Najniższa zmienność od niemal 7 lat

Najniższa zmienność od niemal 7 lat
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2014-04-25 (17:03)

Mijający tydzień charakteryzował się niską zmiennością na rynku walutowym. EUR/USD poruszał się w przedziale 1,3785-1,3850. W skali tygodnia na wartości nieznacznie stracił polski złoty. Kurs USD/PLN wzrósł o niecały grosz z 3,03 w okolice 3,04, natomiast EUR/PLN zwyżkował z 4,1870 do 4,2050.

Zmienność głównych światowych walut spadła do najniższego poziomu od 2007 roku. Obrazuje to indeks JPMorgan Volatility obliczany dla walut krajów G7, który spadł do poziomu 6,21. Niższe wartości były obserwowane tylko dwukrotnie w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Miało to miejsce w latach 1996 i 2007, po których następował bardzo wyraźny wzrost zmienności.

Indeks S&P 500 po bardzo dobrym ubiegłym tygodniu, w tym charakteryzował się dużo niższą zmiennością, ale kontynuował zwyżkę w kierunku szczytów na poziomie 1900 pkt. Druga połowa tygodnia wypadła już jednak dużo mniej okazale. Na wykresie tygodniowym wyrysowuje się formacja spadającej gwiazdy, co może mieć negatywny wpływ na notowania amerykańskiego indeksu w najbliższym czasie. Podobną formację można zaobserwować na frankfurckim DAX-ie i polskim WIG-u 20. Dodatkowo w przypadku warszawskiego indeksu uformowała się ona w okolicach długoterminowej linii bessy. Rosyjski indeks RTS stracił w tym tygodniu prawie 7 proc. Jest to wynikiem eskalacji konfliktu ukraińskiego w ostatnich dniach, a co za tym idzie potencjalnych sankcji wymierzonych w Moskwę. Zdecydowanie najsłabiej obok, RTS radzą, sobie indeksy azjatyckie. Shanghai Composite zniżkował w tym tygodniu o ponad 3,5 proc., natomiast Hang Seng o ponad 2 proc. Przyczyną takiego rozwoju sytuacji są obawy związane z potencjalną niewypłacalnością wielu spółek Państwa Środka. Nie bez wpływu na tę sytuację był też wstępny odczyt indeksu Manufacturing PMI dla Chin, który okazał się 6 miesiąc z rzędu gorszy od oczekiwań rynkowych, ale jednocześnie zanotował pierwszy od tego czasu wzrost. Od początku roku wskazuje on na recesję w Państwie Środka, ponieważ znajduje się poniżej poziomu 50 pkt. Pomimo to notowania miedzi znalazły się na 7-tygodniowym maksimum, zbliżając się nawet do poziomu 313 centów za funt. Jest to prawdopodobnie wynikiem rosnącego popytu w Stanach Zjednoczonych, ale też niemalejącego zużycia w Chinach. Dodatkowo zapasy miedzi znajdują się obecnie na najniższym poziomie od 2009 roku. Wszystko to wywołało zwyżkę notowań tego metalu w tym miesiącu o około 2,5 proc.

USA: sektor technologiczny w dobrej formie

Obawy o wyniki spółek technologicznych w USA okazują się jak na razie nieuzasadnione. Jak do tej pory wyniki za 1Q 2014 pokazały 43 spółki z indeksu Nasdaq100. Zysk na akcję dla tej grupy okazał się o 9,4 proc. lepszy od rynkowego konsensusu.

Bardzo negatywnie zaskoczyła opublikowana w środę marcowa sprzedaż nowych nieruchomości w USA. Wyniosła ona zaledwie 384 tys. Jest to spadek o 14,5 proc. w ujęciu miesięcznym oraz najniższa wartość od lipca ubiegłego roku. W opozycji do tych danych znalazł się odczyt na temat zamówień środków trwałych, który zaskoczył bardzo pozytywnie. Wyniósł on 2,6 proc. m/m wobec oczekiwań na poziomie 2 proc. Odczyt ten wskazuje na wyraźną poprawę sytuacji w amerykańskiej gospodarce po srogiej tegorocznej zimie. Wydaje się, że w najbliższym czasie jeszcze wiele danych makroekonomicznych może wskazywać na taki rozwój sytuacji.

Niemcy: bardzo dobre dane z gospodarki

Dwa bardzo ważne wskaźniki obrazujące sytuację niemieckiej gospodarki wypadły w mijającym tygodniu bardzo dobrze. Zarówno indeksy PMI dla przemysłu oraz usług jak i indeks instytutu Ifo ukształtowały się lepiej od rynkowego konsensusu. Wstępny indeks PMI dla przemysłu wyniósł 54,2 pkt. i wzrósł po raz pierwszy w tym roku, z poziomu 53,7 pkt. obserwowanego w lutym. Bardzo istotne jest też to, że pomimo oczekiwanego trzeciego z rzędu spadku, odbić do góry zdołał subindeks Ifo dotyczący oczekiwań. Dane te wskazują na bardzo dobrą kondycję niemieckiej gospodarki, która ma w tym roku rozwijać się w tempie niecałych 2 proc.

Nowa Zelandia: druga podwyżka stóp w tym roku

W ubiegłym miesiącu Bank Rezerw Nowej Zelandii stał się pierwszym, w erze „pokryzysowej” bankiem centralnym z grona państw rozwiniętych, który dokonał podwyżki stóp procentowych. Powtórzył ten krok w tym tygodniu, dokonując drugiej podwyżki w tym roku. Od poprzedniego posiedzenia RBNZ, ceny nabiału spadły o ok. 15 proc., a od szczytu z sierpnia ubiegłego roku, aż o 23 proc. Fakt ten, w połączeniu z niską presją inflacyjną jest wyraźnym sygnałem ostrzegawczy dla nowozelandzkich władz monetarnych. W związku z tym można spodziewać się przerwy cyklu podwyżek stóp.

Polska: dalsza poprawa na rynku pracy

Opublikowane w tym tygodniu dane na temat sprzedaży detalicznej za marzec okazały się dużo gorsze od prognoz wnoszących 5,7 proc. r/r i wyniosły 3,1 proc. Był to najniższy odczyt od trzech kwartałów. Stopa bezrobocia spadła z kolei do poziomu nieobserwowanego jeszcze w tym roku i wyniosła 13,5 proc. To kolejne potwierdzenie polepszenia sytuacji na rynku pracy i umocnienie naszego scenariusza, w którym popyt konsumpcyjny będzie siłą napędową wzrostu gospodarczego.

Źródło: Błażej Kiermasz, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.