Na celowniku komunikat FOMC w sprawie polityki pieniężnej

Na celowniku komunikat FOMC w sprawie polityki pieniężnej
Aktualności z rynku walutowego Saxo Bank
Data dodania: 2014-07-30 (14:47)

Analitycy różnie przedstawiają dzisiejsze posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Pojawia się pytanie, czy Rezerwa pod wodzą Janet Yellen ośmieli się namieszać zapowiedziami politycznymi o zabarwieniu nieco bardziej lub dużo bardziej jastrzębim, czy też będzie wolała w miarę możliwości uniknąć zamieszania aż do września.

W tym drugim przypadku bankierzy mogliby kierować się ogromną ociężałością rynków tego lata, która może inwestorom uniemożliwić przyjęcie ewentualnych znacznych zmian w uporządkowany sposób, gdy tylu uczestników rynku wyjechało na wakacje. 

Ponadto dzisiejszemu posiedzeniu nie towarzyszą żadne dodatkowe elementy: nie będzie konferencji prasowej pani prezes, ani też prognoz gospodarczych czy politycznych. Dostaniemy tylko nowy komunikat. Niektórzy twierdzą, że posiedzenie wrześniowe jest bardziej odpowiednim momentem na wprowadzenie zmian; poza tym Fed będzie miał wtedy do dyspozycji dwa kolejne cykle (z początku sierpnia i września) najważniejszych danych na temat inflacji, zatrudnienia i wzrostu ogółem. 

Pamiętajcie, że wstępny wynik PKB poznamy jeszcze dzisiaj, przed ogłoszeniem decyzji Komitetu. Często jednak w kolejnych miesiącach wskaźnik ten ulega mocnym rewizjom, tak jak w przypadku PKB za pierwszy kwartał, który we wstępnej wersji wyniósł +0,1% w ujęciu rocznym, po czym skorygowano go w dół aż do -2,9%.

Poniżej przedstawiam czynniki, które są przed tym posiedzeniem istotne, a które przyczyniły się do umocnienia USD w ostatnim czasie (chociaż spowodowały jedynie niewielkie zmiany w faktycznych oczekiwaniach rynku co do polityki Rezerwy).

Analitycy przekonani, że Fed dokona zmian wcześniej, niż na to obecnie wskazują oczekiwania rynku (maj-czerwiec przyszłego roku, ze stopami procentowymi na poziomie ok. 0,75% pod koniec 2015 r.), przypisują duże znaczenie stwierdzeniu, które padło niedawno z ust Yellen przed Kongresem, że jeśli wskaźniki rynku pracy „nadal będą ulegać poprawie” szybciej, niż to przewiduje Rezerwa, wówczas stopy procentowe wzrosną wcześniej i gwałtowniej, niż to sugerują oczekiwania uwzględnione w cenach.

W długim dokumencie zawierającym pisemną wersję wspomnianych półrocznych zeznań Yellen w sprawie stanu gospodarki i polityki pieniężnej (przedstawionych dwa tygodnie temu) znalazły się wyraźniejsze aluzje do rosnących obaw Rezerwy o stabilność finansową: wyceny akcji w konkretnych sektorach giełdowych, jak np. biotechnologia czy media społecznościowe, określono jako „przesadzone”.

Możliwe scenariusze na wieczór oraz moje szacunki co do prawdopodobieństwa ich realizacji przedstawiają się następująco:

Nastawienie od bardzo do zasadniczo gołębiego (30%). Najbardziej gołębi scenariusz co do charakteru dzisiejszego komunikatu FOMC przewiduje jedynie minimalne zmiany w opisie gospodarki i brak większych ingerencji w sformułowania użyte w sekcji poświęconej polityce.

Próbujemy mieć ciastko gołębie i zjeść ciastko jastrzębie (50%). To scenariusz podstawowy – zakłada on zaostrzenie sformułowań dotyczących zatrudnienia i inflacji, a także dodanie niezwykle subtelnych aluzji sugerujących, że ręka, która w końcu sięgnie po lewarek stóp procentowych, już zaczyna drżeć.

