Trochę ulgi dla EUR po wyborach

Trochę ulgi dla EUR po wyborach
Aktualności z rynku walutowego Saxo Bank
Data dodania: 2014-05-26 (14:27)

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego na dłuższą metę są może sensacyjne, ale rynek nie jest pewien, co zrobić z nimi w najbliższym czasie, gdyż partie głównego nurtu nadal mają solidną większość, a ugrupowania eurosceptyczne nie utworzą szerszych sojuszy.

Zyskaliśmy jedynie zapewnienie, że szum dobiegający z unijnego parlamentu będzie dużo bardziej zróżnicowany i interesujący, a sceptycy z opozycji będą dużo bardziej krytycznie analizować decyzje głównych partii.

Kolejne kroki, jakie rysują się przed nami pod względem politycznym, to kwestia tego, w jakim zakresie trzon unii będzie angażować się w projekt europejski, skoro Alternatywa dla Niemiec (AfD) osiągnęła dobry rezultat (i to w Niemczech, które mają tak długą historię głosowania na partie głównego nurtu i ciągle uciekają przed swoim historycznym cieniem). Ugrupowanie to pojawiło się znikąd, by zdobyć 7% głosów, podczas gdy w czasie ostatnich wyborów powszechnych w Niemczech znalazło się tuż poniżej progu wyborczego. Wyniki Marine Le Pen we Francji i Grillo we Włoszech również należy ze sobą porównać i skontrastować – Le Pen uzyskała najlepszy wynik dla pojedynczej partii w tym kraju, natomiast poparcie dla Grillo nieco zmalało, a przyćmiło go centrolewicowe ugrupowanie premiera Renzi’ego.

Do następnych unijnych wyborów jeszcze długie pięć lat, więc teraz pozostaje pytanie, jaką rolę kwestia europejska będzie odgrywać w kolejnych wyborach w poszczególnych krajach. Tymczasem na rynkach finansowych będziemy obserwować zdolność i gotowość Europejskiego Banku Centralnego do działania oraz to, czy spready państw peryferyjnych strefy euro będą w dalszym ciągu spadać, czy też w tej konkretnej inwestycji najlepsze rezultaty już za nami.

W przypadku EUR/USD inwestorzy nie są pewni, co zrobić z wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ponieważ jednak w ostatnim czasie wspólną walutę tak intensywnie sprzedawano, pierwszą reakcją może być pewna konsolidacja, gdyż po wyborach nie widać bezpośrednich zagrożeń dla egzystencji instytucji europejskich, a spready obligacji państw peryferyjnych po wyborach znacznie zmalały. Pierwsze ważniejsze strefy sporne to 200-dniowa średnia krocząca (w okolicach 1,3635), a następnie obszar 1,3700/50.

Wybory na Ukrainie

Rubel umacnia się do najwyższych poziomów od stycznia po wyborach na Ukrainie, gdzie po przytłaczającym zwycięstwie Petro Poroszenko zyskał solidny mandat polityczny. W piątek prezydent Rosji Władimir Putin dał do zrozumienia, że będzie skłonny pracować nad rozwiązaniem sytuacji na Ukrainie z każdym, kto wygra wybory. W reakcji na te informacje cena ropy naftowej nieco spadła, ale wciąż jest wysoka w stosunku do ostatnich tygodni i miesięcy. Notowania amerykańskich kontraktów terminowych dochodzą do nowych maksimów. Taki układ sprzyja dolarowi kanadyjskiemu – kurs USD/CAD spadł dużo poniżej poziomu 1,0900.

Co dalej?

Dziś w Wielkiej Brytanii jest dzień wolny od pracy, a w Stanach Zjednoczonych Memorial Day, który tradycyjnie wyznacza w USA początek lata (amerykańskie dzieci mają około trzech miesięcy wakacji). W kalendarzu ekonomicznym na ten tydzień zaplanowano bardzo niewiele wydarzeń, które mogłyby przyciągnąć uwagę inwestorów, gdyż przed ważnym wydarzeniem w przyszłym tygodniu USA opublikują raczej mniej istotne statystyki. Wyjątkiem są może informacje o dynamice inflacji PCE, które poznamy w piątek. W Europie najważniejsze będzie posiedzenie EBC w przyszłym tygodniu. Japonia w ciągu najbliższych kilku dni opublikuje dużo danych; nadal trwa analizowanie i dyskontowanie skutków kwietniowej podwyżki podatku VAT.

Akcje amerykańskie (a przynajmniej indeks S&P500) oraz niemiecki DAX notują rekordy wszechczasów. W przypadku drugiego z tych indeksów powodem jest zapewne fakt, że wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego nie są na razie postrzegane jako zapowiedź większych problemów. Zatem rynek nadal cieszy się „ponczem” z banków centralnych i oddaje się inwestowaniu w ramach strategii carry trade. To sprzyja sprzedawaniu jena i kupowaniu walut rynków wschodzących, dopóki utrzymuje się obecna sytuacja. Jednak rajd na rynkach wschodzących jest już nieco przestarzały. Jeśli oprocentowanie długoterminowe w USA zacznie teraz rosnąć, pojawi się presja płynnościowa na wspomniane pozycje w walutach rynków wschodzących.

Najważniejsze dane ekonomiczne

Nowa Zelandia – Bilans handlowy w kwietniu wyniósł +534 mln wobec przewidywanych +634 mln i +935 mln w marcu.
Niemcy – zaufanie konsumentów wg GfK na czerwiec nie zmieniło się i wyniosło 8,5 pkt., zgodnie z oczekiwaniami.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne

Rynki w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zamknięte – dzień wolny od pracy
Strefa euro – przemówienie prezesa EBC Mario Draghiego (08:00)
Strefa euro – przemówienie Constancio z EBC (08:30)
Strefa euro – przemówienie Coeure’a z EBC (11:00)
Japonia – zaufanie małych przedsiębiorstw w maju (05:00)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.