Kolejne sankcje UE wobec Rosji. Jaka będzie odpowiedź?

Kolejne sankcje UE wobec Rosji. Jaka będzie odpowiedź?
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2014-09-12 (09:58)

Z opóźnieniem, ale ogłoszone zostały nowe restrykcje UE wobec Rosji. W reakcji rubel spadł do dolara do najniższego poziomu w historii. Złoty stabilny, ale wciąż narażony na osłabienie w sytuacji wprowadzenia silnych retorsji ze strony Federacji. W centrum uwagi odczyt sprzedaży detalicznej z USA.

Kolejna sesja bez zmiany obrazu rynku na podstawowych parach walut. Złoty stabilny. Kurs EUR/PLN wciąż poniżej 4,20, USD/PLN lekko zniżkował w czwartek. Obligacje bez silniejszych wahań cen. Wyraźnie słabiej zachowywała się warszawska Giełda Papierów Wartościowych.
Unia Europejska ostatecznie ogłosiła zaostrzenie sankcji skierowanych przeciwko Rosji za naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy. Wzmocnione zostały mechanizmy blokowania rosyjskich firm do europejskiego rynku kapitałowego. Od dziś 5 największych banków oraz 3 największe firmy sektora obronnego nie będą mogły pożyczać pieniędzy w krajach Unii. Zakazano również działalności rosyjskich firm brokerskich na rynku finansowym. Rozszerzone zostały również obostrzenia w eksporcie tzw. dóbr podwójnego zastosowania. Zablokowano również dostarczanie usług technologii wierceń pod wodą oraz eksploracji ropy naftowej na Arktyce. Dwadzieścia cztery kolejne osoby głęboko zaangażowane w destabilizację Ukrainy zostały włączone na listę z zakazem wjazdu na teren Unii Europejskiej oraz będą miały zamrożone aktywa. Nowe środki uzgodniono już w poniedziałek. Oficjalną przyczyną opóźnienia w ich ogłoszeniu jest chęć utrzymania podpisanego we wtorek zawieszenia broni w Donbasie. Nie da się jednak ukryć, że podobne przesunięcia w czasie powodują osłabienie działania sankcji poprzez danie dodatkowego czasu na podpisanie wcześniej umów i odpowiednie dostosowania osobom i podmiotom, których teoretycznie mają one dotyczyć. Niemniej, kolejne restrykcje stały się faktem. Wraz z uchwalonymi wcześniej najpóźniej jesienią powinny zacząć silniej doskwierać rosyjskiej gospodarce i objętych nimi obywateli. Choć na sankcjach tracą wszyscy, w tym kontekście można powiedzieć, że czas działa na niekorzyść Rosji. Na doniesienia o nowych działaniach rubel zareagował dalszym osłabieniem. Kurs USD/RUB wzrósł do najwyższego w historii poziomu (37,63).

Z informacji z kraju wato odnotować dalszy spadek dostaw gazu ze wschodu, o którym poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W środę zaobserwowano blisko 50 proc. mniejszy przesył niż zakontraktowano w umowie z Gazpromem. Tym razem rosyjski monopolista potwierdził, że kontrakt realizowany jest w ograniczonej formie.

Na dziś zaplanowanych jest kilka istotnych publikacji z gospodarek. Rozpoczynamy odczytem produkcji przemysłowej ze strefy euro (za lipiec, więc najpewniej nie pokaże jeszcze zmian, jakie zaszły w związku z wprowadzeniem embarga handlowego). Popołudniu ważne dane o sprzedaży detalicznej z USA i nastrojach amerykańskich konsumentów.

EURPLN: Brak większych zmian na rynku. Kurs wciąż poniżej 4,20. Brak drugiej szansy na lepsze kupno euro. Zaostrzenie sankcji oraz oczekiwanie na odpowiedź Rosji może mieć negatywne przełożenie na złotego. Przy tracącym rublu szanse na wzmocnienie polskiej waluty są niewielkie. Zasięg wzrostów nie przekroczy dziś poziomu 4,2150.

EURUSD: Stabilizacja bez poważniejszych oznak silniejszego odbicia. Szanse na głębsze odreagowanie z każdym dniem maleją. Czas działa na niekorzyść wspólnej waluty. Dopiero ewentualna pozytywna niespodzianka podczas przyszłotygodniowego posiedzenia Fed będzie w stanie wywołać falę zamykania długich pozycji na dolarze. Przedział wahań 1,2900-1,2960 zostanie dziś zachowany.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

10:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

10:11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

10:09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.
Wrócą wojny handlowe?

Wrócą wojny handlowe?

2025-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Wczorajsze niezłe dane Departamentu Pracy USA sprawiły, że rynek w zasadzie skreślił jakiekolwiek dywagacje, co do możliwości cięcia stóp przez FED jeszcze w końcu lipca. Dolar nie zyskał jednak wiele, gdyż pojawiły się inne wątki.
Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

2025-07-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W czerwcu amerykański rynek pracy wyraźnie osłabł, co potwierdzają dane z raportu ADP. Po raz pierwszy od ponad dwóch lat sektor prywatny odnotował spadek liczby miejsc pracy – firmy zlikwidowały łącznie 33 tys. etatów. Największy ubytek zatrudnienia wystąpił w usługach, szczególnie w sektorach usług profesjonalnych, ochrony zdrowia i edukacji, które razem straciły 66 tys. miejsc pracy. Jednocześnie wzrost zatrudnienia odnotowano w przemyśle, budownictwie i górnictwie.
Napięty dzień na rynkach

Napięty dzień na rynkach

2025-07-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejszy kalendarz jest bardzo napięty, ponieważ dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane dzień wcześniej ze względu na zamknięcie rynków amerykańskich w piątek z okazji święta 4 lipca. Co więcej, inwestorzy poznają kluczowe dane PMI z Europy oraz USA, dane ISM z USA, a także najnowsze komentarze Prezesa Glapińskiego w sprawie stóp procentowych.
EURUSD chwilowo powyżej 1,18

EURUSD chwilowo powyżej 1,18

2025-07-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek rano dolar wypada mieszanie, chociaż w poniedziałek po południu znów stracił na wartości. To pokazuje, że stroną sprzedającą są bardziej amerykańscy inwestorzy. Motywy są wciąż takie same, choć teraz dochodzi do tego wątek ustawy podatkowej Trumpa, która jest forsowana w Senacie i ma szanse trafić ponownie do Izby Reprezentantów jeszcze w tym tygodniu. Perspektywa dalszego wzrostu zadłużenia i nierównowagi w budżecie jest argumentem za dalszym spadkiem dolara.
Decydujące dni w sporze handlowym UE–USA

Decydujące dni w sporze handlowym UE–USA

2025-07-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwające negocjacje handlowe pomiędzy Unią Europejską a administracją Donalda Trumpa wchodzą w decydującą fazę, a ich wynik może mieć istotny wpływ na rynki finansowe. Do 9 lipca strony muszą osiągnąć porozumienie, aby uniknąć drastycznego wzrostu ceł – w przeciwnym razie większość eksportu UE do USA może zostać objęta 50-procentowymi taryfami.