Korekta na parach z jenem

Korekta na parach z jenem
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2014-04-08 (12:27)

Bank Japonii nie zmienił dzisiaj parametrów polityki pieniężnej (skala skupu aktywów została utrzymana na poziomie 60-70 bln JPY rocznie), a podczas konferencji prasowej szef BOJ dał do zrozumienia, że Bank nie będzie spieszył się z decyzjami ws. zwiększenia skali programu QQE.

Kuroda zaznaczył jednak, że nie oznacza to, że Bank zaczyna pomału zmieniać swoje nastawienie w tej sprawie. To jednak wyraźny sygnał z BOJ, iż nie zamierza ulegać rosnącej presji ze strony doradców premiera Abe, którzy wzywają bank centralny do dodatkowych działań biorąc pod uwagę utrzymującą się słabość lokalnej gospodarki. Czy to oznacza jednak, że średnioterminowe sygnały słabości jena, jakie pojawiły się w zeszłym tygodniu mogłyby zostać zanegowane?

Wpływ na ostatnie umocnienie się jena, ale i także szwajcarskiego franka ma znów napięta sytuacja na Ukrainie. Wydarzenia w Doniecku, czy też Charkowie każą ponownie zastanowić się, czy w najbliższych tygodniach nie zostanie powtórzony scenariusz krymski. Szczególnie nerwowa sytuacja może mieć miejsce przed zaplanowanymi na końcówkę maja wyborami na Ukrainie.
Tylko, że sytuacja z marca pokazała, że niektórzy uczestnicy rynku wykorzystali tą okazję, jako dobry moment do korzystnej sprzedaży jena. Sytuacja w japońskiej gospodarce nie jest najlepsza i nadal daje przestrzeń do potencjalnego luzowania polityki przez BOJ jeszcze w tym roku i to niezależnie od tego, co w danej chwili mówi prezes Kuroda.

Na dziennym wykresie USD/JPY widać, że jeszcze w miniony piątek doszło do naruszenia poziomu 103,40, który wcześniej stanowił pretekst do wybicia. To sugerowało, że rynek może zejść jeszcze głębiej. W efekcie dzisiaj zbliżyliśmy się w okolice mocnych wsparć na 102,40-60, które powinny zatrzymać przecenę. Układ na dziennych wskaźnikach nie jest jednak zbyt korzystny do wybudowania już teraz kolejnej fali wzrostowej. Tym samym potencjalne odreagowanie może zostać powstrzymane już przy wspomnianych wcześniej 103,40.

Pretekstem do umocnienia się dolara mogą okazać się jutrzejsze zapiski z marcowego posiedzenia FED. Zwłaszcza, że rynek przeceniając amerykańską walutę na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu godzin, już wycenił fakt, że nie będą one stanowić mocnego podparcia dla tezy postawionej 19 marca przez Janet Yellen, jakoby do pierwszej podwyżki stóp procentowych miało dojść w ciągu 6 miesięcy od wygaszenia programu QE3. Tak czy inaczej zapiski pokażą jednak, że członkowie FED są zgodni, co do tego, że QE3 powinien być dalej wygaszany w obecnym tempie, a przyszły rok jest dobrym momentem do podwyżki stóp procentowych.

Ciekawy układ techniczny mamy na EUR/USD. Notowania dotknęły dzisiaj okolic 1,3770, które od wczoraj są wyznaczane jako mocny opór. Stanowi go m.in. linia trendu spadkowego opartego o szczyt z marca. Wyraźne złamanie 1,3770 i wyjście górą przez opór 1,3800-1,3830 byłoby już sygnałem powrotu do trendu zwyżkowego i sugerowało atak na marcowe szczyty 1,3946-66. Wprawdzie członkowie ECB mogą nie być do końca zdecydowani na wprowadzenie niestandardowych działań w polityce pieniężnej, ale wydaje się, że retoryka jaką zastosował Mario Draghi w ostatni czwartek, może być jeszcze powielana, jako element prób werbalnej interwencji w celu powstrzymania nadmiernej aprecjacji euro.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.
Strach przed inflacją?

Strach przed inflacją?

2024-11-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Członek FED, Neel Kashkari przyznał wczoraj, że w sytuacji, kiedy inflacja będzie wyższa w perspektywie nadchodzących miesięcy, to FED mógłby wstrzymać się z obniżkami stóp procentowych. Ale jednocześnie dodał, że obecna polityka jest "umiarkowanie restrykcyjna", stąd też dalsze cięcia stóp powinny być kontynuowane - potencjalna pauza mogłaby dotyczyć 1-2 posiedzeń. Po tych słowach szanse na cięcie stóp na posiedzeniu planowanym na 18 grudnia spadły do 63 proc., a dopiero co oscylowały wokół 80-90 proc.
Jak skutecznie analizować rynek kapitałowy

Jak skutecznie analizować rynek kapitałowy

2024-11-11 Poradnik inwestora
Analiza rynku kapitałowego to kluczowy element inwestycji, który pozwala na podejmowanie świadomych decyzji finansowych. Zrozumienie jego dynamiki jest niezbędne dla każdego inwestora, niezależnie od poziomu zaawansowania. W artykule omówimy najważniejsze metody analizy, które pomogą Ci lepiej pojąć rynek.
Initial Coin Offering

Initial Coin Offering

2024-11-11 Poradnik inwestora
Technologia blockchain na przestrzeni ubiegłych kilku lat zyskała ogromną popularność. Gromadzenie informacji zaszytych w rozrastającą się architekturę bloków modyfikowalnych jednostronnie znajduje swoje zastosowanie m.in. w smart contracts, w służbie zdrowia, logistyce, a przede wszystkim przy kreacji kryptowalut. Spółki wykorzystują też blockchain jako metodę gromadzenia kapitału. Jak działa Initial Coin Offering i czy jest ono uregulowane przez prawo?
Euforia „potrampowa”

Euforia „potrampowa”

2024-11-08 Komentarz tygodniowy Oanda TMS Brokers
Donald Trump wyraźnie wygrał wybory prezydenckie w USA. Tym samym za nieco ponad 2 miesiące obejmie urząd 47 prezydenta Stanów Zjednoczonych. Rynki zareagowały optymistycznie, wiążąc nadzieje, że polityka gospodarcza Republikanina da kolejny bodziec do wzrostu. Trochę inwestorzy zapomnieli o zagrożeniach. Wall Street wyznaczyła nowy rekord, co stanowi symboliczne wydarzenie na rynkach. Jak długo ten optymizm się utrzyma?
Relacja na linii Fed - Trump na nowo wraca

Relacja na linii Fed - Trump na nowo wraca

2024-11-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś decydować będzie Fed. Posiedzenie ze względu na wybory w USA zostały przełożone o jeden dzień. W krótkim terminie Rezerwa Federalna nie zmieni prawdopodobnie swojego obranego już wcześniej kursu i dokona dziś obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Fed niemal w pełni wykonał swoją misję. Inflacja mocno zbliżyła się do celu co spowodowało, że uwaga amerykańskiej instytucji przeniosła się na rynek pracy.