Bundesbank daje zielone światło dla łagodzenia

Bundesbank daje zielone światło dla łagodzenia
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2014-05-14 (10:21)

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że bank centralny Niemiec nie sprzeciwi się odważnym działaniom łagodzącym politykę pieniężną, jeśli prognozy wskażą na utrzymywanie się niskiej inflacji w 2016 r. Wraz ze słabym odczytem indeksu ZEW informacja ta spowodowała silną przecenę wspólnej waluty.

Korekty kursu EUR/USD nadal wykorzystujemy do odnowienia krótkich pozycji. Dyskontowanie możliwych działań EBC jeszcze się nie zakończyło. Złoty dalej lekko w dół.

Wspólna waluta traciła we wtorek wyraźnie na wartości, szczególnie wobec zyskującego globalnie dolara, w reakcji na dwie niekorzystne informacje, które zostały ujawnione przed południem. Niemiecki instytut ZEW podał, że wskaźnik sentymentu analityków i ekonomistów na nadchodzące 6 miesięcy dla największej gospodarki strefy euro spadł wyraźnie w maju nie osiągając mediany oczekiwań. Wyniósł 33,1 pkt, ponad 10 pkt mniej niż w kwietniu. Był to piąty kolejny miesiąc pogorszenia krótkoterminowych perspektyw rozwoju Niemiec i najgorszy wynik od stycznia 2013 r. Spodziewano się spadku, ale w mniejszej skali, do 40,0 pkt. Poprawie uległ natomiast subindeks sytuacji bieżącej i znalazł się na najwyższym poziomie od blisko 3 lat. Publikacja wskaźników ZEW przyniosła odczuwalną przecenę europejskiej waluty.

Jeszcze silniejsza wyprzedaż euro nastąpiła w reakcji na ujawnione przez Wall Street Journal przecieki, według których niemiecki bank centralny (Bundesbank) będzie skłonny poprzeć propozycje złagodzenia polityki pieniężnej – łącznie z wprowadzeniem ujemnej stopy depozytowej i interwencyjnych zakupów aktywów – jeśli prognozy Europejskiego Banku Centralnego (EBC) wskażą na utrzymywanie się niskiej inflacji w 2016 r. Gazeta nie podała źródła informacji, ale jej pojawienie się spowodowało, że wspólna waluta ustanowiła nowe miesięczne dołki wobec dolara poniżej 1,3700. Choć w kolejnych doniesieniach osoby związane z Bundesbankiem próbowały łagodzić przekaz wskazując, że owo poparcie działań wcale nie jest przesądzone, do końca sesji kurs EUR/USD utrzymał się poniżej lokalnego wsparcia na 1,3750.

Informacje amerykańskiej gazety, jakkolwiek oparte o nieoficjalne przecieki, praktycznie przesądzają, że na czerwcowym posiedzeniu EBC dojdzie do złagodzenia parametrów polityki monetarnej w strefie euro. Otwartą pozostaje kwestia, jaką formę przyjmą te działania. Obniżka stóp procentowych o 10-15 pkt wraz z cięciem stopy depozytowej poniżej zera jest zdyskontowana przez rynek. Pytanie czy EBC zdecyduje się wdrożyć skuteczniejsze, ale trudniejsze do zastosowania ze względu na specyfikę Banku, który musi brać pod uwagę wspólne dobro zróżnicowanych pod względem gospodarczym państw, niestandardowe narzędzia stymulacji. Wskazane wczoraj ciche przyzwolenie kluczowego rozgrywającego w Radzie Prezesów zwiększa prawdopodobieństwo takiego rozwiązania. Wydaje się, że wprowadzenie programu skupu obligacji nie zostało jeszcze w pełni zdyskontowane przez rynek. Na pewno nie jego wprowadzenie w tej połowie roku.

Opublikowany wczoraj raport o sprzedaży detalicznej z USA oceniamy jako neutralny dla rynku. Obraz sytuacji w konsumpcji nie ulega zmianie. Dynamika wzrostu obrotów okazała się niższa niż prognozowano, ale wobec wyraźnie na korzyść zmienionych danych za poprzedni miesiąc (wzrosła baza porównania). Sprzedaż detaliczną w kwietniu napędzały zakupy nowych samochodów, a więc dóbr trwałych, co dobrze świadczy o bieżącej sytuacji finansowej gospodarstw domowych oraz perspektywach na przyszłość. Dziś z ważnych danych z USA – inflacja PPI za kwiecień.
EURPLN: Złoty pozostaje stabilny do euro, stracił na wartości w relacji do dolara. Kurs USD/PLN wzrósł wczoraj do najwyższego poziomu od 2 miesięcy. EUR/PLN oscyluje w okolicach 4,1800. Para dolar-złoty wygenerowała wczoraj sygnał kontynuacji wzrostowej tendencji w kierunku 3,0750. Choć nie nastąpi to dziś, osiągnięcie tego poziomu to obecnie kwestia czasu. Kontynuowanie przeceny na EUR/USD powinno z czasem osłabić również euro. Ten tydzień powinien przynieść wzrost notowań powyżej 4,20.

EURUSD: Kurs spadł do kwietniowych dołków (1,3690). Potwierdzenie działań EBC, które mogą przyjąć szerszą niż tylko obniżka stóp procentowych formę, powoduje odwrót inwestorów od wspólnej waluty. Co ciekawe, wyhamował nieco popyt na europejskie obligacje. Korekta w notowaniach EUR/USD może obecnie wynieść kurs maksymalnie do poziomu 1,3760. Będzie to okazja do odnowienia krótkich pozycji. Jutrzejsza seria publikacji z USA i strefy euro może jeszcze w tym tygodniu spowodować przełamanie silnego wsparcia na 1,3690.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.