateczne wyniki dla Francji, Niemiec i strefy euro jako całości. Zaplanowany na późniejszą godzinę indeks PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii za wrzesień jest jedną z pierwszych interesujących informacji od emocjonującego referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

Następnie nieco później poznamy też wskaźnik ISM dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych, a także informacje ADP o zmianie w zatrudnieniu, które budzą rozterki w stylu „czy powinniśmy się tym przejmować, czy nie?”. W okolicach tej drugiej publikacji rynek będzie przeczulony, biorąc pod uwagę, jak bardzo rozciągnęła się aktualna zwyżka USD oraz fakt, że dane z rynku pracy mają krytyczne znaczenie dla polityki amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Jej prezes, Janet Yellen, przechodzi samą siebie dystansując się od odpowiedzialności za dalszy kształt polityki pieniężnej i podkreślając, że to napływające dane posłużą jako wskazówka na przyszłość. 

Oczywiście wszelkie reakcje na dane ADP powinny mieć ograniczony zakres, ponieważ za dużo ważniejszą uznaje się informację o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, którą poznamy w piątek; ponadto dane ADP często okazują się kiepskim wskaźnikiem prognostycznym.

Na jutrzejszym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego istotne będą szczegółowe informacje co do charakteru i wielkości planów zakupowych EBC; ważne jest również to, czy Draghiemu uda się zaimponować rynkowi wielkością potencjalnego programu skupu aktywów, a także czy rynek wierzy, że ilość papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami, które można by kupić, jest wystarczająco duża. 

Oczywiście, jeśli bank centralny zaoferuje, że coś kupi, wiele banków będzie próbowało przetworzyć jakieś produkty, które same kupują, aby przekazać je dalej bankowi centralnemu. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że wyjątkowo gołębie rezultaty posiedzenia EBC i szczególnie mocne dane z USA za ten cykl spowodują na EUR/USD ostatnie, szczytowe przyspieszenie spadków do zaskakująco niskich poziomów, po czym zacznie się dłuższy okres konsolidacji.

Najważniejsze dane ekonomiczne

Australia – wskaźnik AiG Performance of Manufacturing Index we wrześniu wyniósł 46,5 pkt. wobec 47,3 pkt. w sierpniu. 
Japonia – wskaźnik Tankan dla dużych producentów przemysłowych w III kw. wyniósł 13 pkt. wobec przewidywanych 10 pkt. i 12 pkt. w II kw.
Japonia – wskaźnik Tankan dla prognoz dla dużych producentów przemysłowych w III kw. wyniósł 13 pkt. zgodnie z oczekiwaniami, wobec 15 pkt. w II kw.
Japonia – wskaźnik Tankan dla dużych przedsiębiorstw spoza sektora pozaprzemysłowego w III kw. wyniósł 13 pkt. wobec przewidywanych 17 pkt. i 19 pkt. w II kw.
Japonia – wskaźnik Tankan dla prognoz dla dużych przedsiębiorstw spoza sektora przemysłowego w III kw. wyniósł 14 pkt. wobec przewidywanych 18 pkt. i 19 pkt. w II kw.
Australia – indeks cen domów wg RPData/Rismark we wrześniu wzrósł +0,1% 
Chiny – we wrześniu PMI w przemyśle wyniósł 51,1 pkt. wobec przewidywanych 51,0 pkt. i 51,0 pkt. odnotowanych w sierpniu. 
Australia - wskaźnik sprzedaży detalicznej w sierpniu wzrósł +0,1% m/m, w porównaniu z przewidywanym +0,4% i lipcowym +0,4% 

Główne wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

Norwegia – indeks PMI dla przemysłu we wrześniu (07:00)
Hiszpania – indeks PMI dla przemysłu wg Markit we wrześniu (07:15)
Włochy – indeks PMI dla przemysłu wg Markit/ADACI we wrześniu (07:45)
Francja – ostateczny indeks PMI dla przemysłu wg Markit we wrześniu (07:50)
Niemcy – ostateczny wskaźnik PMI dla przemysłu we wrześniu (07:55)
Strefa euro – ostateczny wskaźnik PMI dla przemysłu wg Markit we wrześniu (08:00)
Wielka Brytania – indeks PMI dla przemysłu wg Markit we wrześniu (08:30)
Wielka Brytania – przemówienie Fishera z Bank of England (11:00)
Stany Zjednoczone – wskaźnik zmiany zatrudnienia we wrześniu wg ADP (12:15)
Kanada – indeks PMI dla przemysłu wg RBC we wrześniu (13:30)
Stany Zjednoczone – ostateczny indeks PMI dla przemysłu wg Markit we wrześniu (13:45)
Stany Zjednoczone – indeks ISM dla przemysłu we wrześniu (14:00)
Wielka Brytania – przemówienie Forbesa z Bank of England (17:30)
Australia – przemówienie Edeya i Ellis z RBA (22:30)
Australia - wskaźnik sprzedaży nowych domów wg HIA w sierpniu (01:00)
Australia – bilans handlowy w sierpniu (01:30)
Australia - liczba lokali oddanych do użytku w sierpniu (01:30)
Australia - raport roczny RBA (05:15)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump pod presją i w natarciu

Trump pod presją i w natarciu

2025-04-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Podczas wystąpienia w Michigan, których celem było podsumowanie pierwszych 100 dni rządów Donalda Trumpa, prezydent poruszył kilka kluczowych kwestii gospodarczych i politycznych, które wywołały szerokie reakcje. Trump ponownie skrytykował przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, podkreślając, że osobiście „wie więcej o stopach procentowych” niż szef Fed. Zarzucił Powellowi brak efektywności, choć zaznaczył jednocześnie, że nie planuje jego odwołania.
Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

2025-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

2025-04-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

2025-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.