Nastawienie nieco bardziej jastrzębie, niż w scenariuszu podstawowym (20%). Bardziej jastrzębi charakter komunikatu, niż w scenariuszu podstawowym, jest raczej mało prawdopodobny, ale mogą się pojawić bardziej bezpośrednie wypowiedzi na temat zmiany nastawienia w zakresie polityki pieniężnej. Jak na ironię niewykluczone, że pojawi się coś wyjątkowo mglistego, sformułowanie obliczone na stworzenie wrażenia łagodności, które jednak wywoła więcej niepewności i bardziej intensywną reakcję, odpowiadającą raczej jastrzębim posunięciom, a spowodowaną właśnie wspomnianą niepewnością. Inna ewentualność jest taka, że komunikat nie będzie miał szczególnie jastrzębiego wydźwięku, ale że przynajmniej jeden z członków Komitetu zgłosi sprzeciw.

Oczywiście trzeba jeszcze rozważyć, co jest już w cenach i jak rynek zareagowałby na różne scenariusze? Sądzę, że inwestorzy uwzględniają w wycenach jedynie łagodną wersję scenariusza podstawowego – zapewne obawiają się, że Fed przyjmie w końcu postawę bardziej jastrzębią, ale jeszcze nie teraz. Na krzywej oprocentowania jest jeszcze sporo przestrzeni na znaczne przesunięcia przewidywań co do stóp procentowych Fedu. Gdyby rynek zaczął w równym stopniu spodziewać się podwyżek w marcu 2015 r., byłaby to istotna zmiana.

Pamiętajcie również, że chodzi o dwie kwestie – nie tylko o następstwa w obszarze rentowności obligacji amerykańskich, ale też o reakcję inwestorów pod kątem apetytu na ryzyko. Najbardziej gołębi scenariusz zapewne wywołałby kolejną, silną falę skłonności do ryzykownych poczynań, co osłabiłoby dolara amerykańskiego zapewne we wszystkich parach; wyjątkiem mogłaby być relacja do euro, które może utrzymać się w niższym zakresie cenowym nawet przy takim rozwoju wypadków. W przypadku gołębich rezultatów posiedzenia najsilniejsza zwyżka nastąpiłaby zapewne wśród walut surowcowych, a zwłaszcza w notowaniach dolara nowozelandzkiego, jak też walut rynków wschodzących w relacji do USD.

Realizacja najbardziej jastrzębich scenariuszy miałaby zapewne odwrotny efekt – tzn. umocnienie dolara, zwłaszcza w relacji do walut surowcowych i rynków wschodzących. To właśnie tu jednak do gry wkracza motyw apetytu na ryzyko, gdyż brak większej reakcji na rynku akcji może stłumić wszelkie tego typu następstwa.

To samo dotyczy USD/JPY – scenariuszem zakładającym największe wzrosty dla tej pary byłaby silna reakcja oprocentowania przy jednoczesnym stabilnym poziomie apetytu na ryzyko. Z kolei silna reakcja na przednim krańcu krzywej rentowności amerykańskich obligacji w połączeniu z nieciekawą wyprzedażą ryzykownych aktywów może zdezorientować inwestujących na USD/JPY, gdyż w razie wspomnianej wyprzedaży inne pary krzyżowe jena mogą znaleźć się pod presją.

Po omawianym posiedzeniu najbardziej interesującą dla mnie parą będzie USD/JPY, który już od dawna mocno tkwi w trendzie bocznym. Wcześniej ryzyko przechylało się raczej na stronę spadków, ale długi okres oscylacji w ramach kanału cenowego zneutralizował je, przez co trwamy w zawieszeniu. Przed posiedzeniem kurs tej pary dochodzi do kluczowego oporu na granicy tygodniowej chmury Ichimoku oraz średnich kroczących: 40-tygodniowej (z 200 sesji) i 100-dniowej (nie pokazano jej na poniższym wykresie). Zamknięcie tygodnia np. powyżej poziomu 102,50 będzie argumentem za dalszymi zwyżkami – jednak w najbliższym czasie decyzje FOMC mogą popchnąć tę parę zarówno w jedną, jak i w drugą stronę.

