Złoty słabnie w reakcji na ujawnienie kompromitujących nagrań

Złoty słabnie w reakcji na ujawnienie kompromitujących nagrań
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2014-06-16 (09:20)

Ujawniona właśnie afera podsłuchowa pokazuje, że nie doczekaliśmy się jeszcze prawdziwie niezależnego banku centralnego. Stawia w bardzo złym świetle M. Belkę i relacje w gronie Rady Polityki Pieniężnej. Złoty słabnie i może dalej tracić. Potwierdza się nasza wcześniejsza teza, że polska waluta nie weszła w trwały trend aprecjacji.

Tygodnik "Wprost" ujawnił nagrania kompromitujące polskie państwo. Na jednym z nich prezes NBP M. Belka w rozmowie z byłym ministrem B. Sienkiewiczem proponuje wsparcie rządu w zmniejszaniu deficytu budżetowego w zamian za dymisje ministra finansów J. Rostowskiego. W obraźliwy sposób wypowiada się o Radzie Polityki Pieniężnej i niektórych jej członkach (J. Hausnerze). Nagrania całkowicie dyskredytują szefa NBP. Tym bardziej, że zarysowany w przeprowadzonych blisko rok temu rozmowach schemat został zrealizowany. W tej sytuacji prawdopodobna jest dymisja Belki. Złoty reaguje na aferę wyraźnym osłabieniem. Spodziewamy się kontynuacji tej tendencji przez większą część tygodnia. Scenariusz powrotu kursu EUR/PLN w okolice poziomu 4,20 staje się bardzo realny. Zakupy dokonane, czekamy na lepsze ceny do sprzedaż i zabezpieczania eksporterów.

Inflacja w Polsce nie przestaje zaskakiwać, choć biorąc pod uwagę procesy zachodzące na gruncie Europy spadek dynamiki cen w maju nie jest specjalnie zaskakujący. Wskaźnik CPI za maj wyrównał niechlubny rekord z czerwca 2013 r. (0,2 proc. r/r) i okazał się nawet niższy niż nasza, sytuująca się na skraju przedziału szacunków ekonomistów, prognoza (0,3 proc.). W reakcji na publikację Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) stawki rynku na przyszłą stopę procentową (FRA) ponownie niemal w pełni zdyskontowały obniżkę oprocentowania Narodowego Banku Polskiego o 25 pb. do września. Wcześniej, na początku ubiegłego tygodnia, rynek również tak wysoko szacował prawdopodobieństwo cięcia, jednak w reakcji na dość jastrzębio brzmiące wypowiedzi przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej (RPP), mocno je zredukował. Cięcie stóp zaczyna być scenariuszem bazowym wielu graczy. Lipcowe posiedzenie wyrasta do miana jednego z najważniejszych w tym roku. RPP zapozna się na niej z najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi NBP. Jeśli na tym spotkaniu nie dojdzie do zmiany parametrów polityki pieniężnej, kolejna ku temu okazja to dopiero wrzesień (w sierpniu posiedzenie się nie odbywa). Wtedy znane już będą wyniki inflacji (deflacji?) za lipiec oraz szacunek dynamiki cen za sierpień w strefie euro. Osiągnięcie nowego rekordu słabości CPI od początku transformacji, może stać się argumentem za sprowadzeniem stóp do historycznego minimum. Nie będzie to z pewnością informacja pozytywna dla złotego.

Pozostałe piątkowe dane z Polski bardzo dobre. Nadwyżka handlowa i na rachunku obrotów bieżących naszego kraju osiągnęły nowy rekord. W tym drugim przypadku wynik niemal dwukrotnie przekroczył oczekiwania. Z fundamentalnego punktu widzenia, jest to oczywiście informacja korzystna dla złotego. Większa różnica między eksportem a importem to większa podaż walut na rynku. Jak jednak pokazuje praktyka, choć omawiany czynnik należy wziąć pod uwagę, nie jest to najistotniejszy element rynkowej układanki. Nie zmienia to faktu, że po publikacji piątkowych danych złoty przestał się osłabiać i zakończył tydzień poniżej ważnego poziomu 4,1250, co osłabia pro-wzrostowy, techniczny obraz sytuacji na parze EUR/PLN.

EURPLN: Poranne kwotowania przynoszą dynamiczne osłabienie złotego wobec najważniejszych walut w reakcji na ujawnienie kompromitujących nagrań z udziałem prezesa NBP M. Belki. Kurs EUR/PLN rośnie powyżej 4,14. Spodziewamy się kontynuacji tej tendencji przez większą część tygodnia. Najbliższym celem dla kursu jest 4,1470, kolejnym 4,1550. Coraz bardziej realny staje się również scenariusz powrotu notowań w okolice psychologicznego poziomu 4,20.

EURUSD: Eurodolar stabilnie, nisko. Próby wyniesienia rynku na wyższe poziomy zostają ukrócone w zarodku. W piątek notowania zbliżyły się do 1,3600, a w drugiej połowie dnia dolar ponownie się umocnił. Wydarzeniem tygodnia pozostaje decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Do tego czasu kurs pozostanie w wąskim paśmie między 1,35 a 1,36.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.