Wzrost napięcia na Wschodzie. Ważne dane z USA.

Wzrost napięcia na Wschodzie. Ważne dane z USA.
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2014-04-14 (09:34)

Wzrost napięcia geopolitycznego sprzyja dolarowi. Wsparcie dla amerykańskiej waluty przychodzi również ze strony coraz lepszych danych z gospodarki. Dodatkowo coraz dobitniej brzmią głosy, że euro jest za mocne. W centrum uwagi wydarzenia na Ukrainie oraz odczyt sprzedaży detalicznej z USA. Dla złotego zapowiada się sesja z dominującą rolą sprzedających polską walutę.

Weekend przyniósł ponowną eskalację konfliktu na linii Moskwa-Kijów. Rano dobiegło końca ultimatum, które Ukraina wystosowała prorosyjskim separatystom działającym na wschodzie kraju. Jeśli nie opuszczą oni zajętych budynków rządowych, rozpocznie się antyterrorystyczna operacja ich usunięcia. MSW Ukrainy zamierza również utworzyć lokalne oddziały specjalne, wzorem rosyjskich złożone z cywilów, którzy są gotowi bronić kraju przed zagrożeniami. Podobny oddział został już powołany, w wysuniętym najbardziej na wschód, obwodzie ługańskim. Były prezydent oświadcza, że Ukraina jest na krawędzi wojny domowej. Rosja oskarża Zachód o wywołanie napięcia na Ukrainie. Europa deklaruje głębokie zaniepokojenie i wzywa do powstrzymania się od przemocy. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Dochodzi do rozlewu krwi. Giną ludzie. W takich warunkach najbliższa przyszłość złotego prezentuje się nie najlepiej. Zapowiada się nerwowa sesja, w które stroną dominującą będą sprzedający polską walutę.

W piątek kurs EUR/PLN wybił się z uporczywej konsolidacji, w której przebywał przez ostatnie 2 tygodnie. Po wielu nieudanych próbach w końcu przełamany został poziom 4,18, co otworzyło drogę do wzrostów notowań do psychologicznej bariery 4,20. Osiągnięcie tego poziomu nie musi jednak oznaczać końca przeceny polskiej waluty. Nasz kraj jest w ostatnim czasie raczej pomijany przez zagranicznych inwestorów. Giełda rośnie niemrawo, a napływ kapitału na rynek obligacji jest znikomy w porównaniu do peryferyjnych krajów strefy euro. Dodatkowo, nastroje psuje silna wyprzedaż akcji na największych, światowych parkietach.

Pod koniec tygodnia napłynęły kolejne dane przybliżające perspektywę pierwszych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Ceny producentów rosły w lutym najszybciej od czerwca. Inflacja PPI w ujęciu rocznym osiągnęła najwyższy poziom od sierpnia ub. r. (1,4 proc.). Raport Departamentu Pracy wskazuje na duże zaawansowanie procesu ożywienia gospodarczego za oceanem. Pomimo niskich notowań surowców koszty ponoszone przez producentów rosną. Istnieje ryzyko, że zostaną one przerzucone na ceny finalnych produktów. Wzmożeniu ulegnie presja inflacyjna. Już niedługo Fed nie będzie mógł tak swobodnie studzić nastrojów i zapewniać o dalszym wspieraniu gospodarki. Dalsze utrzymywanie ultra ekspansywnej polityki pieniężnej stanie się działaniem pro cyklicznym, zwiększającym ryzyko powstawania nierównowag oraz wszelkiego rodzaju baniek, w tym na rynku nieruchomości.

Dziś kolejny, ważny raport z USA – o sprzedaży detalicznej. Rynek liczy na wyraźny wzrost obrotów sklepów i sieci handlowych (o 0,8 proc. m/m) w marcu rekompensujący słabsze wyniki detalistów na przełomie roku. Oczekuje się, że amerykanie ponownie ruszyli na zakupy. Wcześniej było to utrudnione ze uwagi na fatalne warunki atmosferyczne panujące w wielu rejonach USA. Zapowiedzią dobrego odczytu sprzedaży detalicznej dziś i w kolejnych miesiącach mogą być piątkowe, wstępne dane o kształtowaniu się nastrojów konsumentów. Wskaźnik sentymentu, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wzrósł w kwietniu, według niepełnych jeszcze informacji, do najwyższego poziomu od lipca. Już niewiele dzieli ten indeks od ustanowienia – wzorem Conference Board, tj. miernika innej organizacji badającej nastroje Amerykanów – nowego rekordu ostatnich 7 lat. Wszystko to potwierdza, że czas zacieśnienia polityki monetarnej w największej gospodarce świata nie jest wcale tak odległy jak się oczekuje. Rynek wciąż liczy, że pierwsze podwyżki nastąpią ok. połowy przyszłego roku. Wydaje się, że w grę wchodzi raczej wczesna wiosna 2015 r., okres ok. półrocza po zakończeniu programu łagodzenia ilościowego. Tak, jak wspominała ostatnio J. Yellen.

EURPLN: Kurs wybił się powyżej poziomu 4,1800, co otwiera drogę do wzrostów notowań co najmniej w rejon psychologicznego poziomu 4,20. Eskalacja konfliktu na Ukrainie oraz spodziewane dobre dane z USA to czynniki niesprzyjające polskiej walucie. Ewentualny powrót notowań bliżej 4,18 wykorzystamy do zakupu euro. Pierwszych sprzedaży dokonamy powyżej wspomnianego poziomu 4,20.

EURUSD: Euro jest wyraźnie słabsze na początku tygodnia. Wzrost napięcia geopolitycznego sprzyja ucieczce od ryzyka i kierowania się w stronę walut uważanych za bezpieczne. Odbicie od linii długookresowego trendu spadkowego (1,39) i umocnienie dolara na przestrzeni kolejnych sesji kwietnia, jest zgodny z naszym bazowym scenariuszem. Wzmaga się również coraz większa presja na osłabienie euro przez ośrodki decyzyjne w Europie. O kształtowaniu się wspólnej waluty jako determinanta przyszłych ruchów w polityce pieniężnej mówił w sobotę prezes EBC M. Draghi. Do przyspieszenia tendencji spadkowej EUR/USD konieczne jest trwałe przebicie 1,3840.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.