W innych rejonach

Nie zapomnijcie o opublikowanych rano ważnych informacjach na temat gospodarki hiszpańskiej, jak również o wynikach sondaży zaufania w Szwecji i dynamice PKB w tym kraju – w zeszły piątek EUR/SEK mocno utwierdził się na poziomie wsparcia na 9,15.

Poznamy też najnowszą dynamikę inflacji konsumenckiej w Niemczech oraz wyniki raportu ADP z amerykańskiego rynku pracy za lipiec, nie mówiąc już o pierwszym szacunkowym wyniku PKB za drugi kwartał, który zapewni nam rozrywkę przed główną atrakcją wieczoru.

Nie będzie mnie do 22 sierpnia – moje wakacje niemal zawsze zbiegają się z okresem większej zmienności na rynku; miejmy nadzieję, że tak będzie i tym razem, gdyż dla najważniejszych walut już od zbyt dawna panuje za duży spokój.

Bardziej dogłębną analizę głównych trendów na rynku walutowym znajdziecie w opublikowanej wczoraj wieczorem Tabeli walutowej. Opracowałem też krótki przewodnik z wyjaśnieniem, o co w tej Tabeli chodzi; znajdziecie go w załączniku do wspomnianego posta.

Najważniejsze dane ekonomiczne

Japonia – wstępne dane dotyczące produkcji przemysłowej w czerwcu pokazały spadek o -3,3% m/m i wzrost o +3,2% r./r.; przewidywano odpowiednio -1,2%/+5,2%, a w maju odnotowano +1,0% r./r.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
Szwecja – zaufanie konsumentów/zaufanie w przemyśle w lipcu (07:00)
Hiszpania – PKB w II kw. (07:00)
Szwajcaria – wskaźnik wyprzedzający KOF w lipcu (07:00)
Hiszpania – wstępna dynamika CPI w lipcu (07:00)
Szwecja – PKB w II kw. (07:30)
Strefa euro – wskaźniki zaufania w gospodarce, przemyśle, w usługach i wśród konsumentów w lipcu (09:00)
Niemcy – wstępny wskaźnik CPI w lipcu (12:00)
Stany Zjednoczone – wskaźnik zmiany zatrudnienia w lipcu wg ADP (12:15)
Stany Zjednoczone – wstępny PKB w II kwartale (12:30)
Kanada – indeks cen produktów przemysłowych/surowców w czerwcu (12:30)
Stany Zjednoczone – ogłoszenie decyzji/komunikat FOMC (18:00)
Wielka Brytania – wskaźnik zaufania konsumentów wg GfK w lipcu (23:05)
Australia – liczba lokali oddanych do użytku w czerwcu (01:30)
Japonia – zarobki gotówkowe z tytułu pracy (Labor Cash Earnings) w czerwcu (01:30)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.
Wrócą wojny handlowe?

Wrócą wojny handlowe?

2025-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Wczorajsze niezłe dane Departamentu Pracy USA sprawiły, że rynek w zasadzie skreślił jakiekolwiek dywagacje, co do możliwości cięcia stóp przez FED jeszcze w końcu lipca. Dolar nie zyskał jednak wiele, gdyż pojawiły się inne wątki.
Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

2025-07-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W czerwcu amerykański rynek pracy wyraźnie osłabł, co potwierdzają dane z raportu ADP. Po raz pierwszy od ponad dwóch lat sektor prywatny odnotował spadek liczby miejsc pracy – firmy zlikwidowały łącznie 33 tys. etatów. Największy ubytek zatrudnienia wystąpił w usługach, szczególnie w sektorach usług profesjonalnych, ochrony zdrowia i edukacji, które razem straciły 66 tys. miejsc pracy. Jednocześnie wzrost zatrudnienia odnotowano w przemyśle, budownictwie i górnictwie.
Napięty dzień na rynkach

