EBC czeka i obserwuje, euro mocne. Czy na długo?

EBC czeka i obserwuje, euro mocne. Czy na długo?
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2014-03-07 (09:34)

Euro mocne wobec braku zmian w polityce pieniężnej EBC. Kurs EUR/USD najwyżej w tym roku. Zloty zyskuje w relacji do dolara. W centrum uwagi dane z rynku pracy w USA – ostatnia ważna przesłanka przed kluczowym wydarzeniem kwartału, czyli posiedzeniem Rezerwy Federalnej.
Zgodnie z założeniami Europejski Bank Centralny (EBC) nie obniżył stóp procentowych.


Nie podjął również żadnych dodatkowych działań wspierających płynność na rynkach finansowych. Oprocentowanie w strefie euro pozostało na dotychczasowym poziomie, główna stopa na 0,25 proc. Komunikat po posiedzeniu w marcu nie zmienił się znacząco w porównaniu do dwóch poprzednich w 2014 r. Zdaniem EBC, dane potwierdzają kontynuowanie słabego ożywienia gospodarki z niską presją inflacyjną. Dynamika wzrostu cen pozostanie słaba przez dłuższy czas. Wskaźnik CPI utrzyma się w okolicach obecnego poziomu przez najbliższe kilka miesięcy. Bank podtrzymuje stanowisko, że stopy procentowe jeszcze długo będą utrzymywane na niskim poziomie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, EBC podejmie niezbędne działania łagodzące wykorzystując wszystkie dostępne narzędzia.

Przedstawione zostały również najnowsze prognozy makroekonomiczne. Szacunek PKB w 2014 r. został podniesiony do 1,2 proc. r/r z 1,1 proc. wcześniej. W 2015 r. gospodarka ma się rozwijać w tempie 1,5 proc. (bez zmian), a rok później przyspieszyć do 1,8 proc. Inflacja CPI wyniesie, według EBC, 1,0 proc. w tym roku (1,1 proc. w poprzedniej prognozie), przyspieszy do 1,3 proc .w 2015 r. i 1,5 proc. w kolejnym. W ocenie prezesa Banku w IV kw. 2016 r. wskaźnik CPI znajdzie się na poziomie 1,7 proc., co będzie oznaczało formalne wypełnienie celu (blisko, ale poniżej 2 proc.).
Ton wypowiedzi M. Draghiego na konferencji prasowej był zbliżony do lutowego. Włoch powtórzył, że gospodarka wykazuje pozytywne sygnały. Bezrobocie stabilizuje się, ale pozostaje na wysokim poziomie. Wzrost aktywności w sektorze usług widoczny we wskaźniku PMI jest dobrym symptomem dla rynku pracy. Powinno się to wkrótce przełożyć na wzrost zatrudnienia.
Odnosząc się do rynkowych spekulacji na temat możliwego wstrzymania sterylizacji w ramach programu SMP Włoch stwierdził, że jest to jedno z narzędzi, którymi dysponuje EBC. Zaznaczył, że obecnie nie ma potrzeby podejmowania takich kroków. Dodał, że zalety tego typu działań są ograniczone. Niemniej, jak stwierdził, podczas wczorajszego posiedzenia odbyła się poważna dyskusja o obniżce stóp oraz innych narzędziach polityki pieniężnej. Zdecydowano o pozostawieniu parametrów na obecnym poziomie. Nastawienie również nie uległo zmianie. Draghi zapowiedział, że jeszcze długo po tym, jak gospodarka wejdzie w fazę ożywienia pozostanie ono łagodne.
W reakcji na decyzję i wystąpienie prezesa EBC euro zyskiwało na wartości wobec najważniejszych walut. Kurs EUR/USD wzrósł w rejon szczytów cenowych z ostatnich kilku miesięcy (1,3860). Widać, że część graczy dopuszczała możliwość dokonania zmian w polityce monetarnej. Zupełnie niesłusznie. Wszystkie znaki wskazywały, że nic takiego nie będzie miało miejsca. Trudno nawet znaleźć byłoby uzasadnienie dla podjęcia takich kroków. Pozytywnie dla euro odebrane mogło zostać także, iż, w przeciwieństwie do konferencji z lutego, zabrakło odniesień do tego, co mogłoby skłonić Bank do podjęcia decyzji o obniżce stóp. W lutym M. Draghi wskazywał w tym kontekście na nieuzasadniony wzrost rynkowych stóp procentowych albo pogorszenie perspektyw inflacji.
Wobec tak zmienionych uwarunkowań, oceniamy, że wznowienie przeceny euro w relacji do dolara może spowodować jedynie bardzo dobry raport z rynku pracy w USA (publikacja dziś o 14.30). Zakładamy, że rzeczywiście dane Departamentu Pracy pokażą solidny odczyt nowych etatów stworzonych poza rolnictwem w lutym. Być może pojawi się korzystna rewizja wyniku za poprzednie miesiące. Dałoby to asumpt do korekty kursu na niższe poziomy. W relacji do innych walut (franka, jena) wspólna waluta powinna dalej odzyskiwać siły.

EURPLN: Złoty stabilny do euro. Silne wzrosty kursu EUR/USD przełożyły się głównie na spadek notowań USD/PLN. Zachowanie kursu sugeruje, że nie ma silnej presji na umocnienie polskiej waluty. Dziś kluczowe dane z rynku pracy i sytuacja stanie się nieco bardziej przejrzysta. Przynajmniej na nadchodzące kilka sesji. Dobry raport zwiększy presję na wyprzedaż walut gospodarek wschodzących. Rozczarowanie w danych da sygnał do wzrostu popytu na złotego. Oddalona zostanie wizja zwiększenia tempa redukcji programu QE.

EURUSD: Największy dzienny wzrost wartości euro wobec dolara od 23 stycznia. Brak obniżki stóp oraz zapowiedzi innych działań łagodzących politykę pieniężną przez EBC przyczyniło się do zwyżki kursu do najwyższego poziomu w tym roku. Nie można jednak jeszcze powiedzieć, że kluczowa z technicznego punktu widzenia bariera oporu została sforsowana. Dopiero wzrosty trwałe notowań następujące po publikacji danych z rynku pracy w USA (14.30) spowodują zmianę nastawienia do rynku w krótkim terminie. Obecnie jest to dobry moment na odnowienie krótkich pozycji na euro.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.