FED, FED, FED…

FED, FED, FED…
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2014-06-18 (13:16)

Komunikat po dwudniowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej poznamy o godz. 20:00. Większa od oczekiwanej, czyli 10 mld USD miesięcznie, redukcja programu skupu aktywów QE3, byłaby dużym zaskoczeniem – oznaczałaby też, że QE3 zostałoby wygaszone do września i być może wtedy Rezerwa Federalna mogłaby dać sygnał, ...

... że stopy procentowe wzrosłyby wcześniej, niż w połowie 2015 r. Niemniej już dzisiaj FED może zagrać „jastrzębią” nutą. Kluczem mogą okazać się projekcje inflacji, które poznamy o godz. 20:00, a także tzw. wykres oczekiwań członków FED dotyczący kształtowania się stóp procentowych w najbliższych latach. Po tym jak w marcu sugerował on aż 3 podwyżki stóp w przyszłym roku, raczej jest mało prawdopodobne, aby teraz był bardziej „gołębi”. Nie wykluczone, że wskaże on możliwość wcześniejszego podwyższenia stóp, gdyby wskazania były aż na 4 podwyżki w 2015 r. Interesująca będzie też konferencja prasowa Janet Yellen, która rozpocznie się o godz. 20:30.

BOE bliżej podwyżki stóp w 2014 r. (zapiski). Funt – kupuj plotki, sprzedaj fakty
Jutro komunikat SNB. Czy coś się wydarzy?

EUR/USD cały czas z szansami na test mocnych wsparć 1,3465-80, ale nie niżej. Rynek może zacząć rozgrywać scenariusz zakładający, że ECB rozłoży w czasie kolejne decyzje o luzowaniu polityki

Wczoraj rynek poznał lepsze dane z USA nt. inflacji CPI, ale gorsze nt. dynamiki nowych pozwoleń i rozpoczętych budów. Wyższa inflacja to dobry argument do dyskusji nt. możliwych zmian w polityce FED, ale warto pamiętać, że członkowie Rezerwy Federalnej patrzą także na inne agregaty, chociażby indeks PCE. Na wykresie BOSSA USD widać, że rynek chce zrealizować zakreślony kilka dni temu scenariusz testowania strefy oporu opartej o maksima z ostatnich 2 tygodni, tj. 68,53-68,70 pkt. Wsparciem dla niego jest także zachowanie się rentowności amerykańskich obligacji, chociaż tutaj warto zachować w najbliższych dniach ostrożność ze względu na bliskość istotnych oporów – zwłaszcza na wykresie 5-latek.

BOE bliżej podwyżki stóp w 2014 r. (zapiski). Funt – kupuj plotki, sprzedaj fakty
Z opublikowanych dzisiaj o godz. 10:30 zapisków z ostatniego posiedzenia Banku Anglii wynika, że członkowie MPC byli „zaskoczeni” tym, że rynki nisko wyceniają prawdopodobieństwo podwyższenia stóp procentowych jeszcze w tym roku. Jednocześnie z dyskusji wynika, że gremium jest bliżej, niż dalej od podjęcia takiej decyzji (czytaj: byłaby ona bardziej wyważona).

Pozytywnej reakcji na funcie jednak nie widać. To, że zapiski mogłyby być bardziej „jastrzębie” było spodziewane wcześniej – to wynik wypowiedzi niektórych członków BOE w ostatnich dniach. Jednocześnie po mocnych słowach Marka Carney’a (szefa BOE) w ostatni czwartek, rynek już wycenia podwyżkę stóp w grudniu 2014 r. Dzisiejsze zapiski nie zwiększyły bynajmniej prawdopodobieństwa takiego posunięcia.

Reakcja na GBP/USD wydaje się być, zatem uzasadniona. Kupuj plotki, sprzedaj fakty. Z technicznego punktu widzenia kolejna nieudana próba trwalszego przejścia przez opór na 1,6995 (dzisiejszy szczyt to 1,7001) zwiększa tylko prawdopodobieństwo scenariusza wyraźniejszej korekty. Wskazywany od kilku dni poziom to rejon 1,6790-1,6845. Po drodze ważnym poziomem będzie dawny szczyt z 1 maja na 1,6919.

Jutro komunikat SNB. Czy coś się wydarzy?

Jutro o godz. 9:30 Narodowy Bank Szwajcarii opublikuje komunikat po zakończonym, kwartalnym posiedzeniu. Towarzyszyć temu będzie także konferencja prasowa z udziałem Thomasa Jordana. Ankietowani przez agencje ekonomiści nie spodziewają się żadnych zmian w polityce. I trzeba im przyznać rację – powodów do pośpiechu nie ma. Niemniej Jordan podczas konferencji prasowej może dać do zrozumienia, że SNB nie zawaha się skorzystać z dodatkowych narzędzi, albo zmodyfikować istniejące, aby utrzymać założony cel, jakim jest utrzymanie EUR/CHF powyżej 1,20. Zakładając, że Europejski Bank Centralny mógłby rzeczywiście działać wolniej w kwestii dalszego luzowania najbliższych miesiącach, niż to można było oczekiwać po czerwcowej konferencji prasowej Mario Draghiego, SNB ma pewien komfort czasowy do podjęcia ewentualnych decyzji.
Reakcja na franku na jutrzejsze newsy z SNB może być ograniczona. Niewykluczone, nawet, że frank nieco zyska, co dawałoby szanse naruszenia dołem konsolidacji na EUR/CHF. Mowa tu rejonie 1,2165. Ważne wsparcie to rejon 1,2118-38. Opór to naruszona linia trendu wzrostowego w okolicach 1,2195.

EUR/USD cały czas z szansami na test mocnych wsparć 1,3465-80, ale nie niżej. Rynek może zacząć rozgrywać scenariusz zakładający, że ECB rozłoży w czasie kolejne decyzje o luzowaniu polityki

Rejon 1,3540 nie został wczoraj znacząco naruszony i dopóki tak się nie stanie, notowania mają wciąż szanse na test rejonu oporu 1,3565-85. Wymowa wczorajszej spadkowej świecy na dziennym wykresie jest jednak negatywna i w ostatecznym rozrachunku sugerująca kontynuację dominującego w średnim terminie trendu, czyli spadków. Tym samym nadal są szanse na test kluczowych wsparć na 1,3465-80 bazujących na minimach z lutego b.r., a także 2-letniej linii trendu wzrostowego. Po drodze ważne poziomy to strefa 1,3511-20, opierająca się o minima z ostatnich kilku dni, a także okolice 1,3502, czyli dołek z 5 czerwca, jaki wypadł podczas konferencji prasowej szefa ECB.

Złamanie kluczowego rejonu 1,3460-80 będzie wymagało dość mocnego sygnału z FED. W przeciwnym razie rynek może chcieć rozegrać scenariusz zakładający, że ECB nie będzie aż tak agresywnie luzował polityki, jak to wcześniej zakładano. Podstawy pod to dawali ostatnio niektórzy członkowie tego gremium, chociażby Jens Weidmann, a plotka pojawiła się także w serwisie Bloomberga w ostatni poniedziałek. To mogłoby dać podstawę do odreagowania wspólnej waluty w ostatniej dekadzie czerwca.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.