Napięty dzień na rynkach

2025-07-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejszy kalendarz jest bardzo napięty, ponieważ dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane dzień wcześniej ze względu na zamknięcie rynków amerykańskich w piątek z okazji święta 4 lipca. Co więcej, inwestorzy poznają kluczowe dane PMI z Europy oraz USA, dane ISM z USA, a także najnowsze komentarze Prezesa Glapińskiego w sprawie stóp procentowych.
EURUSD chwilowo powyżej 1,18

EURUSD chwilowo powyżej 1,18

2025-07-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek rano dolar wypada mieszanie, chociaż w poniedziałek po południu znów stracił na wartości. To pokazuje, że stroną sprzedającą są bardziej amerykańscy inwestorzy. Motywy są wciąż takie same, choć teraz dochodzi do tego wątek ustawy podatkowej Trumpa, która jest forsowana w Senacie i ma szanse trafić ponownie do Izby Reprezentantów jeszcze w tym tygodniu. Perspektywa dalszego wzrostu zadłużenia i nierównowagi w budżecie jest argumentem za dalszym spadkiem dolara.
Decydujące dni w sporze handlowym UE–USA

Decydujące dni w sporze handlowym UE–USA

2025-07-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwające negocjacje handlowe pomiędzy Unią Europejską a administracją Donalda Trumpa wchodzą w decydującą fazę, a ich wynik może mieć istotny wpływ na rynki finansowe. Do 9 lipca strony muszą osiągnąć porozumienie, aby uniknąć drastycznego wzrostu ceł – w przeciwnym razie większość eksportu UE do USA może zostać objęta 50-procentowymi taryfami.
PLN bez większych zmian

PLN bez większych zmian

2025-06-30 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Polska waluta pozostaje silna i wiele się tu nie zmienia. W poniedziałek rano za euro płacimy niecałe 4,24 zł, a dolar jest wart nieco ponad 3,61 zł. Amerykańska waluta nie zeszła, zatem poniżej psychologicznej bariery 3,60 zł, chociaż biorąc pod uwagę nastawienie do dolara na globalnych rynkach, to może być to kwestia najpóźniej kilkunastu dni.
Czy Trump podważy stanowisko szefa Fed?

Czy Trump podważy stanowisko szefa Fed?

2025-06-27 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach pojawiło się sporo spekulacji na temat tego, że Donald Trump mógłby zdecydować się na wcześniejsze ogłoszenie osoby, która będzie nowym szefem Fed. Oczywiście w tym momencie nie mówi się o zwolnieniu Powella ze stanowiska, ale nominowanie nowego szefa Fed na wiele miesięcy przed wygaśnięciem kadencji obecnego mogłoby znacząco wpłynąć na nastroje na rynku finansowym. Czy w takim wypadku dolar może jeszcze mocniej stracić na wartości?
Trump coraz mocniej krytykuje Powella

Trump coraz mocniej krytykuje Powella

2025-06-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Prezydent USA nie omieszkał nazwać szefa FED "matołem" po tym, jak Rezerwa Federalna w zeszłym tygodniu nie obniżyła stóp procentowych. Wczoraj Jerome Powell znalazł pod presją pytań senatorów podczas składania zeznań przez Komisją Bankową, gdzie prezentował okresowy raport nt. stanu gospodarki i perspektyw polityki monetarnej. Widać było chęć "wymuszenia" odpowiedzi, co do wcześniejszej obniżki stóp procentowych. Bankier pozostał w tym względzie nieugięty - FED musi być pewien tego na ile zamieszanie z cłami Donalda Trumpa wpłynie na wskaźniki inflacji (zwłaszcza bazowej).