Wzrost ryzyka politycznego szkodzi złotemu

Wzrost ryzyka politycznego szkodzi złotemu
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2014-06-23 (09:26)

Złoty pozostaje pod presją politycznego zamieszania po ujawnieniu kolejnych podsłuchów czołowych postaci rządu. Kurs EUR/PLN w okolicach czerwcowego maksimum, USD/PLN blisko 3-miesięcznych szczytów. Tracą również obligacje. Dziś raczej w kierunku umocnienia polskiej waluty. W dłuższym terminie przyszłość złotego wciąż niepewna.

Tygodnik Wprost ujawnił kolejne nagrania kompromitujące państwo polskie, poszczególnych członków i otocznie rządu. W rozmowie z byłym ministrem finansów J. Rostowskim, minister spraw zagranicznych R. Sikorski twierdzi, że polsko-amerykański sojusz jest nic nie warty, ponieważ stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Dodaje, że mamy w naszym kraju problem „płytkiej duszy u niskiej samooceny”, co okrasza barwnym określeniem, „taka murzyńskość”. Ujawnienie tej wypowiedzi dyskredytuje R. Sikorskiego jako potencjalnego kandydata na wysokie stanowisko polityczne w strukturach Unii czy każdej innej, ważnej instytucji międzynarodowej. Wątpliwe jest, by jakikolwiek kraj popierał aspiracje osoby wypowiadającej niepoprawnie polityczne poglądy. Obrona ministra, który za pośrednictwem serwisu Twitter wkleja link odnoszący owo określenie do zapoczątkowanego we Francji ruchu społeczno-kulturalnego, może chyba tylko zaszkodzić. Poza wątkiem ministra Sikorskiego w innych nagraniach pojawia się szereg innych wypowiedzi odsłaniających kulisy podejmowania decyzji na najwyższych szczeblach władzy, powiązań polityki z biznesem oraz „dealach”, które członkowie rządu zawierają między sobą.
Coraz bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz dymisji rządu, rozwiązania parlamentu oraz wcześniejszych wyborów. Koalicyjne Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) coraz głośniej domaga się rozważenia takiej opcji. Na dziś zaplanowane jest spotkanie prezydenta B. Komorowskiego z prezesem PSL J. Piechocińskim, na którym omawiana ma być ta kwestia.

Dla złotego wzrost ryzyka politycznego oznacza możliwość dalszej wyprzedaży. W piątek kurs EUR/PLN osiągnął nowe czerwcowe maksimum (4,17), a USD/PLN poprawił trzymiesięczny szczyt (3,07). W przypadku tej pierwszej pary notowania powróciły do przebiegających w bliskim sąsiedztwie ruchomych średnich 50-, 100- i 200-sesyjnej, co wskazuje na osiągnięcie punktu równowagi. O dalszych losach rynku zadecyduje zachowanie kursu w rejonie 4,17-4,18. Trwałe przebicie górnej bariery wygeneruje średnioterminowy sygnał wzrostowy, który może spowodować osłabienie złotego wyraźnie powyżej 4,20. W krótkim terminie (2-3 sesje) ceny z zarysowanego przedziału mogą okazać się dobrą okazję do bieżącej sprzedaży walut.

Wsparcie złoty może do pewnego stopnia odnaleźć w danych z Chin. Według wstępnych danych Markit, w czerwcu indeks PMI dla sektora przemysłu Państwa Środka powrócił powyżej bariery 50 pkt, co nie zdarzyło się w żadnym z miesięcy br. Odczyt powinien poprawić nastawienie do aktywów krajów wschodzących, co może powstrzymać wyprzedaż polskiej waluty. Przed południem dziś publikacje niepełnych szacunków PMI dla przemysłu i usług dużych krajów strefy euro (Niemcy, Francja) oraz dla całej strefy euro. W dalszej części sesji ten sam wskaźnik dla USA oraz dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym.

EURPLN: Kurs osiągnął nowe, czerwcowe maksima na poziomie 4,17. Notowania powróciły powyżej dwusetnej średniej tygodniowej, co, z punktu widzenia złotego, zdecydowanie pogarsza techniczny obraz rynku. Wzrosty notowań w horyzoncie kilku tygodni mogą się przedłużyć nawet o kolejne 5-7 groszy. Zachowanie rynku z ostatnich dwóch tygodni potwierdza naszą wcześniejszą tezę, że spadki kursu z przełomu maj i czerwca nie spowodowały wejścia złotego w fazę trwałej aprecjacji – pogląd reprezentowany przez zdecydowaną mniejszość obserwatorów wydarzeń.

EURUSD: Łagodne stanowisko Fed po czerwcowym posiedzeniu na krótko wsparło notowania wspólnej waluty. Kurs zameldował się w rejonie 1,3640, ale nie osiągnął nowych maksimów czerwca. W krótkim terminie wzrosty kursu mogą być kontynuowane, ale w dłuższej perspektywie dolar pozostanie mocny. Spadki notowań w rejon 1,35-1,34 to najbardziej prawdopodobny scenariusz wydarzeń na nadchodzące 2-3 miesiące.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

08:43 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

08:42 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

07:16 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.
To była spokojna majówka

To była spokojna majówka

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Polska majówka nie przyniosła większych zmian w kursie złotego - głównie dlatego, że stabilny pozostawał EURUSD oscylując ponad ważnym wsparciem przy 1,1265. W poniedziałek rano kurs głównej pary powrócił ponad poziom 1,13 (1,1330). W przypadku EURPLN mamy notowania blisko 4,28, a z kolei USDPLN przy 3,7750. Na globalnym rynku mieliśmy poprawę nastrojów na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia za sprawą mocnych danych finansowych z amerykańskich big-techów (AI znaczy coraz więcej w wynikach spółek), ...
Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

2025-05-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Decyzja Arabii Saudyjskiej oraz jej sojuszników z OPEC+ o znacznym zwiększeniu wydobycia ropy naftowej od czerwca 2025 roku – o dodatkowe 411 tys. baryłek dziennie – wywołała gwałtowne reakcje na globalnych rynkach surowcowych. Tak dynamiczne działanie ze strony kartelu zaskoczyło inwestorów oraz analityków, ponieważ oznacza ono odejście od dotychczasowej, bardziej ostrożnej polityki wzrostu produkcji na rzecz radykalnego i natychmiastowego zwiększenia podaży.
RPP gotowa do cięcia!

RPP gotowa do cięcia!

2025-05-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważny tydzień na rynkach finansowych, który obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się m.in. na decyzji amerykańskiego Fed’u oraz brytyjskiego BoE, chociaż dla nas w Polsce najważniejsza będzie być może przełomowa zmiana narracji Narodowego Banku Polskiego.
Trump pod presją i w natarciu

Trump pod presją i w natarciu

2025-04-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Podczas wystąpienia w Michigan, których celem było podsumowanie pierwszych 100 dni rządów Donalda Trumpa, prezydent poruszył kilka kluczowych kwestii gospodarczych i politycznych, które wywołały szerokie reakcje. Trump ponownie skrytykował przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, podkreślając, że osobiście „wie więcej o stopach procentowych” niż szef Fed. Zarzucił Powellowi brak efektywności, choć zaznaczył jednocześnie, że nie planuje jego odwołania.
Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

2025-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

2025-04-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.