Wymarzona sytuacja w gospodarce Niemiec

Wymarzona sytuacja w gospodarce Niemiec
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2014-03-31 (10:28)

Słabszy odczyt inflacji CPI z Niemiec za marzec nie wpłynął negatywnie na wspólną walutę. Dziś wstępna publikacja dla całej strefy euro. Cały tydzień pełen jest ważnych z punktu widzenia zachowania rynku danych i wydarzeń. Kluczowej będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) oraz publikacja raportu z rynku pracy w USA.

Inflacja konsumencka w Niemczech spadła, według wstępnych szacunków, do najniższego poziomu od 3,5 lat. Wskaźnik CPI obniżył się w marcu, drugi miesiąc z rzędu, i wyniósł 1,0 proc. r/r. Wynik okazał się niższy niż oczekiwano. Zwiększa to ryzyko słabszego niż prognozuje rynek odczytu tego samego indeksu dla całej strefy euro w dzisiejszej publikacji Eurostat-u (o 11.00). Jeśli rzeczywiście tak się stanie, wzrośnie presja na Europejski Bank Centralny by podjął on kroki zmierzające do dalszego złagodzenia polityki monetarnej. W naszej ocenie, takie działania nie zostaną jednak w najbliższym czasie podjęte. Po pierwsze, mocniejszy od prognoz spadek inflacji w Niemczech nie musi oznaczać, wzorem sytuacji sprzed miesiąca, podobnego niedoszacowania w odczycie dla całego regionu. Po drugie, nawet jeśli to nastąpi, dynamika cen w strefie euro jest wciąż dodatnia. Nie ma zagrożenia deflacji. Po trzecie, słabe kraje regionu są w fazie długotrwałych dostosowań zwiększających ich konkurencyjność. Redukcje cen, w tym kosztów pracy, są w tej sytuacji nieuniknione. Proces ten nie będzie jednak trwał w nieskończoność. Po czwarte, europejskie banki niechętnie udzielają kredytów (pomijając już kwestią popytu na nie), ponieważ dokonują niezbędnych dostosowań bilansowych przed czekającymi je w połowie roku testami stresu przeprowadzanymi przez EBC. Nie są to warunki do szybkiego rozwoju, a co za tym idzie przyspieszenia inflacji. Kolejna obniżka stóp w mikroskali niewiele w tym względzie zmieni.
Wracając do Niemiec, kondycja tamtejszej gospodarki znajduje się w wymarzonej sytuacji. Wzrost PKB zwiększa się w tempie zbliżonym do potencjalnego. Bezrobocie jest na najniższym poziomie od ćwierćwiecza, a inflacja oscyluje w okolice 1-2 proc. Kraj notuje jednocześnie gigantyczną nadwyżkę handlową. Ma zrównoważony budżet. Systematycznie zmniejsza poziom zadłużenie w relacji do PKB. Trudo wyobrazić sobie korzystniejsze warunki prowadzenia działalności i lepsze zbalansowanie gospodarki. Taka sytuacja to efekt reform i pozytywnych przemian, jakie dokonały się w II poł. ubiegłej dekady. Skonfrontowani z sytuacją, w której ponad 5 mln obywatel pozostawało bez pracy, a stopa bezrobocia zbliżała się do 12 proc., decydowano się przeprowadzić radykalne reformy rynku, które dziś mogą być stawiane za wzór np. w zakresie współpracy firm i uczelni czy zdobywania doświadczenia we wczesnej fazie kariery zawodowej. W przeciwieństwie do krajów południa Europy, RFN nie ma problemu wykluczenia osób wchodzących na rynek pracy. Między innymi dzięki silnej gospodarce naszych zachodnich sąsiadów, euro, pomimo szeregu przeciwności, utrzymuje stabilny kurs i pozostaje drugą, najważniejszą walutą w światowym handlu.
EURPLN: Złoty pozostaje mocną walutą, choć w piątek nie zdołał poprawić swojej pozycji. Spadki notowań zatrzymały się w okolicach poziomu 4,1650 i wszystko wskazuje na to, że co najmniej w horyzoncie najbliższych kilku dni będą to dołki kursu. Spodziewamy się odbicia notowań w kierunku 4,1850. W dalszej części tygodnia, w zależności od wyników kluczowych wydarzeń na rynku (indeksy PMI, posiedzenie RPP, EBC, dane z rynku pracy w USA) może dojść do kontynuacji wzrostowej tendencji w rejon psychologicznej bariery 4,2000.

EURUSD: W centrum uwagi dziś odczyt inflacji CPI ze strefy euro. Po wstępnym, niższym niż oczekiwano, wyniku z Niemiec kurs, paradoksalnie, zahamował spadki. Notowania utrzymały się jednak poniżej lokalnego oporu na 1,3770. Scenariusz aprecjacji dolara w perspektywie nowego tygodnia to nadal nasz bazowy scenariusz. Spadek inflacji w UE18 nie pozostanie bez wpływu na wycenę euro. Poprzez zwiększone oczekiwania na działania ze strony EBC, wspólna waluta powinna tracić na wartości. Jutro istotne odczyty wskaźników PMI dla przemysłu.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.