Oderwanie Krymu tworzy precedens. Fed w centrum uwagi

Oderwanie Krymu tworzy precedens. Fed w centrum uwagi
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2014-03-19 (10:08)

Złoty mocniejszy pomimo groźnych konsekwencji oderwania Krymu od Ukrainy. Euro stabilne do dolara przez kluczowym wydarzeniem gospodarczym. Zakładamy, że Fed nie wpisze się w oczekiwania złagodzenia retoryki, co powinno umocnić dolara.

Co było nietrudne do przewidzenia, sankcje zastosowane przez kraje Zachodu nie powstrzymały prezydenta Putina przed formalnym przyłączeniem Krymu do Federacji Rosyjskiej. Na przemówienie poprzedzające podpisanie odpowiednich dokumentów rynki zareagowały wyprzedażą dolara oraz wzrostem popytu na waluty naszego regionu. Złoty umocnił się wobec euro do najwyższego poziomu od 10 marca. Wygląda na to, że część inwestorów spodziewała się ostrzejszego oświadczenia prezydenta Rosji sugerującego dalszy podział Ukrainy, przyłączanie kolejnych regionów i eskalację konfliktu. Świat zdaje się cieszyć, że skończyło się tylko na Krymie. Tymczasem stworzony został precedens. Cześć suwerennego państwa zostało przyłączone do innego z naruszeniem prawa międzynarodowego. Istnieje groźba kontynuowania tego procesu w innych regionach świata, zaostrzenia geopolitycznych napięć, a w najgorszym scenariuszu wybuchem konfliktów zbrojnych. Niesie do ryzyko wzrostu zmienności na rynkach finansowych, załamania nastrojów i dramatycznej ucieczki od ryzyka. Nie jest to scenariusz na najbliższe dni czy tygodnie, ale pewien punkt zapalny, który może w przyszłości wywołać negatywne konsekwencje dla rynków i gospodarek.

W krótkim terminie kluczowa dla notowań aktywów jest dzisiejsza decyzja w sprawie przyszłości polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych. O 19.00 Rezerwa Federalna poinformuje o wielkości programu skupu obligacji oraz przedstawi najnowsze prognozy makroekonomiczne. Pół godziny później na konferencji prasowej przemawiać będzie prezes banku J. Yellen. Dane, które napłynęły w ostatnim czasie z amerykańskiej gospodarki dają podstawy do złagodzenia retoryki czy wręcz wydłużenia okresu obowiązywania niskich stóp procentowych (tzw. forward guidance). Pojawiają się nawet głosy, że Fed powinien wstrzymać proces wycofywania się z programu ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej; nie redukować wielkości skupu obligacji.

W naszej ocenie nic takiego nie będzie miało miejsca. Pierwsze doniesienia z twardych danych o aktywności w lutym i marcu potwierdzają, że osłabienie koniunktury na przełomie roku miało charakter przejściowy. Wywołały je skrajnie niekorzystne warunki atmosferyczne, które uniemożliwiły wykonanie części zaplanowanych wcześniej prac budowlanych, inwestycji czy remontów. Powstrzymały również Amerykanów przed wydawaniem pieniędzy i osłabiły ich morale. Aktywność zaczyna się jednak szybko odradzać. Odczyty produkcji przemysłowej czy z rynku nieruchomości wskazują na nadrabianie zaległości po słabym początku roku. Natomiast raport o inflacji jest argumentem w rękach gołębiego skrzydła Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Tempo wzrostu cen w lutym osłabło. CPI ogółem (w ujęciu rok do roku) pozostał blisko rekordowo niskiego poziomu z ostatnich 4 lat. Wskaźnik z wyłączeniem wrażliwych na wahania kategorii obniżył się do wartości nieobserwowanych od maja 2011 r. Nie ma presji na wzrost cen. Fed może jeszcze długo utrzymywać niskie stopy. Ale kontynuowanie programu wsparcia płynności nie jest pożądane. Pozytywne oddziaływanie QE na gospodarkę z każdym tygodniem maleje. Spełnił on swoją rolę, a obecnie przychodzi czas na przyzwyczajenie rynków i gospodarek do funkcjonowania bez dodatkowych pieniędzy. Dlatego właśnie, jakkolwiek pesymistycznie nie oceniać koniunktury w USA zimą 2014 r., redukcje QE będą kontynuowane. Spodziewamy się cięcia o 10 mld dol., zbliżonego do styczniowego komunikatu i neutralnej retoryki wypowiedzi Yellen na konferencji.

EURPLN: Złoty umocnił się w reakcji na przemówienie prezydenta Rosji. Tak, jakby spodziewano się, że retoryka wypowiedzi towarzysząca aneksji Krymy będzie ostrzejsza. Chwilowo temat będzie wyciszony, ale w przyszłości podobne ekscesy mogą spowodować dramatyczne wahania na rynku. Przed Fed kurs stabilizuje się w rejonie 4,2050. Zakres spadków wynikający z formacji RGR (wykres godzinowy) nie został wypełniony. Spadki mogą być więc kontynuowane do okolic 4,1900. Jednak przemówienie Yellen może powstrzymać rynek przed realizacją tego scenariusza. Oddalona została natomiast groźba wzrostu notowań powyżej 4,2500.

EURUSD: Euro jest stabilne przed decyzją Fed. Kurs oscyluje w paśmie wokół 1,39. Jako efekt drugiego w tym roku posiedzenia Rezerwy Federalnej spodziewamy się spadków notowań EUR/USD. Może to mieć miejsce już bezpośrednio po konferencji lub kilka dni później. Wcześniej czy później dojdzie jednak do załamania nastrojów skutkującej ucieczką od ryzyka. Powinno to wzmocnić amerykańską walutę.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.