Dolar australijski rusza z miejsca

Dolar australijski rusza z miejsca
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-09-10 (17:33)

Po okresie nudy i pozostawania w przedziale, para AUD/USD nieoczekiwanie gwałtownie straciła na wartości po przełamaniu kluczowego przedziału i formacji połowicznej głowy i ramion.

AUD testuje obszary poniżej 0,9000

Po przekroczeniu 200-dniowej średniej ruchomej, kolejne wartości docelowe kształtują się nieco poniżej poziomu 0,9000. Należy zauważyć, że spadek waluty australijskiej jest znacznie szybszy, niż ostatnie ruchy w parze EUR/USD. Tam akcja do pewnego stopnia uległa zatrzymaniu, a biorąc pod uwagę otoczenie niechętne ryzyku, możliwe, że para EUR/USD pozostanie stosunkowo stabilna, natomiast euro pójdzie w ślady USD, ponieważ gwałtownie się umacnia w stosunku do mniejszych walut. Przyjrzyjmy się wykresowi dla pary EUR/AUD i zastanówmy się, co to może oznaczać.

Wykres: EUR/AUD

Mocny powrót z dołków odnotowanych po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego sugeruje koniec spadków w parze EUR/AUD w najbliższym czasie. Podejrzewam, że to oznaka negatywnej korelacji euro z apetytem na ryzyko, ponieważ wczorajsza sesja na Wall Street była stosunkowo słaba, aczkolwiek większa część tej akcji wynika z osłabienia dolara australijskiego. 

Jeżeli apetyt na ryzyko w najbliższym czasie jeszcze bardziej osłabnie, przewiduję wzrost w tej parze. W przypadku, gdy akcja się zatrzyma, głównym wsparciem może być poziom 1,4000, natomiast w przypadku, gdy raport w sprawie zatrudnienia w Australii dzisiejszej nocy okaże się niekorzystny, squeeze w tej parze będzie kontynuowany.

Osłabienie AUD jest wynikiem zmian technicznych na wykresie pary AUD/USD, ale również spadku wartości metali przemysłowych oraz zdecydowanego spadku zaufania konsumentów we wrześniu, o czym dowiedzieliśmy się ubiegłej nocy. Dzisiejszej nocy poznamy raport w sprawie zatrudnienia w Australii w sierpniu, który będzie kluczowy dla dalszego kursu waluty australijskiej.

Warto zauważyć, że osłabienie na rynkach akcji nie wpłynęło wczoraj na aprecjację jena. Nie był to realny test dawnej negatywnej korelacji pomiędzy apetytem na ryzyko a walutą japońską, ponieważ rozmiar wyprzedaży był stosunkowo niewielki, jednak czekam na dalsze sygnały, że relacja ta słabnie, wskazujące, że jen pozostanie słaby na wszystkich rynkach.

Co dalej?

Należy zwrócić uwagę na norweski raport w sprawie CPI dziś rano. Waluta norweska wydaje się słabnąć, podobnie jak wiele innych mniejszych walut, a osłabienie to może się jeszcze pogłębić w efekcie niższego niż przewidywano odczytu, a nawet - być może - bez względu na wynik odczytu, ponieważ ceny ropy gwałtownie spadły w ciągu ostatnich kilku tygodni, w tym cena ropy Brent poniżej 100 USD za baryłkę. Od połowy 2012 r. jedynie raz widzieliśmy tygodniowe zamknięcie poniżej 100 dolarów.

Ponadto należy zwrócić uwagę na dzisiejsze wystąpienie prezesa Bank of England, Marka Carneya, i pozostałych członków Komitetu Polityki Pieniężnej przed komisją parlamentarną w związku z ewentualnym uzyskaniem niepodległości przez Szkocję.

Dzisiejszej nocy Reserve Bank of New Zealand ogłosi, czy zamierza kontynuować podwyższanie oficjalnej stopy gotówkowej (official cash rate, OCR). W bieżącym roku stopa ta podwyższana była już czterokrotnie, za każdym razem o 25 punkty bazowe. Po mocnej interwencyjnej retoryce prezesa Graeme'a Wheelera w ostatnich miesiącach, rynek nie spodziewa się tym razem podwyżki stopy procentowej. 

Umożliwiło to walucie nowozelandzkiej gwałtowne osłabnięcie na wszystkich rynkach, mimo iż w ostatnich dniach para AUD/NZD odnotowała znaczne straty po tym, jak dolar australijski nieco się umocnił. Spodziewam się, że Wheeler i spółka przyjmą neutralne podejście do stóp oraz sztywną retorykę, aby zapobiec kolejnym wzrostom kursowym po tym, jak najwyraźniej osiągnęliśmy punkt zwrotny. Spadek w parze NZD/USD może ostatecznie zostać wznowiony po możliwym odbiciu.

Jak długo potrwa hossa dolarowa?

