Wzrost napięcia na Wschodzie. Ważne dane z USA.

Wzrost napięcia na Wschodzie. Ważne dane z USA.
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2014-04-14 (09:34)

Wzrost napięcia geopolitycznego sprzyja dolarowi. Wsparcie dla amerykańskiej waluty przychodzi również ze strony coraz lepszych danych z gospodarki. Dodatkowo coraz dobitniej brzmią głosy, że euro jest za mocne. W centrum uwagi wydarzenia na Ukrainie oraz odczyt sprzedaży detalicznej z USA. Dla złotego zapowiada się sesja z dominującą rolą sprzedających polską walutę.

Weekend przyniósł ponowną eskalację konfliktu na linii Moskwa-Kijów. Rano dobiegło końca ultimatum, które Ukraina wystosowała prorosyjskim separatystom działającym na wschodzie kraju. Jeśli nie opuszczą oni zajętych budynków rządowych, rozpocznie się antyterrorystyczna operacja ich usunięcia. MSW Ukrainy zamierza również utworzyć lokalne oddziały specjalne, wzorem rosyjskich złożone z cywilów, którzy są gotowi bronić kraju przed zagrożeniami. Podobny oddział został już powołany, w wysuniętym najbardziej na wschód, obwodzie ługańskim. Były prezydent oświadcza, że Ukraina jest na krawędzi wojny domowej. Rosja oskarża Zachód o wywołanie napięcia na Ukrainie. Europa deklaruje głębokie zaniepokojenie i wzywa do powstrzymania się od przemocy. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Dochodzi do rozlewu krwi. Giną ludzie. W takich warunkach najbliższa przyszłość złotego prezentuje się nie najlepiej. Zapowiada się nerwowa sesja, w które stroną dominującą będą sprzedający polską walutę.

W piątek kurs EUR/PLN wybił się z uporczywej konsolidacji, w której przebywał przez ostatnie 2 tygodnie. Po wielu nieudanych próbach w końcu przełamany został poziom 4,18, co otworzyło drogę do wzrostów notowań do psychologicznej bariery 4,20. Osiągnięcie tego poziomu nie musi jednak oznaczać końca przeceny polskiej waluty. Nasz kraj jest w ostatnim czasie raczej pomijany przez zagranicznych inwestorów. Giełda rośnie niemrawo, a napływ kapitału na rynek obligacji jest znikomy w porównaniu do peryferyjnych krajów strefy euro. Dodatkowo, nastroje psuje silna wyprzedaż akcji na największych, światowych parkietach.

Pod koniec tygodnia napłynęły kolejne dane przybliżające perspektywę pierwszych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Ceny producentów rosły w lutym najszybciej od czerwca. Inflacja PPI w ujęciu rocznym osiągnęła najwyższy poziom od sierpnia ub. r. (1,4 proc.). Raport Departamentu Pracy wskazuje na duże zaawansowanie procesu ożywienia gospodarczego za oceanem. Pomimo niskich notowań surowców koszty ponoszone przez producentów rosną. Istnieje ryzyko, że zostaną one przerzucone na ceny finalnych produktów. Wzmożeniu ulegnie presja inflacyjna. Już niedługo Fed nie będzie mógł tak swobodnie studzić nastrojów i zapewniać o dalszym wspieraniu gospodarki. Dalsze utrzymywanie ultra ekspansywnej polityki pieniężnej stanie się działaniem pro cyklicznym, zwiększającym ryzyko powstawania nierównowag oraz wszelkiego rodzaju baniek, w tym na rynku nieruchomości.

