Fed tnie QE, widzi sygnały siły gospodarki

Fed tnie QE, widzi sygnały siły gospodarki
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2014-03-20 (10:12)

J. Yellen roztacza niekorzystną z punktu widzenia płynności na rynkach wizję nieodległego końca programu skupu aktywów oraz pierwszych podwyżek stóp procentowych w USA. Dolar zyskuje. Stanowisko Fed to jednak również potwierdzenie trwałości ożywienia, co powinno podtrzymywać względnie dobre nastroje inwestorów.

Na drugim w tym roku posiedzeniu Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (0-0,25 proc.). Podjęta została również decyzja o ograniczeniu miesięcznych zakupów aktywów w ramach programu QE o 10 mld dol., do 55 mld dol. miesięcznie. Fed będzie od teraz skupował miesięcznie obligacje zabezpieczone hipotekami (mortgage-backed securities, MBS) o wartości 25 mld dol. (poprzednio: 30 mld dol.) oraz długoterminowe obligacje skarbowe o wartości 30 mld dol. (wcześniej: 35 mld dol.). Decyzja nie zapadła jednogłośnie. Za głosowało ośmioro członków Komitetu, jeden był przeciwny. FOMC zmienił także wytyczne utrzymywania rekordowo niskich stóp (forward guidance). Odstąpiono od warunku utrzymywania się stopy bezrobocia powyżej 6,5 proc. na rzecz większej liczby czynników, w tym odsetka osób bez zatrudnienia. Fed zaznaczył jednak, że stopy procentowe mogą pozostawać na zerowym poziomie długo po tym, jak cele dotyczące bezrobocia i inflacji zostaną osiągnięte. Obniżona została prognoza stopy bezrobocia oraz nieznacznie wzrostu gospodarczego. Nie zmienił się szacunek inflacji mierzonej wydatkami na konsumpcję (PCE). Na konferencji prasowej po posiedzeniu szefowa Rezerwy Federalnej J. Yellen wskazała na trudności w ocenie koniunktury ze względu na złe warunki klimatyczne. Zaznaczyła jednak, że, Fed dostrzega sygnały siły gospodarki, co będzie wspierać rynek pracy. Choć pogoda nie była jedynym czynnikiem osłabiającym wzrost PKB na początku roku, większość członków Fed jest zdania, że już w II kw. ten wpływ zaniknie. Na poprawę sytuacji w zakresie zatrudnienia wskazują wszystkie miary rynku. Jednocześnie, nie następuje wzrost presji inflacyjnej. Utrzymywanie się wskaźników dynamiki cen na niskim poziomie przy nadal wysokim bezrobociu, uzasadnia utrzymywanie wysoce akomodacyjnej polityki pieniężnej. W związku z tym, jak dodała Yellen, stopy pozostaną niskie jeszcze długo po zakończeniu programu QE3. W odniesieniu do zmienionych wytycznych prezes Fed podkreśliła, że mają one dostarczyć informacji lepszych jakościowo. Yellen po raz kolejny potwierdziła, że program QE będzie najpewniej ograniczany w dotychczasowym tempie, co pozwoli na jego całkowite wygaszenie jesienią br. W około pół roku po zakończeniu skupu obligacji, mogą pojawić się pierwsze podwyżki oprocentowania.

Komunikat, retoryka wypowiedzi na konferencji prasowej oraz reakcja rynku na te wydarzenia, okazała się w pełni zgodna z naszymi oczekiwaniami. Nie nastąpiło sugerowane przez niektórych złagodzenie tonu w związku ze słabszymi odczytami z gospodarki. Fed nie dał żadnych sygnałów, że zamierza zwolnić wygaszanie programu QE czy wydłużyć okres obowiązywania niskich stóp. Wskazywany wielokrotnie wcześniej potencjał do aprecjacji dolara w związku z płonnymi nadziejami na łagodne stanowisko Fed zaczął się materializować. Tendencja aprecjacji amerykańskiej waluty powinna utrzymywać się co najmniej przez najbliższe kilkanaście sesji.

EURPLN: Rynek wypełnił formację RGR widoczną na wykresach o krótkim interwale docierając wczoraj do poziomu 4,1950. Do tego momentu zloty nieznacznie osłabł. Silniejsze wzrosty notowań na tej parze walut będą mocno ograniczone. Euro będzie w najbliższych dniach tracić na wartości wobec większości walut. Zyskiwał będzie dolar, co powinno przełożyć się na silniejsze wzrosty notowań USD/PLN.

EURUSD: Brak złagodzenia retoryki Fed wraz z jasną deklaracją kontynuacji procesu wychodzenia w programu QE oraz następujących po nim podwyżek stóp, umocniło dolara. Zachowanie rynku jest zgodne z naszymi założeniami. Dziś może mieć miejsce krótkotrwałe odreagowanie, ale tendencja aprecjacji amerykańskiej waluty będzie w kolejnych dniach kontynuowana.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.