Wzrost napięcia wokół Ukrainy szkodzi walutom regionu

Wzrost napięcia wokół Ukrainy szkodzi walutom regionu
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2014-02-27 (09:23)

Bliskość kluczowych dla przyszłości rynków wydarzeń oraz wzrost napięcia wokół Ukrainy stoją za wzmożoną zmiennością kursów. Zyskuje dolar, traci złoty i waluty regionu. W centrum uwagi wstępne dane o inflacji CPI z Niemiec oraz wystąpienie J. Yellen przed Senatem.

Ponowna eskalacja napięcia geopolitycznego wokół Ukrainy, w związku z groźbą oderwania Krymu, spowodowało wczoraj gwałtowną wyprzedaż hrywny i rubla. Do pewnego stopnia zachwiana została również pozycja złotego. Kurs USD/UAH wzrósł do nieobserwowanego nigdy wcześniej poziomu 10,40, co oznacza przeszło 7-procentową wyprzedaż. Silny ruch mógł zostać sprowokowany przez tamtejszy bank centralny, który przestał bronić waluty, by poprzez jej dewaluację poprawić konkurencyjność i wesprzeć kulejącą gospodarkę. Rykoszetem dostały waluty sąsiednich krajów.

Rosyjski rubel ustanowił wczoraj nowe, 5-letnie minimum w relacji do dolara. Kurs USD/RUB przełamał linię maksimów z końca ubiegłego tygodnia (35,90) i osiągnął poziom 36,05. Odczuwalnie tracił również złoty. Kurs USD/PLN zwyżkował do maksimów z ubiegłego tygodnia (3,06). Wzrosty EUR/PLN zatrzymały się przy 4,1800. Przez większą część dnia amerykańska waluta zyskiwała również w relacji do dolara. Kurs EUR/USD podjął próbę wybicia z konsolidacji, w której znajdował się przez ostatnie kilka sesji. Wsparcie z okolic 1,3690 zostało ostatecznie sforsowane.
Umocnienie dolara do euro można tłumaczyć wzrostem awersji do ryzyka spowodowanej Ukrainą, ale również ustawianiem pozycji przed zaplanowanymi na dziś ważnymi wydarzeniami. O 14.00 niemiecki urząd statystyczny opublikuje wstępny odczyt inflacji CPI z największej gospodarki świata. Informacja istotna w kontekście czwartkowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i ewentualnych decyzji o obniżce stóp procentowych lub zainicjowania innych działań łagodzących politykę pieniężną. Już od rana napływać będą dane z poszczególnych landów RFN. Spadek inflacji to zła wiadomość dla euro i wzrost oczekiwań na cięcie stóp. Utrzymanie jej na dotychczasowym poziomie, a tym bardziej jej wzrost, zmniejszy presję na bank centralny i oddali groźbę spadku oprocentowania (w tym stopy depozytowej do ujemnego poziomu).

Jeśli chodzi o dzisiejsze wystąpienie J. Yellen (początek o 16.00) to będzie to już druga przemowa prezes Fed przed Kongresem w tym miesiącu. Raportując poprzednio na temat polityki pieniężnej amerykańskiego banku centralnego, 11 lutego, Yellen nie powiedział nic, co nie pojawiłoby się wcześniej w komunikatach wydawanych po posiedzeniach Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Dziś również nie należy spodziewać się żadnych rewelacji. Wypowiedzi prezes Fed będą zapewne wyważone i nie zmienią perspektyw polityki pieniężnej w USA. Na rynku panuje powszechny konsensus co do tego, że Fed będzie redukował program QE o 10 mld dol. na każdym posiedzeniu.
Zawsze jednak oficjalne wypowiedzi prezesa najpotężniejszego banku centralnego na świecie niosą potencjalnie ryzyko, że pojawi się jakaś nowa informacja, która rzuci więcej światła na przyszłe decyzje i zmieni percepcję inwestorów. Ważniejsze dla zachowania kursów w najbliższej perspektywie wydają się jednak wspomniane wcześniej wstępne dane o inflacji z Niemiec za luty. Nie ma bowiem pełnej zgodności odnośnie do przyszłych decyzji EBC.

EURPLN: Kurs znajduje się na 3-tygodniowych maksimach. Przełamanie poziomu 4,1800 otworzy drogę do wzrostów na wyższe poziomy. Dalsza eskalacja napięcia wokół Ukrainy z pewnością nie będzie służyć polskiej walucie. Wzrost awersji do ryzyka, a co za tym idzie przecena walut emerging markets, może pojawić się również w związku zaplanowanymi na najbliższe dni wydarzeniami. Dziś w centrum uwagi publikacja wstępnych danych o inflacji CPI z Niemiec oraz wystąpienie J. Yellen przed Senatem. Na początku sesji złoty może lekko zyskać, ale później do gry powinni włączyć się ponownie sprzedający polską walutę.

EURUSD: Dolar zyskiwał wczoraj przez większą część sesji wspierany przez ucieczkę inwestorów do bezpiecznych aktywów. Kurs przebił się poniżej linii wsparcia zlokalizowanej przy 1,3690. Nastąpiło więc wybicie z krótkoterminowej konsolidacji. Dalsze spadki będą kontynuowane. Jeśli inflacja w Niemczech w lutym nie przyspieszyła spadki mogą przybrać znacznie silniejszą formę. W drugiej części dnia uwaga skupi się na wystąpienie prezes Fed..

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.