Trwa nowa sekularna hossa dolarowa, która może utrzymać się w najbliższym okresie aż do posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w przyszłym tygodniu, podczas którego Fed najpewniej wygłosi stosunkowo jastrzębie oświadczenie i przedstawi odpowiednie projekcje, aby uniknąć fali konsolidacji. 

Trudno mi dostrzec cokolwiek poza powolną korektą o charakterze językowym, aczkolwiek jastrzębie mogą wyrazić swój sprzeciw w przypadku, gdy oświadczenie nie okaże się wystarczająco zdecydowane. Przesunięcie mediany przewidywań „punktowych” (tzw. dot plot) w górę może zapewnić amunicję bykom dolarowym.

Najważniejsze dane ekonomiczne

Japonia: wskaźnik PPI w sierpniu wyniósł -0,2% w ujęciu miesiąc do miesiąca i +3,9% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio 0,0%/+4,1% oraz odnotowanym w lipcu +4,3% w ujęciu rok do roku.

Japonia: zamówienia na maszyny w lipcu wykazały +3,5% w ujęciu miesiąc do miesiąca i +1,1% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +4,0%/0,5% oraz odnotowanym w czerwcu -3,0% w ujęciu rok do roku.
 
Australia: wskaźnik zaufania konsumentów Westpack we wrześniu wyniósł 94,0 w porównaniu z 98,5 odnotowanym w sierpniu. 

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

Norwegia: wskaźnik CPI w sierpniu (08:00) 
Wielka Brytania: wystąpienie Carneya z Bank of England oraz innych członków Komitetu Polityki Pieniężnej w parlamencie (13:45) 
Strefa euro: wystąpienie Buch z Bundesbank (14:00)
Strefa euro: wystąpienie Merscha z EBC (15:00)
Nowa Zelandia: ogłoszenie wysokości oficjalnej stopy gotówkowej przez RBNZ (21:00) 
Nowa Zelandia: konferencja prasowa prezesa RBNZ, Wheelera (21:05) 
Wielka Brytania: bilans cen domów RICS w sierpniu (23:01)
Chiny: wskaźnik CPI/PPI w sierpniu (01:30) 
Australia: zmiana zatrudnienia i stopa bezrobocia w sierpniu (01:30)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

10:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

10:11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

10:09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.
Wrócą wojny handlowe?

Wrócą wojny handlowe?

2025-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Wczorajsze niezłe dane Departamentu Pracy USA sprawiły, że rynek w zasadzie skreślił jakiekolwiek dywagacje, co do możliwości cięcia stóp przez FED jeszcze w końcu lipca. Dolar nie zyskał jednak wiele, gdyż pojawiły się inne wątki.
Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

2025-07-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W czerwcu amerykański rynek pracy wyraźnie osłabł, co potwierdzają dane z raportu ADP. Po raz pierwszy od ponad dwóch lat sektor prywatny odnotował spadek liczby miejsc pracy – firmy zlikwidowały łącznie 33 tys. etatów. Największy ubytek zatrudnienia wystąpił w usługach, szczególnie w sektorach usług profesjonalnych, ochrony zdrowia i edukacji, które razem straciły 66 tys. miejsc pracy. Jednocześnie wzrost zatrudnienia odnotowano w przemyśle, budownictwie i górnictwie.
Napięty dzień na rynkach

Napięty dzień na rynkach

2025-07-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejszy kalendarz jest bardzo napięty, ponieważ dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane dzień wcześniej ze względu na zamknięcie rynków amerykańskich w piątek z okazji święta 4 lipca. Co więcej, inwestorzy poznają kluczowe dane PMI z Europy oraz USA, dane ISM z USA, a także najnowsze komentarze Prezesa Glapińskiego w sprawie stóp procentowych.
EURUSD chwilowo powyżej 1,18

EURUSD chwilowo powyżej 1,18

2025-07-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek rano dolar wypada mieszanie, chociaż w poniedziałek po południu znów stracił na wartości. To pokazuje, że stroną sprzedającą są bardziej amerykańscy inwestorzy. Motywy są wciąż takie same, choć teraz dochodzi do tego wątek ustawy podatkowej Trumpa, która jest forsowana w Senacie i ma szanse trafić ponownie do Izby Reprezentantów jeszcze w tym tygodniu. Perspektywa dalszego wzrostu zadłużenia i nierównowagi w budżecie jest argumentem za dalszym spadkiem dolara.
Decydujące dni w sporze handlowym UE–USA

Decydujące dni w sporze handlowym UE–USA

2025-07-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwające negocjacje handlowe pomiędzy Unią Europejską a administracją Donalda Trumpa wchodzą w decydującą fazę, a ich wynik może mieć istotny wpływ na rynki finansowe. Do 9 lipca strony muszą osiągnąć porozumienie, aby uniknąć drastycznego wzrostu ceł – w przeciwnym razie większość eksportu UE do USA może zostać objęta 50-procentowymi taryfami.