Słabe dane z USA. Wzrost napięcia na Ukrainie ciąży na złotym.

Słabe dane z USA. Wzrost napięcia na Ukrainie ciąży na złotym.
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2014-07-18 (09:47)

Dalsza eskalacja napięcia na Wschodzie po zestrzeleniu samolotu malezyjskich linii nad Ukrainą negatywnie odbijają się na wycenie złotego. Coraz bliższy realizacji scenariusz wzrostu EUR/PLN w rejon 4,1750 i USD/PLN do poziomu 3,10. Eurodolar utrzymuje się w rejonie rocznych minimów. Spadki powinny być kontynuowane.

Nie najlepsze dane napłynęły wczoraj z amerykańskiego rynku nieruchomości. Liczba wydanych pozwoleń na budowę domu spadła w czerwcu poniżej 1000 tys. w ujęciu anualizowanym, a liczba rozpoczętych inwestycji poniżej 900 tys. W tym pierwszym przypadku wynik jest najgorszy od stycznia br. W drugim od września 2013 r. Jest to drugi z rzędu słaby wynik bieżącej i przyszłej aktywności na rynku nieruchomości za oceanem. Pogorszenie kondycji to pokłosie zaostrzenia warunków kredytowych, tj. wzrostu rynkowych stóp procentowych jeszcze pod koniec ub. r. Brak odreagowania po słabym maju jest o tyle zastanawiający, że większość sygnałów płynących z amerykańskiej gospodarki wskazuje na utrzymywanie się pozytywnych tendencji. Z drugiej strony, kryzys z końca ubiegłej dekady zbierał będzie swoje żniwo jeszcze wiele lat. Amerykanie nie są obecnie skłonni tak ochoczo się zadłużać. Zachodzą również zmiany strukturalne w społeczeństwie. Więcej młodych ludzi decyduje się wydłużać okres edukacji, nie szukają, jak wcześniej, pracy, nie zakładają rodziny przez co nie generują popytu na domy czy mieszkania. Czasy szalonych lat z połowy ubiegłej dekady czy lat 70-tych, kiedy liczba rozpoczynanych budów przekraczała grubo 2 mln rocznie szybko nie powrócą, trudno więc oczekiwać, że sytuacja na rynku nieruchomości będzie stale, systematycznie się poprawiać. Niemniej, kondycja sektora, z racji swojej istotności dla całej gospodarki, stanowi na obecną chwilę największy czynnik ryzyka dla perspektyw rozwoju.
Słabe dane nie wpłynęły jednak na notowania dolara, który pozostał blisko najwyższego poziomu w tym roku w relacji do euro. Obraz rynku EUR/USD pozostaje pro-spadkowy.

Kolejną sesję w relacji do dolara tracił natomiast złoty. Wzrosty notowań pojawiły się również na EUR/PLN. Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał rozczarowujące dane o wzroście produkcji przemysłowej w naszym kraju w czerwcu. Dynamika wytwórczości okazała się najsłabsza od 13 miesięcy. Wynik na poziomie 1,7 proc. r/r wyraźnie nie dorównał oczekiwaniom ekonomistów (3,7 proc.). Tempo spadku cen producentów (inflacja PPI) przyspieszyło. Na przestrzeni ostatnich 4 lat tylko w dwóch miesiącach koszty malały tak szybko jak w czerwcu (-1,7 proc. r/r). Łącznie raporty z Polski zdecydowanie przybliżyły scenariusz wznowienia cyklu obniżek stóp procentowych. Presja inflacyjne pozostaje niska. Za miesiąc główny wskaźnik cen konsumpcyjnych spadnie prawdopodobnie poniżej 0 proc. r/r. W sierpniu GUS opublikuje wstępny odczyt PKB za II kw. Po danych o produkcji można się spodziewać odczyty słabszego niż w I kw. Rynek kontraktów na przyszłą stopę procentową (FRA) niezmiennie dyskontuje cięcie stóp NBP o 25 pb.

EURPLN: Złoty zaliczył wczoraj najsłabszy dzień od 4 tygodni. Przyczyna leży we wzroście napięcia na linii Moskwa-Kijów. Nie bez znaczenia były słabsze dane z gospodarki. W relacji do euro kurs wybił się z kanału krótkoterminowego trendu spadkowego oraz powyżej 50-sesyjnej średniej.

USD/PLN trwale złamał 100-sesyjną średnią ruchomą. W przypadku EUR/PLN scenariusz powrotu kursu w rejon 4,1750 jest coraz bliższy realizacji. Dziś wzrosty notowań będą kontynuowane w kierunku tej docelowej ceny. Początek sesji może przynieść lekkie odreagowanie wczorajszych wzrostów. USD/PLN ma otwartą drogę do zwyżki na 3,10.

EURUSD: Niewielkie zmiany w notowaniach wczoraj. Kurs stabilizuje się na linii trendu, w rejonie tegorocznych dołków osiągniętych wcześniej w połowie czerwca. Jest szansa na niewielkie odbicie notowań, ale dominująca tendencja nie ulega zmianie – dolar będzie dalej zyskiwał. Mało obfity kalendarz wydarzeń będzie sprzyjał dziś dalszej stabilizacji kursu w pobliżu 1,35.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

08:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

07:26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

07:23 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.
To była spokojna majówka

To była spokojna majówka

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Polska majówka nie przyniosła większych zmian w kursie złotego - głównie dlatego, że stabilny pozostawał EURUSD oscylując ponad ważnym wsparciem przy 1,1265. W poniedziałek rano kurs głównej pary powrócił ponad poziom 1,13 (1,1330). W przypadku EURPLN mamy notowania blisko 4,28, a z kolei USDPLN przy 3,7750. Na globalnym rynku mieliśmy poprawę nastrojów na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia za sprawą mocnych danych finansowych z amerykańskich big-techów (AI znaczy coraz więcej w wynikach spółek), ...
Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

2025-05-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Decyzja Arabii Saudyjskiej oraz jej sojuszników z OPEC+ o znacznym zwiększeniu wydobycia ropy naftowej od czerwca 2025 roku – o dodatkowe 411 tys. baryłek dziennie – wywołała gwałtowne reakcje na globalnych rynkach surowcowych. Tak dynamiczne działanie ze strony kartelu zaskoczyło inwestorów oraz analityków, ponieważ oznacza ono odejście od dotychczasowej, bardziej ostrożnej polityki wzrostu produkcji na rzecz radykalnego i natychmiastowego zwiększenia podaży.
RPP gotowa do cięcia!

RPP gotowa do cięcia!

2025-05-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważny tydzień na rynkach finansowych, który obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się m.in. na decyzji amerykańskiego Fed’u oraz brytyjskiego BoE, chociaż dla nas w Polsce najważniejsza będzie być może przełomowa zmiana narracji Narodowego Banku Polskiego.