Dane z USA nadal wspierają dolara

Dane z USA nadal wspierają dolara
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2014-09-03 (09:59)

Dziś rano dolar oddaje nieco z wczorajszych zysków osiągniętych na polu pozostałych głównych walut, jednak od strony danych makro wciąż ma najsilniejsze zaplecze. Rynek złotego czeka na decyzję RPP. Kurs EUR/PLN pozostaje stabilny blisko 4,21, a USD/PLN utrzymuje się ponad 3,20.

Spośród środowych danych z USA najmocniej wyróżnia się brak raportu ADP, który zwykł występować w pierwszą środę miesiąca. Z powodu poniedziałkowego święta, publikacja została przesunięta na czwartek, dlatego dzisiejsze kalendarium zawiera jedynie odczyt dynamiki zamówień przemysłowych oraz publikację Beżowej Księgi Fed. Dane z przemysłu (prog. 11 proc. m/m) zapewne nie będą już tak oddziaływać na dolara, jak wczorajszy odczyt ISM, który odnotował najwyższy poziom od marca 2011 r. Mimo to dodać kolejny argument za solidnymi fundamentami makro stojącymi za dolarem i razem z pozytywnym komentarzem Fed odnośnie sytuacji w gospodarce podsycać oczekiwania odnośnie podwyżek stóp procentowych. Wzrost rentowności na amerykańskimi rynku długu (rentowności 10-letnich obligacji zanotowały najsilniejszy dzienny wzrost od miesiąca do 2,43 proc.) wspiera dolara, choć jak na razie mocniejsze ruchy widać na USD/JPY (najwyżej od stycznia) niż na EUR/USD. Ta druga para pozostaje w klinczu w oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję EBC.

RPP nie obniży stóp procentowych

Naszym zdaniem Rada, mimo zauważalnego spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego i nikłej presji inflacyjnej, nie zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych. Obecna inflacja pozostaje poza wpływem władz monetarnych, ponieważ czas w jakim zmiany stóp działają na inflację wynosi od czterech do sześciu kwartałów. Zatem jeśli RPP zdecyduje się na obniżenie stóp na dzisiejszym posiedzeniu, to będzie to zwiększać inflację w drugiej połowie przyszłego roku, tymczasem już teraz tania żywność tworzy niską bazę dla inflacji na przyszły rok i zakładając brak kolejnych obniżek w trzecim kwartale 2015 r. inflacja powinna sięgnąć 1,7 proc. r/r., a zatem znaleźć się w granicach celu inflacyjnego NBP (2 proc. +/- 1 pkt proc.). Nieco inną trajektorię będzie miał wzrost gospodarczy, ponieważ w najbliższych kwartałach z uwagi na rosyjskie embargo będziemy obserwować stabilizację dynamiki PKB. Nie będzie to jednak spadek poniżej 3 pkt. proc., co dla części członków RPP jest granicą tolerancji dla spowolnienia wzrostu. Podsumowując działania podjęte przez RPP byłyby spóźnione i mogłyby doprowadzić do zbyt szybkiego wzrostu cen, który nie wynikałby z siły gospodarki tylko z popytu generowanego przez tani pieniądz.

Kanada: BoC nie zmieni stóp

Dziś o godz. 16:00 poznamy decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. O tej samej porze odbędzie się konferencja prasowa szefa BoC Stephena Poloza. Konsensus rynkowy zakłada pozostawienie głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie 1 proc. Dolar kanadyjski był w ostatnich dniach mocno zmienny. W połowie ubiegłego tygodnia zyskiwał on w wyniku informacji o przejęciu przez właściciela Burger Kinga kanadyjskiej sieci Tim Hortons. Nie wydaje się, by dzisiejsze wydarzenie mogło wpłynąć na wybuch zmienności, jednak istnieje pewne ryzyko zmiany retoryki BoC. Poprawiające się dane zarówno w obszarze wzrostu gospodarczego, jak i tempa wzrostu cen mogą wpłynąć na bardziej jastrzębi ton konferencji Poloza. Inflacja od czterech miesięcy utrzymuje się powyżej celu Banku Kanady wynoszącego 2 proc., jednak decydenci zwracają uwagę na fakt, że komfortowy dla nich jest przedział miedzy 1 proc. a 3 proc. PKB w II kwartale wzrosło o ponad 3 proc w ujęciu rocznym. Zakładamy jednak, że stanowisko Banku Kanady pozostanie neutralne, a jego szef utrzyma neutralny wydźwięk swych konferencji. Dolar kanadyjski w wyniku tych danych może nieco się osłabić.

Źródło: Departament Analiz, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.