Odbicie dolara australijskiego i dalsze pozycjonowanie przed ECB

Odbicie dolara australijskiego i dalsze pozycjonowanie przed ECB
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2014-05-29 (11:55)

Odbicie dolara australijskiego i dalsze pozycjonowanie się przed przyszłotygodniową decyzją ECB
Wprawdzie indeks wydatków kapitałowych w australijskich przedsiębiorstwach spadł w I kwartale aż o 4,2 proc. kw/kw wobec oczekiwanej zniżki o 1,4 proc. kw/kw, ...


... to inwestorzy skupili się na lepszej prognozie przyszłych wydatków (137,1 mld AUD w okresie fiskalnym 2014/15, wobec 124,9 mld AUD wcześniej) i dolar australijski powędrował wyraźnie w górę. Na pozostałych rynkach widać dalsze umocnienie się jena. Zniżkę wyhamował brytyjski funt po „jastrzębich” słowach Martina Weale’a z Banku Anglii, którego zdaniem Bank Anglii powinien podnieść stopy szybciej, tak aby później nie być zmuszonym do gwałtownego podwyższenia kosztu pieniądza. Spadki, choć raczej chwilowo powstrzymane zostały także na EUR/USD – niemniej inwestorzy dalej pozycjonują się pod przyszłotygodniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, który może wprowadzić niestandardowe działania. Tym razem widać jednak większą chęć do zakupów walut z naszego regionu, na czym oczywiście wyraźnie zyskuje polski złoty.

Dzisiaj warto pamiętać o tym, że dzisiaj w części europejskich krajów (w tym w Niemczech) mamy Święto Wniebowstąpienia i aktywność inwestorów może być mniejsza. Tematem w kalendarzu będą popołudniowe dane z USA. O godz. 14:30 poznamy drugi odczyt danych nt. PKB za I kwartał. Mediana oczekiwań rynku zakłada, że był on gorszy, niż to szacowano wcześniej (-0,5 proc. wobec +0,1 proc. w pierwszym odczycie). To może tłumaczyć wczorajszą siłę amerykańskiego długu (wyraźny spadek rentowności), a dzisiaj zaważyć na pozycji dolara, który wczoraj zyskał względem części walut. W przypadku USD/JPY mielibyśmy natomiast pogłębienie spadków. O tej samej porze (godz. 14:30) poznamy też dane nt. cotygodniowego bezrobocia (rynek zakłada powrót do pozytywnej tendencji – mediana 318 tys. wniosków wobec 326 tys. wcześniej), a o godz. 16:00 dynamikę podpisanych umów na sprzedaż domów w kwietniu (tu zakłada się jednak spowolnienie do 1 proc. m/m wobec 3,4 proc. m/m odnotowanych w marcu).

Na wykresie AUD/USD widać dość wyraźne odbicie od wsparcia w rejonie 0,92, które poprzedziła kilkudniowa konsolidacja. W efekcie nieco wzrosło prawdopodobieństwo, że to co obserwujemy od początku kwietnia b.r. można zakwalifikować jako formację trójkąta z podstawą przy 0,92 i silną linią spadkową oporu na 0,9365. Dopiero jej przebicie będzie oznaczać, że będzie można mówić o powrocie do zwyżek rozpoczętych w styczniu i testowaniu tegorocznych maksimów przy 0,9460. Biorąc jednak pod uwagę to, że pozostałe dane makro, jakie napływały ostatnio z Australii, sygnalizowały raczej to, że RBA może znacznie dłużej utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie, a jego członkowie mogą próbować werbalnie wpływać na notowania AUD/USD (w zeszłym tygodniu zrobił to Guy Debelle) szanse na naruszenie wspomnianych 0,9365 w średnim terminie nie są raczej duże.

Na EUR/USD widać cały czas, że rynek coraz bardziej „żyje” przyszłotygodniowym posiedzeniem ECB. Presja spadkowa na euro dyktowana obawami na jakie ruchy zdecydują się Mario Draghi&spółka może się tym samym utrzymywać, aż do przyszłego czwartku. Silna strefa oporu to okolice 1,3612 (wcześniejsze minima z ostatnich dni), które rynek właśnie teraz testuje. Później należy wskazać na rejon 1,3620 i dalej 1,3645. W przypadku kontynuacji spadków (bardziej prawdopodobny scenariusz w średnim terminie) celem będzie zejście poniżej dzisiejszego minimum na 1,3585 i test strefy 1,3560-70 i dalej okolic 1,35.

Na wykresie USD/JPY widać, że po nieudanym sforsowaniu okolic oporu 102,00-102,10 dwa dni temu, powróciliśmy w strefę wsparcia 101,20-50. Rynek może zmierzać w stronę jej dolnego ograniczenia (101,20). Jeżeli zostanie naruszone, to czekać nas będzie próba testowania okolic minimów z 21 maja na 100,81.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

08:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

07:26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

07:23 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.
To była spokojna majówka

To była spokojna majówka

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Polska majówka nie przyniosła większych zmian w kursie złotego - głównie dlatego, że stabilny pozostawał EURUSD oscylując ponad ważnym wsparciem przy 1,1265. W poniedziałek rano kurs głównej pary powrócił ponad poziom 1,13 (1,1330). W przypadku EURPLN mamy notowania blisko 4,28, a z kolei USDPLN przy 3,7750. Na globalnym rynku mieliśmy poprawę nastrojów na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia za sprawą mocnych danych finansowych z amerykańskich big-techów (AI znaczy coraz więcej w wynikach spółek), ...
Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

2025-05-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Decyzja Arabii Saudyjskiej oraz jej sojuszników z OPEC+ o znacznym zwiększeniu wydobycia ropy naftowej od czerwca 2025 roku – o dodatkowe 411 tys. baryłek dziennie – wywołała gwałtowne reakcje na globalnych rynkach surowcowych. Tak dynamiczne działanie ze strony kartelu zaskoczyło inwestorów oraz analityków, ponieważ oznacza ono odejście od dotychczasowej, bardziej ostrożnej polityki wzrostu produkcji na rzecz radykalnego i natychmiastowego zwiększenia podaży.
RPP gotowa do cięcia!

RPP gotowa do cięcia!

2025-05-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważny tydzień na rynkach finansowych, który obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się m.in. na decyzji amerykańskiego Fed’u oraz brytyjskiego BoE, chociaż dla nas w Polsce najważniejsza będzie być może przełomowa zmiana narracji Narodowego Banku Polskiego.