USD/JPY na kluczowym oporze przed posiedzeniem FOMC

USD/JPY na kluczowym oporze przed posiedzeniem FOMC
Aktualności z rynku walutowego Saxo Bank
Data dodania: 2014-07-29 (15:19)

Trwa geopolityczna burza, jednak aktywa ryzykowne przyjmują to z zimną krwią. Mimo to trudno mi uwierzyć, by w warunkach kontynuacji konfliktu na Ukrainie i w Strefie Gazy oraz dalszego wycofywania przez Rezerwę Federalną programu QE nadal udawało nam się wyznaczać nowe rekordy.

Do tej pory jednak najwyraźniej jedynie rosyjski rubel i rynek akcji cierpią z powodu ostatniej eskalacji wrogości między Zachodem a Rosją oraz groźby kolejnych sankcji po zestrzeleniu komercyjnego liniowca.

W nocy notowania USD/JPY powoli szły w górę, gdyż oprocentowanie na całym świecie rosło, a rynki akcji – zwłaszcza w Azji – po wczorajszej nerwowości znów zaczęły notować wzrosty. Chińska giełda jest zdecydowanie rozpalona (zastanawiam się, czy nie z tych samych powodów, co rynek amerykański w 1933 r., kiedy to z obawy przed gigantyczną dewaluacją desperacko poszukiwano aktywów, które zachowają jakąś wartość - tzn. nie gotówki i w coraz większym stopniu nie nieruchomości, gdyż chyba coraz powszechniej uważa się, że mogą one tracić na wartości).

Dane opublikowane w nocy przez Japonię miały mieszany charakter. Niespodziewanie skoczyła stopa bezrobocia, a sprzedaż detaliczna była kiepska; w niewielkim stopniu skompensowały to nieco lepsze od przewidywań dane na temat wydatków gospodarstw domowych ogółem oraz wyniki sondażu zaufania wśród małych przedsiębiorstw, gdzie po tąpnięciu spowodowanym podwyżką podatku VAT nadal trwa silne odbicie. Pojawił się również raport sugerujący, że dostępność etatów jest największa w tym pokoleniu, więc wzrost stopy bezrobocia może wynikać z pozytywnych czynników, tj. większej liczby osób poszukujących pracy, co z kolei podbija wskaźnik aktywności zawodowej.

USD/JPY

Kurs USD/JPY powędrował ku górze, faktycznie wykraczając poza granicę dziennej chmury Ichimoku. Nadal jednak nie przebił 200-dniowej średniej kroczącej. Notowania na zamknięciu tego tygodnia będą miały krytyczne znaczenie dla prognozy krótkoterminowej. Jeśli po jutrzejszym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) rentowności obligacji wzrosną, dla USD/JPY będzie to czynnik pozytywny. Jeśli jednak pod względem apetytu na ryzyko reakcja rynku będzie negatywna, dla USD/JPY będzie to niekorzystne. Ostatecznie największe znaczenie powinien mieć dyferencjał stóp procentowych.

Co dalej?

Najważniejsze jest jutrzejsze posiedzenie FOMC, co do którego oczekiwania wydają się minimalne (pod względem dalszej trajektorii stóp procentowych rynek najwyraźniej wlicza w cenę dolara nieco wyższe oczekiwania). Można jednak sądzić, że w nowym komunikacie powinny pojawić się mocniejsze sformułowania nie tylko na temat stanu gospodarki – w kontekście bardzo pozytywnych danych, które ostatnio z niej napływają – ale także dotyczące dalszych losów stóp procentowych.

Wspomniane posiedzenie przypada w nieco kłopotliwym momencie, tuż przed publikacją bardzo ważnych informacji (zwłaszcza piątkowego raportu o zatrudnieniu); Fed zapewne będzie musiał zapowiedzieć potencjalnie szybsze i gwałtowniejsze podwyżki stóp procentowych, niż się tego rynek obecnie spodziewa. Innymi słowy byłoby żenujące, gdyby Rezerwa nieco zmodyfikowała jedynie opis gospodarki, pozostawiając resztę komunikatu bez zmian, a potem wynik raportu o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym wykazałby +325 000 nowych etatów w lipcu i spadek stopy bezrobocia do 6% lub nawet 5,9%.

Ryzyko dla losów USD po jutrzejszym posiedzeniu Komitetu przechyla się na stronę wzrostów, chociaż inwestorzy „byczo” nastawieni do dolara najprawdopodobniej mocno ucierpią, jeśli Fed przedstawi „niemuzykalny”, wymijający komunikat, zbyt podobny do poprzedniego – taki scenariusz wciąż stanowi spore zagrożenie dla poturbowanych w dotychczasowych bataliach byków, dla których oczekiwania na jastrzębie posunięcia Fedu od kilku lat spełzają na niczym.

Najważniejsze wydarzenia ekonomiczne

Japonia – stopa bezrobocia w czerwcu wzrosła do 3,7% w porównaniu z przewidywanym poziomem 3,5% i 3,5% w maju.
Japonia – ogólne wydatki gospodarstw domowych w czerwcu zmalały o -3,0% r./r. wobec przewidywanych -4,0% i -8,0% w maju.
Japonia – handel detaliczny w czerwcu wzrósł o +0,4% m/m wobec przewidywanych +0,8%.
Australia – wskaźnik sprzedaży nowych domów wg HIA w czerwcu wzrósł o +1,2%.
Japonia – wskaźnik zaufania małych przedsiębiorstw w lipcu wyniósł 48,7 pkt. w porównaniu z 47,3 w czerwcu. 

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
Wielka Brytania – liczba zatwierdzonych kredytów hipotecznych w czerwcu (08:30)
Stany Zjednoczone – indeks cen domów S&P/CaseShiller w maju (13:00)
Stany Zjednoczone – wskaźnik zaufania konsumentów w lipcu (14:00)
Nowa Zelandia – pozwolenia na budowę w czerwcu (22:45)
Japonia – produkcja przemysłowa w czerwcu (23:50)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

08:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

07:26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

07:23 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.
To była spokojna majówka

To była spokojna majówka

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Polska majówka nie przyniosła większych zmian w kursie złotego - głównie dlatego, że stabilny pozostawał EURUSD oscylując ponad ważnym wsparciem przy 1,1265. W poniedziałek rano kurs głównej pary powrócił ponad poziom 1,13 (1,1330). W przypadku EURPLN mamy notowania blisko 4,28, a z kolei USDPLN przy 3,7750. Na globalnym rynku mieliśmy poprawę nastrojów na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia za sprawą mocnych danych finansowych z amerykańskich big-techów (AI znaczy coraz więcej w wynikach spółek), ...
Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

2025-05-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Decyzja Arabii Saudyjskiej oraz jej sojuszników z OPEC+ o znacznym zwiększeniu wydobycia ropy naftowej od czerwca 2025 roku – o dodatkowe 411 tys. baryłek dziennie – wywołała gwałtowne reakcje na globalnych rynkach surowcowych. Tak dynamiczne działanie ze strony kartelu zaskoczyło inwestorów oraz analityków, ponieważ oznacza ono odejście od dotychczasowej, bardziej ostrożnej polityki wzrostu produkcji na rzecz radykalnego i natychmiastowego zwiększenia podaży.
RPP gotowa do cięcia!

RPP gotowa do cięcia!

2025-05-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważny tydzień na rynkach finansowych, który obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się m.in. na decyzji amerykańskiego Fed’u oraz brytyjskiego BoE, chociaż dla nas w Polsce najważniejsza będzie być może przełomowa zmiana narracji Narodowego Banku Polskiego.