Posiedzenie FED coraz bliżej

Posiedzenie FED coraz bliżej
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2014-06-16 (11:48)

Jutro rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej. Kluczowy komunikat poznamy w środę o godz. 20:00. Będą mu towarzyszyć też publikacje bieżących projekcji makroekonomicznych, w tym oczekiwań związanych z rozkładem stóp procentowych w średnim i długim terminie. O godz. 20:30 rozpocznie się natomiast konferencja prasowa szefowej FED.

W marcu pojawiła się podczas niej nieoczekiwana wypowiedź sugerująca podwyżkę stóp procentowych w przeciągu 6 miesięcy od wygaszenia programu QE3, która była później tonowana. Niemniej rynek nie będzie do końca pewny, co usłyszy w środę, stąd też dolar do tego czasu może się delikatnie umacniać…

Charlie Bean z Banku Anglii o wcześniejszych podwyżkach, GBP/USD chwilowo powyżej 1,70
Zamieszanie w Iraku ma ograniczony wpływ na umocnienie się jena
EUR/USD konsekwentnie realizuje scenariusz obsuwania się w stronę 1,3450 w tym tygodniu

Rzut oka na wykres koszyka BOSSA USD pokazuje, że rynek będzie ignorował fakt, że ostatnie 2 świece tygodniowe cechowały długie podażowe knoty. Za dość prawdopodobny należy uznać scenariusz w którym spróbujemy naruszyć maksimum z ubiegłego tygodnia na 68,53 pkt., a także wcześniejsze na 68,70 pkt.

Charlie Bean z Banku Anglii o wcześniejszych podwyżkach, GBP/USD chwilowo powyżej 1,70
Słowa jednego z członków Banku Anglii dały dzisiaj rano impuls do naruszenia bariery 1,70 przez GBP/USD. Ważny opór to rejon 1,7041 – maksima z sierpnia 2009 r. Ich naruszenie może nie być takie łatwe. Wprawdzie słowa Beana są niejako potwierdzeniem oczekiwań, jakie padły w czwartek wieczorem ze strony samego Marka Carney’a, ale jednocześnie nic ponad to. Bean odchodzi z BOE w końcu lipca, a jego słowa o tym, że wcześniejsza podwyżka byłaby symbolicznym ruchem sygnalizującym powrót na drogę do normalności w polityce monetarnej, jest tylko manifestem „jastrzębia”, który musi być poparty przez dane makro. Tymczasem ten tydzień przyniesie wiele istotnych danych, które mogą wpłynąć na nastroje. Jutro – majowa inflacja CPI, która wcale nie musi rosnąć, pojutrze protokół z ostatniego posiedzenia BOE, który być może pozwoli ocenić siłę „jastrzębiej” frakcji i wreszcie w czwartek, dane nt. sprzedaży detalicznej za maj. Dlatego też popyt na GBP/USD po naruszeniu bariery 1,70 szybko znikł i powróciliśmy w okolice 1,6975. Na dziennym wykresie pojawił się zalążek formacji spadkowej 2B- naruszenie szczytu z maja na 1,6995, ustanowienie nowego na 1,7009 i cofnięcie się w dół. Jeżeli dzisiaj nie uda się powrócić ponad 1,6995, to kolejne dni mogą przynieść wyraźne cofnięcie w dół. Celem mogą okazać się okolice 1,6790-1,6845 na zasadzie ruchu powrotnego po złamaniu lokalnych oporów w ubiegłym tygodniu.

Zamieszanie w Iraku ma ograniczony wpływ na umocnienie się jena

Wygląda na to, że zamieszki w Iraku nie są aż tak istotne w tzw. globalnym rozrachunku. Nie widać zbytniego zainteresowania się z tego tytułu japońskim jenem, który należy do tzw. grupy „bezpiecznych przystani”. I może słusznie. Wydaje się, że rynek w najbliższych tygodniach będzie chciał rozegrać dwie kwestie. Pierwsza to debata dotycząca zwiększenia udziałów w rynku akcji przez państwowy fundusz emerytalny – pojawiają się głosy, że może dojść do tego na jesieni. Oczywiście znacznie wcześniej odbije się to w wycenie indeksu Nikkei, który jest wyraźnie dodatnio skorelowany z jenem. Druga ma związek z tym, że być może pojawi się chęć do rozegrania tematu zwiększenia skali programu skupu aktywów przez Bank Japonii na jesieni, jeżeli rynek uzna, że ostatnie wzrosty inflacji były tylko skokowym wynikiem wzrostu stawki VAT.

Na wykresie USD/JPY na razie tkwimy w konsolidacji ograniczonej ważnymi wsparciami – to rejon 101,50 i minima z zeszłego tygodnia na 101,59. Od góry opory to 102,00-102,10. Nie można wykluczyć, że jeszcze przed środą dojdzie do próby naruszenia w/w oporu. W średnim terminie USD/JPY nie będzie w stanie złamać okolic 102,70 bez wsparcia ze strony wspomnianego ruchu na indeksie Nikkei.

EUR/USD konsekwentnie realizuje scenariusz obsuwania się w stronę 1,3460 w tym tygodniu
Opublikowane dzisiaj ostateczne dane nt. inflacji HICP w maju potwierdziły szacunkowe odczyty na poziomie 0,5 proc. r/r. Dla rynku nie ma to jednak większego znaczenia. Dzisiaj ważniejsze będą publikacje makro z USA – regionalny indeks FED z Nowego Jorku o godz. 14:30, oraz dane nt. produkcji przemysłowej za maj o godz. 15:15. Warto będzie też zerkać na indeks nastrojów wśród pośredników nieruchomości NAHB o godz. 16:00. Zachowanie się rynku w ubiegłym tygodniu pokazuje, że nawet nieco słabsze odczyty nie są w stanie zaszkodzić dolarowi dłużej, niż na kilka godzin. To pokazuje, że kluczowe pozostaje pozycjonowanie się pod komunikat FED w środę.
Analiza techniczna pokazuje, że EUR/USD konsekwentnie realizuje scenariusz spadkowy. Silne opory to rejon 1,3540-45. Wsparcia to lokalne minima z ubiegłego tygodnia (1,3512-18), oraz dołek po posiedzeniu ECB na 1,3502. O wiele ważniejsze poziomy to poziomy z lutego b.r., czyli rejon 1,3480 i dwuletnia linia trendu wzrostowego przy 1,3460.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.