Słabe dane z Europy. Wspólna waluta najsłabsza od 3 m-cy.

Słabe dane z Europy. Wspólna waluta najsłabsza od 3 m-cy.
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2014-05-23 (09:52)

Brak sygnałów, że rozważane są obniżki stóp w Polsce wraz ze zbliżaniem się perspektywy cięcia w strefie euro po słabych wynikach europejskiego przemysłu zwiększają atrakcyjność inwestycji w polskie obligacje i złotego. Dodatkowo wspierają go optymistyczne informacje dotyczące rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą.

Euro najsłabsze od 3 miesięcy wobec najważniejszych waluty.

Wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu największych krajów strefy euro zaskoczyły negatywnie wywołując dalszą przecenę wspólnej waluty. Wskaźnik dla Niemiec spadł do najniższego poziomu w tym roku, a dla Francji wyrównał ten wynik. Oczekiwano jedynie symbolicznych zniżek. W największej gospodarce regionu przemysł utrzymał, według kryteriów Markit, dodatnią trajektorię (rozwój sektora), podczas gdy we Francji, po dwóch miesiącach poprawy, ponownie się kurczył. Podobnie niekorzystne tendencje zaobserwowano w sektorze usługowym. Francuzki PMI dla tego sektora powrócił poniżej bariery 50 pkt. Znacznie lepsza sytuacja panuje pod tym względem w Niemczech. Usługowy PMI wzrósł u naszych zachodnich sąsiadów w maju, według niepełnych danych, do najwyższego poziomu od czerwca 2011 r. Był to dwunasty, kolejny miesiąc poprawy koniunktury w usługach w Niemczech. W maju tempo tego procesu przyspieszyło.

O problemach, z którymi boryka się Francja przychodzi w ostatnim czasie mówić niemal zawsze przy okazji publikacji wskaźników menadżerów logistyki. Brak reform i odważnych decyzji powoduje, że kraj pozostaje w stagnacji. W ślad za tym, z brakiem rozwoju i niską inflacją boryka się duża część gospodarki strefy euro. Na doniesienia Markit o kształtowaniu się wskaźników PMI dla przemysłu obojętny nie może pozostać Europejski Bank Centralny. Za dwa tygodnie poznamy, jakie recepty na przezwyciężenie obecnych problemów mają M. Draghi i koledzy.

Podczas majowego posiedzenia część członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wskazywała, że dostępne prognozy wskazują na nieco wolniejszy niż w marcowej projekcji wzrost inflacji w nadchodzących miesiącach. W związku z tym inflacja może powrócić do celu później niż wskazują prognozy. Z drugiej strony, zdaniem jastrzębiego skrzydła Rady, przyspieszenie wzrostu gospodarczego może przełożyć się na wzrost inflacji w większym stopniu niż wskazują dostępne szacunki. Ponadto, sytuacja na Ukrainie, a także niekorzystne warunki meteorologiczne w wielu krajach będących znaczącymi eksporterami surowców żywnościowych, przyczyniają się do silnego wzrostu ich cen na światowych rynkach. Oddziałuje to w kierunku wyższej dynamiki cen żywności, której spadek w poprzednich miesiącach – obok niskiej dynamiki cen energii – był jednym z głównych czynników obniżających inflację. Dlatego też, zdaniem RPP zasadne jest pozostawienie parametrów polityki pieniężnej oraz sygnalizowanego okresu braku stóp na dotychczasowym poziomie. Pełniejsza ocena perspektyw makro potrzebna do ewentualnej zmiany stanowiska będzie możliwa w lipcu, kiedy opublikowane zostaną najnowsze projekcje Narodowego Banku Polskiego.
Wydarzeniem ostatniej sesji tego tygodnia są odczyty indeksu nastrojów w biznesie w Niemczech (Ifo) za maj oraz danych z rynku nieruchomości w USA (sprzedaż nowych domów w kwietniu). Potwierdzenie gorszej sytuacji w przemyśle, uwidocznione w indeksie PMI, również we wskaźniku Ifo będzie z pewnością negatywną informacją dla wspólnej waluty. W połączeniu z lepszymi raportami z rynku domów z USA (wczorajsze dane wskazują na stopniową poprawę aktywności) mogą przesądzić o trwałym spadku kurs EUR/USD poniżej poziomu 1,3650.

EURPLN: Perspektywa deflacji w Polsce wraz z oczekiwaniami na działania ze strony EBC zwiększają atrakcyjność rodzimych obligacji, a tym samym wzmacniają złotego. Dodatkowo, sygnały wycofywania rosyjskich wojsk znad granicy z Ukrainie również zachęcają do otwierania długich pozycji na złotym. Kurs dotarł w rejon 3-miesięcznych dołków. Są to zdecydowanie ceny do kupna euro. Dalsze spadki notowań będą dla nas dużym zaskoczeniem. Kontynuowanie trendu
spadkowego na eurodolarze zacznie z czasem negatywnie przekładać się na wycenę polskiej waluty.

EURUSD: Kurs pozostaje w rejonie 3-miesięcznych minimów. Utrzymuje się presja na umocnienie amerykańskiej waluty. Wczorajsze słabe dane o PMI dla europejskiego przemysłu powstrzymały zapędy byków. Dziś odczyt nastrojów w biznesie w Niemczech oraz kolejne dane z rynku nieruchomości w USA. Potwierdzenie słabszych perspektyw gospodarki za naszą zachodnią granicą przy nowych sygnałach odradzania aktywności na rynku domów za oceanem może przesądzić o trwałym przełamaniu poziomu 1,3650.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.