Dolar australijski rusza z miejsca

Dolar australijski rusza z miejsca
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-09-10 (17:33)

Po okresie nudy i pozostawania w przedziale, para AUD/USD nieoczekiwanie gwałtownie straciła na wartości po przełamaniu kluczowego przedziału i formacji połowicznej głowy i ramion.

AUD testuje obszary poniżej 0,9000

Po przekroczeniu 200-dniowej średniej ruchomej, kolejne wartości docelowe kształtują się nieco poniżej poziomu 0,9000. Należy zauważyć, że spadek waluty australijskiej jest znacznie szybszy, niż ostatnie ruchy w parze EUR/USD. Tam akcja do pewnego stopnia uległa zatrzymaniu, a biorąc pod uwagę otoczenie niechętne ryzyku, możliwe, że para EUR/USD pozostanie stosunkowo stabilna, natomiast euro pójdzie w ślady USD, ponieważ gwałtownie się umacnia w stosunku do mniejszych walut. Przyjrzyjmy się wykresowi dla pary EUR/AUD i zastanówmy się, co to może oznaczać.

Wykres: EUR/AUD

Mocny powrót z dołków odnotowanych po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego sugeruje koniec spadków w parze EUR/AUD w najbliższym czasie. Podejrzewam, że to oznaka negatywnej korelacji euro z apetytem na ryzyko, ponieważ wczorajsza sesja na Wall Street była stosunkowo słaba, aczkolwiek większa część tej akcji wynika z osłabienia dolara australijskiego. 

Jeżeli apetyt na ryzyko w najbliższym czasie jeszcze bardziej osłabnie, przewiduję wzrost w tej parze. W przypadku, gdy akcja się zatrzyma, głównym wsparciem może być poziom 1,4000, natomiast w przypadku, gdy raport w sprawie zatrudnienia w Australii dzisiejszej nocy okaże się niekorzystny, squeeze w tej parze będzie kontynuowany.

Osłabienie AUD jest wynikiem zmian technicznych na wykresie pary AUD/USD, ale również spadku wartości metali przemysłowych oraz zdecydowanego spadku zaufania konsumentów we wrześniu, o czym dowiedzieliśmy się ubiegłej nocy. Dzisiejszej nocy poznamy raport w sprawie zatrudnienia w Australii w sierpniu, który będzie kluczowy dla dalszego kursu waluty australijskiej.

Warto zauważyć, że osłabienie na rynkach akcji nie wpłynęło wczoraj na aprecjację jena. Nie był to realny test dawnej negatywnej korelacji pomiędzy apetytem na ryzyko a walutą japońską, ponieważ rozmiar wyprzedaży był stosunkowo niewielki, jednak czekam na dalsze sygnały, że relacja ta słabnie, wskazujące, że jen pozostanie słaby na wszystkich rynkach.

Co dalej?

Należy zwrócić uwagę na norweski raport w sprawie CPI dziś rano. Waluta norweska wydaje się słabnąć, podobnie jak wiele innych mniejszych walut, a osłabienie to może się jeszcze pogłębić w efekcie niższego niż przewidywano odczytu, a nawet - być może - bez względu na wynik odczytu, ponieważ ceny ropy gwałtownie spadły w ciągu ostatnich kilku tygodni, w tym cena ropy Brent poniżej 100 USD za baryłkę. Od połowy 2012 r. jedynie raz widzieliśmy tygodniowe zamknięcie poniżej 100 dolarów.

Ponadto należy zwrócić uwagę na dzisiejsze wystąpienie prezesa Bank of England, Marka Carneya, i pozostałych członków Komitetu Polityki Pieniężnej przed komisją parlamentarną w związku z ewentualnym uzyskaniem niepodległości przez Szkocję.

Dzisiejszej nocy Reserve Bank of New Zealand ogłosi, czy zamierza kontynuować podwyższanie oficjalnej stopy gotówkowej (official cash rate, OCR). W bieżącym roku stopa ta podwyższana była już czterokrotnie, za każdym razem o 25 punkty bazowe. Po mocnej interwencyjnej retoryce prezesa Graeme'a Wheelera w ostatnich miesiącach, rynek nie spodziewa się tym razem podwyżki stopy procentowej. 

Umożliwiło to walucie nowozelandzkiej gwałtowne osłabnięcie na wszystkich rynkach, mimo iż w ostatnich dniach para AUD/NZD odnotowała znaczne straty po tym, jak dolar australijski nieco się umocnił. Spodziewam się, że Wheeler i spółka przyjmą neutralne podejście do stóp oraz sztywną retorykę, aby zapobiec kolejnym wzrostom kursowym po tym, jak najwyraźniej osiągnęliśmy punkt zwrotny. Spadek w parze NZD/USD może ostatecznie zostać wznowiony po możliwym odbiciu.

Jak długo potrwa hossa dolarowa?

Trwa nowa sekularna hossa dolarowa, która może utrzymać się w najbliższym okresie aż do posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w przyszłym tygodniu, podczas którego Fed najpewniej wygłosi stosunkowo jastrzębie oświadczenie i przedstawi odpowiednie projekcje, aby uniknąć fali konsolidacji. 

Trudno mi dostrzec cokolwiek poza powolną korektą o charakterze językowym, aczkolwiek jastrzębie mogą wyrazić swój sprzeciw w przypadku, gdy oświadczenie nie okaże się wystarczająco zdecydowane. Przesunięcie mediany przewidywań „punktowych” (tzw. dot plot) w górę może zapewnić amunicję bykom dolarowym.

Najważniejsze dane ekonomiczne

Japonia: wskaźnik PPI w sierpniu wyniósł -0,2% w ujęciu miesiąc do miesiąca i +3,9% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio 0,0%/+4,1% oraz odnotowanym w lipcu +4,3% w ujęciu rok do roku.

Japonia: zamówienia na maszyny w lipcu wykazały +3,5% w ujęciu miesiąc do miesiąca i +1,1% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +4,0%/0,5% oraz odnotowanym w czerwcu -3,0% w ujęciu rok do roku.
 
Australia: wskaźnik zaufania konsumentów Westpack we wrześniu wyniósł 94,0 w porównaniu z 98,5 odnotowanym w sierpniu. 

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

Norwegia: wskaźnik CPI w sierpniu (08:00) 
Wielka Brytania: wystąpienie Carneya z Bank of England oraz innych członków Komitetu Polityki Pieniężnej w parlamencie (13:45) 
Strefa euro: wystąpienie Buch z Bundesbank (14:00)
Strefa euro: wystąpienie Merscha z EBC (15:00)
Nowa Zelandia: ogłoszenie wysokości oficjalnej stopy gotówkowej przez RBNZ (21:00) 
Nowa Zelandia: konferencja prasowa prezesa RBNZ, Wheelera (21:05) 
Wielka Brytania: bilans cen domów RICS w sierpniu (23:01)
Chiny: wskaźnik CPI/PPI w sierpniu (01:30) 
Australia: zmiana zatrudnienia i stopa bezrobocia w sierpniu (01:30)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.