Dziś kolejny, ważny raport z USA – o sprzedaży detalicznej. Rynek liczy na wyraźny wzrost obrotów sklepów i sieci handlowych (o 0,8 proc. m/m) w marcu rekompensujący słabsze wyniki detalistów na przełomie roku. Oczekuje się, że amerykanie ponownie ruszyli na zakupy. Wcześniej było to utrudnione ze uwagi na fatalne warunki atmosferyczne panujące w wielu rejonach USA. Zapowiedzią dobrego odczytu sprzedaży detalicznej dziś i w kolejnych miesiącach mogą być piątkowe, wstępne dane o kształtowaniu się nastrojów konsumentów. Wskaźnik sentymentu, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wzrósł w kwietniu, według niepełnych jeszcze informacji, do najwyższego poziomu od lipca. Już niewiele dzieli ten indeks od ustanowienia – wzorem Conference Board, tj. miernika innej organizacji badającej nastroje Amerykanów – nowego rekordu ostatnich 7 lat. Wszystko to potwierdza, że czas zacieśnienia polityki monetarnej w największej gospodarce świata nie jest wcale tak odległy jak się oczekuje. Rynek wciąż liczy, że pierwsze podwyżki nastąpią ok. połowy przyszłego roku. Wydaje się, że w grę wchodzi raczej wczesna wiosna 2015 r., okres ok. półrocza po zakończeniu programu łagodzenia ilościowego. Tak, jak wspominała ostatnio J. Yellen.

EURPLN: Kurs wybił się powyżej poziomu 4,1800, co otwiera drogę do wzrostów notowań co najmniej w rejon psychologicznego poziomu 4,20. Eskalacja konfliktu na Ukrainie oraz spodziewane dobre dane z USA to czynniki niesprzyjające polskiej walucie. Ewentualny powrót notowań bliżej 4,18 wykorzystamy do zakupu euro. Pierwszych sprzedaży dokonamy powyżej wspomnianego poziomu 4,20.

EURUSD: Euro jest wyraźnie słabsze na początku tygodnia. Wzrost napięcia geopolitycznego sprzyja ucieczce od ryzyka i kierowania się w stronę walut uważanych za bezpieczne. Odbicie od linii długookresowego trendu spadkowego (1,39) i umocnienie dolara na przestrzeni kolejnych sesji kwietnia, jest zgodny z naszym bazowym scenariuszem. Wzmaga się również coraz większa presja na osłabienie euro przez ośrodki decyzyjne w Europie. O kształtowaniu się wspólnej waluty jako determinanta przyszłych ruchów w polityce pieniężnej mówił w sobotę prezes EBC M. Draghi. Do przyspieszenia tendencji spadkowej EUR/USD konieczne jest trwałe przebicie 1,3840.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

08:22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.
To była spokojna majówka

To była spokojna majówka

08:10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Polska majówka nie przyniosła większych zmian w kursie złotego - głównie dlatego, że stabilny pozostawał EURUSD oscylując ponad ważnym wsparciem przy 1,1265. W poniedziałek rano kurs głównej pary powrócił ponad poziom 1,13 (1,1330). W przypadku EURPLN mamy notowania blisko 4,28, a z kolei USDPLN przy 3,7750. Na globalnym rynku mieliśmy poprawę nastrojów na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia za sprawą mocnych danych finansowych z amerykańskich big-techów (AI znaczy coraz więcej w wynikach spółek), ...
Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

07:37 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Decyzja Arabii Saudyjskiej oraz jej sojuszników z OPEC+ o znacznym zwiększeniu wydobycia ropy naftowej od czerwca 2025 roku – o dodatkowe 411 tys. baryłek dziennie – wywołała gwałtowne reakcje na globalnych rynkach surowcowych. Tak dynamiczne działanie ze strony kartelu zaskoczyło inwestorów oraz analityków, ponieważ oznacza ono odejście od dotychczasowej, bardziej ostrożnej polityki wzrostu produkcji na rzecz radykalnego i natychmiastowego zwiększenia podaży.
RPP gotowa do cięcia!

RPP gotowa do cięcia!

07:20 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważny tydzień na rynkach finansowych, który obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się m.in. na decyzji amerykańskiego Fed’u oraz brytyjskiego BoE, chociaż dla nas w Polsce najważniejsza będzie być może przełomowa zmiana narracji Narodowego Banku Polskiego.
Trump pod presją i w natarciu

Trump pod presją i w natarciu

2025-04-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Podczas wystąpienia w Michigan, których celem było podsumowanie pierwszych 100 dni rządów Donalda Trumpa, prezydent poruszył kilka kluczowych kwestii gospodarczych i politycznych, które wywołały szerokie reakcje. Trump ponownie skrytykował przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, podkreślając, że osobiście „wie więcej o stopach procentowych” niż szef Fed. Zarzucił Powellowi brak efektywności, choć zaznaczył jednocześnie, że nie planuje jego odwołania.
Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

2025-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

2025-04-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

2025-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.