Czy na EUR/USD niedźwiedzie mają w końcu swoje pięć minut?

Czy na EUR/USD niedźwiedzie mają w końcu swoje pięć minut?
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-07-23 (16:35)

W nocy wiadomości dotyczyły przede wszystkim publikacji dynamiki CPI dla Australii, która okazała się dość mieszanym zestawem wskaźników. Ogólnie jednak dane te wystarczyły, by „mały wojownik” (AUD/USD) wyczyścił zlecenia stop rozmieszczone w górnych rejonach przedziału wahań, a następnie wystrzelił w górę; ...

... rano kurs tej pary kształtował się tuż poniżej szczytów na 0,9445. Tak, wskaźniki były mieszane i tak naprawdę w ostatecznym rozrachunku raczej nieco słabsze. Ale biorąc pod uwagę charakter tej serii danych oraz różne inne statystyki, które okazują się gorsze od oczekiwań lub z nimi zgodne, śmiem twierdzić, że diabeł tkwi w szczegółach. Z tego względu na celowniku znalazł się przede wszystkim rynek, na którym panuje zamieszanie, i zmęczone niedźwiedzie. 

Nadal trzymam długą pozycję na EUR/AUD (nie do końca opłacalną) i chociaż jeszcze będzie bolało, na razie nie sięgam po lekarstwo. Jak pisałem tu w poprzednich dniach, kupowanie EUR/AUD w okolicach poziomu 1,4350 ze zleceniem stop ustawionym w dużej odległości – ponad 1% - jest ciekawszym rozwiązaniem, co oznacza, że wasze (i moje) zlecenia stop znajdują się teraz w okolicach 1,4200, może nawet niżej. Jak na razie nie czuję się tak bardzo niekomfortowo z takim układem.

W innych rejonach tak naprawdę niewiele się dzieje. Kursy amerykańskich akcji nadal pną się w górę, bijąc wcześniejsze (odnotowane niedawno) rekordy wszechczasów i wciąż sięgając gwiazd (tu nie będziemy nic tłumaczyć, podajemy same fakty). Natomiast zejście EUR/USD poniżej 1,3500, a co ważniejsze – zamknięcie notowań dziennych poniżej 1,3477 – sprawia, że zarówno specjaliści od analizy technicznej, jak i wróżbici przewidują, iż para ta jest na dobrej drodze do 1,3200 i niżej.

Nie będę się z nimi spierał, przez lata nauczyłem się, że nie należy tego robić. Ale to nie znaczy, że się z nimi zgadzam, a zajmowane przeze mnie pozycje ten fakt odzwierciedlają. Wszyscy mówią teraz o barierach opcyjnych na 1,3450, podobnie jak o zleceniach stop złożonych przez graczy, którzy tych barier będą bronić, poniżej tego poziomu. W górnych rejonach sprzedający wywierają presję na dotychczasowe obszary wsparcia/wybicia na 1,3480/90, mówi się też o niewielkich jednosesyjnych zleceniach stop powyżej 1,3515/25.

Rano Bank of England opublikował protokół z posiedzenia komisji ds. polityki pieniężnej, w którym nie widać żadnych zmian ani niezgody wśród jej członków, o której warto by wspomnieć. Inwestorzy czekający na rychłą podwyżkę stóp dostali to, co chcieli, ale to samo dotyczy tych, których zdaniem stopa overnight nie wzrośnie jeszcze przez jakiś czas. Podsumowując, nadal panuje status quo i zarówno byki, jak i niedźwiedzie nadal tkwią stanowczo na swoich pozycjach.

Kurs USD/JPY powoli zniżkuje, ale nie dzieje się tu nic groźniejszego. Scenariuszem ruchu po linii najmniejszego oporu jest wędrówka w dół i jak wspomniałem tu już kilkakrotnie, kupuję jena przy chwilowych spadkach. Na USD/JPY oznaczało to grę na przekór większości w okolicach 101,70/80, gdy nadarzały się ku temu okazje.

Na końcu wspomnę jeszcze o USD/CAD, gdzie w nocy również mieliśmy kontynuację spadków. Jednak poza kapitulacją dawno zajętych długich pozycji oraz ogólnym tonem zakupowym na korzyść dolara kanadyjskiego nie dzieje się tu nic ciekawego. Oferty kupna widać w okolicach 1,0690/85, jeśli to istotne.

W dalszej części dnia kalendarz publikacji danych jest stosunkowo pusty, jedynym ważniejszym wydarzeniem była sprzedaż detaliczna w Kanadzie. Natomiast wieczorem decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Reserve Bank of New Zealand, który prawdę mówiąc musi być bardzo czujny i przebiegły w tym, co robi. Rynek prawidłowo skłania się ku kolejnej podwyżce o 25 punktów bazowych (co jest jednak dość smutne). Zmiana ta już jest w dużej mierze w cenach, ale jeśli prezes Wheeler ma za grosz zdrowego rozsądku, będzie musiał poinformować rynek, że powinna to być ostatnia podwyżka na jakiś czas. Gospodarka się dusi, ale jeśli chce on pogasić wszystkie światła, cóż…

Kaski włóż! I powodzenia!

Źródło: Ken Veksler, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

08:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

07:26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

07:23 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.
To była spokojna majówka

To była spokojna majówka

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Polska majówka nie przyniosła większych zmian w kursie złotego - głównie dlatego, że stabilny pozostawał EURUSD oscylując ponad ważnym wsparciem przy 1,1265. W poniedziałek rano kurs głównej pary powrócił ponad poziom 1,13 (1,1330). W przypadku EURPLN mamy notowania blisko 4,28, a z kolei USDPLN przy 3,7750. Na globalnym rynku mieliśmy poprawę nastrojów na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia za sprawą mocnych danych finansowych z amerykańskich big-techów (AI znaczy coraz więcej w wynikach spółek), ...
Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

2025-05-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Decyzja Arabii Saudyjskiej oraz jej sojuszników z OPEC+ o znacznym zwiększeniu wydobycia ropy naftowej od czerwca 2025 roku – o dodatkowe 411 tys. baryłek dziennie – wywołała gwałtowne reakcje na globalnych rynkach surowcowych. Tak dynamiczne działanie ze strony kartelu zaskoczyło inwestorów oraz analityków, ponieważ oznacza ono odejście od dotychczasowej, bardziej ostrożnej polityki wzrostu produkcji na rzecz radykalnego i natychmiastowego zwiększenia podaży.
RPP gotowa do cięcia!

RPP gotowa do cięcia!

2025-05-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważny tydzień na rynkach finansowych, który obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się m.in. na decyzji amerykańskiego Fed’u oraz brytyjskiego BoE, chociaż dla nas w Polsce najważniejsza będzie być może przełomowa zmiana narracji Narodowego Banku Polskiego.